PRENSES VE KURBAĞA    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Renkli ve bol şarkılı bir Disney animasyon klasiği.

Bu filmin yönetmenleri olan Ron Clements ve John Musker, Disney’in en görkemli ve kazançlı dönemini yaşadığı Rönesans Dönemi’nin mimarlarındandır. Küçük Deniz Kızı, Aladdin, Herkül ve Define Gezegeni gibi animasyonlarda hem hikayelere hem de karakterlere derinlikler, aksiyon ve mizah ekleyerek bu dönemin başarılı olmasında önemli bir pay sahibi oldular. 2 boyutlu ve el çizimi animasyonlar çok sevilse de 2000’li yıllarla birlikte bilgisayar teknolojisi destekli 3 boyutlu animasyonlar daha revaçta olmaya başladı. İşte bu iki yönetmenin el çizimi ve 2 boyutlu animasyon tekniğiyle yaptıkları son animasyon olan “Prenses ve Kurbağa” da aslında Disney’in bu dönemine ve eski usül klasiklerine bir veda niteliği taşıyor.

Herkesin bildiği “Prenses ve Kurbağa” masalındaki çıkış noktasının tersten ve daha renkli işlendiği hikayede, New Orleans’ta maddi açıdan zor koşullarda yaşayan ve siyah ırktan gelen Tiana’nın hikayesini izliyoruz. Yıllarca babasının hayalini gerçekleştirebilmek için çok çalışıp kendi restoranını açmak umuduyla para biriktiren Tiana’nın, talih bir gün yüzüne güler. Ancak kötü büyücü Gölge Adam tarafından kandırılan ve kurbağaya dönüşmüş Maldonya Prensi Naveen’le yolları kesişince beklendiğinin aksine Tiana da kendini kurbağaya dönüşmüş vaziyette bulur. İkili tekrar eski hallerine geri dönebilmek için sihirli bir ormanda Mama Odie’yi bulmak zorundadır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Prenses ve Kurbağa”nın iki saate yakın süresi boyunca vurguladığı iki mesaj var: Birincisi ön yargılı davranmamak gerektiği iken ikincisi de paranın her şey olmadığını, mutluluklarda yegane kaynağın maddiyat olmadığını vurguluyor. Çünkü sadece filmin kötü karakteri değil ana karakterler de birincide belirttiğimiz düşünceyi gözardı ederek sadece paranın peşine düşüyor. Ama filmin sonunda da her Disney animasyonunda olduğu gibi karakterlerimiz esas mutluluğun ne olduğunu buluyor ve bunu bizlere de güzel bir şekilde yansıtıyor. Filmde de Tiana üzerinden hayatta ne istediğini bilen, istikrarlı ve esprili güçlü bir kadın karakteri izliyoruz.

Filmin bir diğer olumlu yanı da, Disney’in diğer animasyonlarında sıkça gördüğümüz aşk ve müzik unsurlarını tamamen filmin dünyasının bir parçası haline getirmesi. Bilhassa New Orleans’ta siyah-beyaz ayırt edilmeksizin herkesin bir arada yaşayabildiği ve caz müziğin kültürlerinin bir parçası olmasında bunu çok iyi görebiliyoruz. Filme renk katan timsah ve ateş böceği karakterlerinin isimlerinin Louis (Armstrong) ve Ray (Charles) olması da bu açıdan şık bir saygı duruşu taşıyor. Tiana’nın ve yaşadığı şehrin siyahı ırka mensup olması da, özellikle zamanında ırkçılık ve dışlanmaya maruz bırakılmış farklı medeniyetlerde yaşayan insanların da bu ışıltılı hayatları ve eğlenceli maceraları deneyimleyebileceklerini göstermesi açısından kıymetli.

Prenses ve Kurbağa’da yoğun bir şekilde evlilik, aşık olmak ve flört etmek gibi ögeler yer alıyor. Kavramak açısından ilkokul çağından küçük yaştaki çocukların filmi ebeveyn gözetiminde izlemelerini daha sağlıklı buluyoruz. Mizah ve aksiyon, Clements ve Musker ikilisinin olmazsa olmazı olduğu için bu filmde de bolca yer alıyor ve bazı yetişkin esprilerle birlikte vurma, düşme gibi çizgi film şiddetinin dozu da biraz fazla kaçmış. Gölge Adam’ın tek başına olduğu ve ruhlarla konuştuğu sahneler de biraz korkutucu gelebilir. Türkçe dublajında ‘mankafa’, ‘alt dudak’, ‘senin ben…’ gibi argo ifadelerin yer aldığını da hatırlatalım. Son olarak filmin başlarında şarap içme sahneleri yer alırken sonlara doğru yan karakterlerden Ray, hazin bir şekilde hayatını kaybediyor. Ölümün hayatın bir gerçeği olduğuna dair bu sahnede çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

“Prenses ve Kurbağa”, Türkçe dublaj ve altyazılı seçenekleriyle Disney+ üzerinden izlenebiliyor. * Furkan Erkan 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/Korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap