NEŞELİ GÜNLER    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Müzikal sinemasının doruklarından biri, bol pozitif mesajlı aile filmi.

Yedi çocuklu, Avusturyalı dul bir deniz subayı olan Georg Von Trapp’ın çıktığı deniz seferleri sırasında evle ve çocuklarla ilgilenecek biri lazımdır. Yine Julie Andrews’un canlandırdığı Mary Poppins’ten (Gökten İnen Melek) farklı olarak türlü sihirli numaraları olmasa da çok güzel şarkı söyleyen ve iyimserliği, nezaketi ve anaçlığı ile şahane bir kadın olan Maria gelir eve. Çocukların bazıları en başta ona alışamasa da Maria hepsiyle doğru frekanslarda buluşur. Sadece çocuklar değil babaları Von Trapp da ondan çok etkilenir. Maria hepsinin hayatına dokunur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Neşeli Günler”de Maria karakteriyle birlikte çocuklara nasıl da sabırla, anlayışla, sevecenlikle ve doğru bir iletişimle yaklaşılması gerektiği anlatılır. Hikâyenin bir yerden sonrası, savaşın iyiden iyiye insanların hayatlarını tehlikeye soktuğu günlerde geçiyor. Bütün zorluklara göğüs gerebilmek için yaşamanın aslında ne kadar güzel olduğunu hatırlatan ve bu durumlarda ailienin sımsıkı bir arada durması gerektiğinin de altını çizen ölümsüz bir filmdir bu. İyi insan olmaya dair pek çok pozitif mesajı da içinde barındırır.

Filmin yarısından sonra çocuklarınıza biraz da İkinci Dünya Savaşı’ndan bahsetmek durumunda kalabilirsiniz tabii böyle olunca. Çünkü Avusturya’nın Nazi sempatizanları Von Trapp’i de kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar. Ancak Von Trapp, Maria’nın temsil ettiği barışı ve insanlığı seçiyor elbette. 
Rengârenk, iyimser ve güzel şarkılarla dolu (özellikle de Maria’nın çocuklara söylediği “My Favorite Things”) ve görüntüleriyle de şiir gibi, insanın ruhuna çok iyi gelen, içini umutla dolduran bir doping filmdir “Neşeli Günler”. Disney+’ta Türkçe dublaj desteğiyle de izlenebilmekte. Ailece izlemenizde fayda var... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Dadı isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap