KÜÇÜK DENİZKIZI    6+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hans Christian Andersen’in bir masalından uyarlanan bu Disney klasiğinde güzeller güzeli denizkızı Ariel’in asil bir prense olan aşkı yüzünden kandırılması anlatılır.

Denizlerin kralı Triton denizaltı krallığını bir düzen içinde yönetirken denizkızı Ariel’e yüzeye çıkmamasını ve insanlarla iletişime geçmemesini sıkı sıkı tembih eder. Oysa Ariel meraklı mizacına yenik düşerek sık sık yüzeye çıkar ve gözlemlediği insanlara özenir. Bir fırtınada kurtardığı Eric adlı prense âşık olan Ariel deniz cadısı Ursula’yla bir anlaşma yapar. Eric’le mutlu olabilmek için insan olmak ister. İki bacak karşılığında güzel sesini vermeye hazırdır. Ancak üç gün içinde Eric’i bulup onu öpmelidir. Bu olamazsa sonsuza dek Ursula’nın kölesi olacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ariel’in inatçılığı, cesareti ve kararlılığı kız çocukları için doğru örnek teşkil edebilir. Hatta kızınızla Ariel’in bu kadar güçlü bir kadın karakter olmasına rağmen, yaptığı büyük hatayı (Ursula’yla hiç adil olmayan bir anlaşma yapması) tartışabilir, onunla güzel bir sohbetin kapısını açabilirsiniz. Tabii ki kız çocuklarına bu film üzerinden anlatılacak çok konu var. “Kandırılmak” üzerine konuşabilirsiniz mesela. Ursula’nın neden o kadar kötü olduğunu, sahip olunan yeteneklerin ne kadar önemli olduğunu da anlatabilirsiniz. Mağrur ve güçlü bir kadın olmanın önemini de... Yani aslında tam bir anne-kız paylaşımı bu film.

Evet Küçük Denizkızı’nda bir erkekle mutlu beraberlik yaşamayı arzulayan ve onu bulup öpmek zorunda olan genç bir kız var! Ama yine de Ariel’in macerası küçük kız çocukları için erken bir uyanış sayılmaz. Elbette anne-kız birlikte izlenmesi tercih edilmeli. Orijinal masalın mutsuz finali çocukların morali bozulmasın diye değiştirilmiş filmde, bazı yan komik öğeler eklenmiş ve pek de güzel müziklerle donatılmış.

“Küçük Denizkızı” ülkemizde dublajlı Disney DVD’leri olarak satışa çıkmıştı. Hâlâ da rahatça bulunabilir... iTunes’dan da izlenebilir.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  - 
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap

SÖZCÜKLERİN GÜCÜ  

7,5 /10

“Sözcüklerin Gücü” Türkiye’de hiç vizyona girmedi ama tüm dünyada kendi kulvarında sevilen bir filmdir. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Doug Atchison

Oyuncular: Angela Bassett, Laurence Fishburne, Keke Palmer , Curtis Armstrong

KALBİNİ DİNLE  

7,0 /10

2007’de sinemalarda gösterime çıktığında güzel bir aile draması olarak beğeniyle izlenmişti. Devamı

Süre: 114 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Kirsten Sheridan

Oyuncular: Freddie Highmore, Keri Russell, Jonathan Rhys Meyers, Robin Williams

KATWE KRALİÇESİ  

8,0 /10

Afrika'da yoksulluk içinde yaşayan bir kız çocuğunun satrança tutunarak direnmesi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Mira Nair

Oyuncular: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong'o , Martin Kabanza

KORO  

7,0 /10

Babasını hiç tanımamış ve  ayyaş annesiyle yaşamaya mahkûm olmuş 12 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor “Koro”. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: François Girard

Oyuncular: Dustin Hoffman, Kathy Bates, Eddie Izzard, Garrett Wareing, Debra Winger