KİRPİ SONIC 2    7+

7 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kirpi Sonic yeni macerasında daha eğlenceli ama şiddet içeriği de biraz daha yüksek.

Oyun şirketi Sega’nın en klasik ve ünlü oyunlarından birinin kahramanı olan Sonic’in ilk filmi belli oranda ilgi görünce ikincisi de geldi. Belli ki birkaç sene içinde üçüncüsü de gelecek.

İlk filmdeki olaylardan sonra Tom ve eşi Maddie ile birlikte, adeta onların küçük oğlu gibi yaşamaktadır Kirpi Sonic. Başka bir gezegene yollamayı başardıkları Dr. Robotnik (Jim Carrey) ise dünyaya geri dönmenin bir yolunu sonunda bulmuştur. Sonic ile aynı türden bir yetişkin olan Knuckles çok güçlü bir zümrüt taşının peşindedir ve Dr. Robotnik ile onu bulmak için güçlerini birleştirir. Bu arada Tails adlı akıllı bir tilki de Knuckles’ın peşindedir.

Robotnik ve Knuckles zümrütü ele geçirmeyi başarırlar ancak Dr. Robotnik’in büyük hırsı öne çıkar ve önce kahramanlarımızın yaşadığı Green Hills’ten başlayarak bütün dünyayı ele geçirmek için harekete geçer. Sonic ailesini korumak için Tails ve Knuckles ile bir takım oluşturur. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kirpi Sonic 2” ilk filmde olduğu gibi aksiyona dayalı bir aile filmi. Sonic’i bağrına basan Tom ve Maddie çiftinin de hikayeye olumlu katkıları oluyor. Aslında bu anlamda bir ‘koruyucu aile’ etkisi yaratılıyor. Beyaz bir erkek siyahi bir kadınla evli ve kendilerinin olmayan bir çocuğun bakımını üstleniyorlar... Sonic’in sürekli iyi şeyler yapma çabası ve sonunda birleştirici bir lidere dönüşmesi de güzel ama bir yandan da evde yalnız kaldığında yarattığı dağınıklığın ve yaramazlığın sadece komedi amaçlı olduğunu çocuklara anlatmalı.

Filmin hemen başlarında Maddie’nin ablasının Hawaii’de büyük bir karmaşaya dönüşen düğünü de komedi malzemesine dönüştürülmüş. Bu sahnelerde bazı diyaloglarda küçük yetişkin imalar ve birkaç küçük öpüşme sahnesi var.

Filmde birçok başka filme göndermeler, espriler de bulunuyor. Çocuklar bunların çoğunu anlayamayacaklardır, daha çok yanlarında gelen ebeveynler için yapılmışlar. Bir oyun uyarlaması olmasından kaynaklı olarak da çizgi film şiddeti yoğun olarak mevcut. Vurma, düşme, ezilme, patlama her türlü zarar görücü aktiviteden sağ çıkıyorlar karakterler... 

Netflix'te Türkçe dublaj desteğiyle izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

Okan yılmaz

12 Ocak 2023 Perşembe

Maalesef eşcilselliği çocuklara aşılama amaçlı mesajlarda mevcut filimde. Ben bu yüzden çocuklar ile izlerken kapadım yetişkinin kendi izleyip ailesine uygun görüyorsa bakması gereken bir filim

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)

KAPLAN   8 +

8.0 /10

Doğadaki yaşam döngüsünün en net şekilde görülebildiği, dokunaklı bir belgesel. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Rob Sullivan

Oyuncular: Priyanka Chopra Jonas (anlatıcı)

KARDEŞ TAKIMI   5 +

7.0 /10

Ailece sıkılmadan izlenebilecek yerli yapım bir komedi macera filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mustafa Kotan

Oyuncular: Ceyda Kasabalı, Fırat Albayram , Ecrin Su Çoban, Çağan Efe Ak , Yekta Kopan (ses)

ÖRDEKLERİN GÖÇÜ   6 +

7.5 /10

Ailece izlenebilecek bir ‘aile’ animasyonu. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Benjamin Renner, Guylo Homsy

Oyuncular: Kumail Nanjiani (ses), Elizabeth Banks (ses), Danny DeVito (ses), Awkwafina (ses), Carol Kane (ses)