SEVİMLİ YUNUS    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çevreci mesajlarıyla izlenebilir bir aile filmi.

Çocuklar ve yunuslar üzerine yapılmış aile-çocuk filmlerinden biri “Sevimli Yunus”. 9 yaşındaki Holly ve 11 yaşındaki Kevin adlı iki kardeş aileleriyle birlikte Florida’da bir sahil kasabasında yaşamaktalar. Çocuklar denize ve yunuslara çok düşkünler. Doğa harikası bir koya sık sık giderek kendi kameralarıyla çekim yapmakta ve yunusları seyretmekteler. Ancak bir gün kıyıda ölçümler yapan bazı adamları farkederler. Belediye başkanıyla konuşan işadamı Winston, aynı zamanda babalarının patronudur ve babaları dahil tüm kasabayı çevreyle uyumlu bir doğal park yapacağına dair kandırır. Oysa Winston’ın bambaşka planları vardır.

Çocuklar bunun farkına Bernie adını verdikleri yunusun karaya vurup da güneş yanığı olduğunu keşfettikleri zaman varırlar. Bu doğal cennetin kaçak yapılmış bir kimyasal tesis yüzünden bozulmaması için harekete geçerler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin çevreci mesajlar veren hikayesi, farklı ve çok da iyi yazılmış bir senaryoya sahip değil ama küçük yaştaki çocuklar için akıcı, kolay izlenen bir film. İki çocuk kahramanı da çevre ve deniz kirliliğine karşı duyarlı olmaları ve birbirleriyle iyi geçiniyor olmaları  açısından doğru  rol modeller olarak çıkıyorlar karşımıza. Korkutucu bir sahne yok ama bir sahnede kanodaki iki kardeşin üstüne bir deniz motoru sürülüyor, çocuklar bir tehlike yaşıyorlar. Başka bir sahnede de bir adam onları kovalıyor. Bu sahneler yine de korkutucu ve vahşi değiller.

Pek çok ülkede genel izleyici almış bir film “Sevimli Yunus”. Bizde Türkçe dublaj desteğiyle Puhu TV’den (puhutv.com) izlenebilen filme herhalde yanlışlıkla 13+ verilmiş. Oysa 6-7 yaşlardan itibaren izlenebilir bir aile filmi olduğu söylenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SEVİMLİ YUNUS 2   7 +

6.5 /10

İlk filmi seven çocuklarla birlikte izlenebilecek yumuşak bir aile filmi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Kirk Harris

Oyuncular: Kevin Sorbo, Patrick Muldoon, Tommi Rose, Lola Sultan, Logan Allen

SEVİMLİ YUNUS   7 +

6.5 /10

Çevreci mesajlarıyla izlenebilir bir aile filmi. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Kirk Harris

Oyuncular: Lola Sultan, Logan Allen, Kevin Sorbo , Patrick Muldoon

ANDY’NİN SUDA YAŞAM MACERASI   3 +

7.5 /10

Deniz canlılarını ve egzotik kıyıları gezdiren, meraklıları için keyifli bir çocuk programı. Devamı

Süre: 15 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Adam Oldroyd

Oyuncular: Andy Day, Puja Panchkoty, Adam Astill

DOSTUM YUNUS   7 +

5.0 /10

Çocukların yunuslarla kurduğu arkadaşlık üzerine yapılmış tonlarcasına bir tane daha eklenen orta halli bir film. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Philip Marlatt

Oyuncular: Axle McCoy, Tyler Jade Nixon, Travis McCoy