HERKÜL    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ünlü mitolojik kahramanın heyecan verici, biraz da şiddetli öyküsü.

Film, Zeus'un nasıl iktidara geldiğini ve canavar Titanlar’ın dünyayı yönetmesini nasıl engellediğini anlatan beş ilham perisinin hikayesi ile başlamakta. Sonrasında Zeus ve Hera’nın oğlu olan Herkül’ün doğduğu günü görüyoruz. Zeus’un kardeşi Hades, Kader'den Herkül'ün bir gün iktidara geleceğini ve dünyanın kontrolünü ele geçirmesine engel olacağını öğrenir. Köleleri Acı ve Panik’e, Herkül'ü kaçırması ve ona ölümlü olması için bir iksir içirmesi emrini verir. Fakat Amphitryon ve Alcmene tarafından engellenen bu olayla kaçırıldığı dünyada büyümeye başlar. Herkül artık bir ölümlüdür ama insanüstü güçlere de sahiptir.

Herkül, filmin başlarında sürekli dışlanıyor ve sakar olduğu için bir türlü arkadaş edinemiyor. Kendini kontrol edemediğini için üzülse de bu dünyaya ait olmadığının farkında aslında. Artık büyüyen Herkül, nereden geldiğini açıklayan dünyadaki ailesi sayesinde Zeus’la yüzleşiyor. Bunun sonucunda ölümsüz olduğunu öğreniyor fakat başka bir sorun çıkıyor bu sefer de. Herkül, Zeus ve Hera’nın yönettiği yer olan Olimpus’a geri dönmek istiyorsa, gerçek bir kahraman olmak zorunda.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film en çok çocuklara kahraman olmanın hiç de kolay bir şey olmadığını söylüyor. Cesaret, disiplin, kararlılık ve kendine güven meselelerinin önemine dikkat çekiyor. Herkül bir çok maceraya atılıp başarılı olmaya çok yaklaşmış olsa da Hades asla peşini bırakmıyor.

Herkül, Hades’in kölelerinden biri olan Meg’e aşık oluyor bu hikayede. Bu sahnelerde yoğun romantizm olduğunu ve bazı sahnelerde Hades’in hassas küçük çocuklar için korkutucu görünebildiğini de hatırlatalım. Sonunda bir kahraman olan Herkül hayattaki asıl mutluluğu bulunca o zamana kadar aslında kendisini ait hissettiği yeri aradığını fark ediyor. Aynı zamanda filmin müziklerinin de çok eğlenceli olduğunu belirtelim.

Sinemalara geldiğinde Herkül’ü Tarkan, Meg’i de Meltem Cumbul seslendirmişti. Disney+ platformunda filmi bu dublajıyla da izleyebilirsiniz. * Su Karacan 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

HERKÜL   8 +

7.0 /10

Ünlü mitolojik kahramanın heyecan verici, biraz da şiddetli öyküsü. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 1997

Yönetmen: John Musker, Ron Clements

Oyuncular: Tarkan, Meltem Cumbul, Şenay Gürler, Sungun Babacan, Cengiz Küçükayvaz, Gürdal Tosun

VİKİNGLER: BÜYÜK MACERA   6 +

7.0 /10

Bir televizyon klasiğinin animasyon sinemasındaki ilk uyarlaması bol aksiyon içeriyor. Devamı

Süre: 77 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Éric Cazes

Oyuncular: Ege Gürel (ses), Haldun Boysan (ses), Zeynep Önen (ses), Özge Geçen (ses)

MAYA VE ÜÇ SAVAŞÇI   10 +

7.5 /10

Meksika mitolojisinden yola çıkılan çok eğlenceli, heyecanlı ama biraz şiddetli bir animasyon dizi. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jorge R. Gutiérrez

Oyuncular: Zoe Saldana (ses), Jorge R. Gutiérrez (ses), Diego Luna (ses), Alfred Molina (ses), Queen Latifah (ses), Gael Garcia Bernal (Ses)

PACHAMAMA: KAYIP HEYKEL   8 +

7.0 /10

Çok farklı bir coğrafya ve kültür içinde yaşanan pozitif temalarla dolu bir macera. Devamı

Süre: 72 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Juan Antin

Oyuncular: Andrea Santamaria (ses), India Coenen (ses), Saïd Amadis (ses), Marie-Christine Darah (ses)