ŞAMPİYONLAR    8+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Anlamlı ve eğlenceli hikayesiyle son derece renkli bir aile filmi.

Etrafındaki insanlarla olan iletişiminde bazı tavırları yüzünden rahatsızlık veren bir adamdır Marco. Profesyonel bir basketbol takımında yardımcı koçtur. Öfke patlamaları yaşayan, kibirli, patavatsız bir adamdır. Bir çocukları olmasını çok isteyen karısıyla arası bozuk, annesiyle de sürekli tartışmaktadır.  

Heyecanlı bir maç sırasında asıl koça saldırınca haberlere düşer. Aynı gece moral bozukluğuyla alkolü biraz kaçırır ve arabasıyla bir polis aracına çarpar. Mahkeme Marco’yu kamu hizmeti cezasına çarptırır. Cezaya göre ehliyetine 2 yıl el konulur ve 90 günlük zorunlu hizmet cezası süresince; içlerinde down sendromlu, otizmli ya da zihinsel engelli oyunculardan oluşan bir basket takımını eğitmesi gerekmektedir. Marco en başta bu takımın oyuncularından “gerizekalı” diye bahsediyordur!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Koç Marco, başlangıçta bu işi ciddiye almayarak sıyrılmaya çalışır, bazı anlaşmazlıklar yaşanır. Fakat mecburdur ve o da başlangıçta en azından rezil olmamak için kolları sıvar ancak zaman geçtikçe ve takımının oyuncularını tanıdıkça bir evrim geçirmeye başlar. Giderek bir takım olmanın, empati kurmanın ne demek olduğunu anlar. “Dostlar” takımı çıktıkları maçları birer birer kazanarak finalin en önemli adaylarından biri olur.  

Marco’nun önyargıları, kibri ve sabırsız öfkesi onlarla daha fazla zaman geçirmeye başladıkça törpülenecektir. Bu özel oyuncularının masumiyetlerinden etkilenmeye; duygusallıklarına, vicdanlarına dikkat etmeye başlar. Koç onların bazı korkularını aşmalarına yardımcı olur ve onlara takım olmayı, dayanışmayı öğretir. Hikayedeki herkes kendi kusurlarını farkeder ve eksiklerini tamamlamaya çalışır.

Sıcak oyunculuklarla da süslenen, iyi çekilmiş bu ödüllü İspanyol filmi, Türkiye sinemalarındaki vizyonu sırasında 7A almış. Birçok Avrupa ülkesinde de “Genel İzleyici” ya da 7+ almıştı. Ama yine de birkaç küçük uyarımız var; bazı diyaloglarda “hayat kadını”, “sevgili” gibi kelimeler geçiyor. Takımdaki biri de birkaç sahnede Marco’nun karısının göğüslerine gözlerini dikerek bakıyor. Bu sahneler çok yumuşak herhangi bir çıplaklık yok. Türkçe dublajlı versiyonuyla internette izlenebiliyor, filmin YouTube’daki lisanslı linkindeyse yukarda bahsettiğimiz diyaloglu sahneler kesilmiş! * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ŞAMPİYONLAR   8 +

7.5 /10

Anlamlı ve eğlenceli hikayesiyle son derece renkli bir aile filmi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Javier Fesser

Oyuncular: Javier Gutiérrez, Athenea Mata, Juan Margallo , Jesús Vidal, Luisa Gavasa

BİR OYUNDAN FAZLASI   10 +

7.2 /10

Basketbol yıldızı LeBron James’in ilham verici kariyeri hakkında akıcı bir belgesel. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Kristopher Belman

Oyuncular: LeBron James, Dru Joyce, Romeo Travis , Sian Cotton, Willie McGee

SPACE JAM   7 +

6.5 /10

1996’nın gişe şampiyonlarından biri olan film biraz gürültücü ama eğlenceli bir film. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 1996

Yönetmen: Joe Pytka

Oyuncular: Michael Jordan, Wayne Knight, Theresa Randle , Larry Bird, Bill Murray