KİRPİ SONIC    8+

6.6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli, hareketli ve komik ama şiddeti biraz fazla...

Ünlü oyun şirketi Sega’nın en popüler oyunlarından biri olan Sonic, 1990’larda çocukların en çok oynadığı konsol oyunlarından biriydi. Oyunun kahramanı çocuk bedenine yaklaştırılan ve çok hızlı koşabilen mavi bir kirpi olan Sonic, hayvanları kaçırıp kapsülleyen çılgın bilim adamı Dr. Robotnik'i yenerek bol bol zümrüt toplamaya çalışır.

Bu ünlü video oyundan sinemaya uyarlanan “Kirpi Sonic”, yaşadığı küçük Amerikan kasabası Green Hill’de kimseye görünmeden, kendi küçük evreninde günlerini geçirmekte. Çocukken akıl hocasının ona emanet ettiği ve gezegen değiştirmesine olanak sağlayan sihirli yüzükleri kullanmak zorunda kalmamayı arzulamaktadır. Çünkü Green Hill’i çok sevmekte ve hiçbiriyle iletişime geçmiş olmasa da kasaba halkıyla bir aile olduğuna inanmaktadır. Özellikle de yakında karısıyla büyük şehire taşınmaya hazırlanan Şerif Tom’la arkadaş olduğunu hayal eder hep.

Bir gün yalnızlıktan çok sıkıldığı bir anda yaptığı bir hareket, geniş yetkilerle donatılmış bir hükümet ajanı olan Robotnik ve ekibinin kasabaya gelmesine neden olur. Sonic, Şerif Tom’a sığınır ve birlikte Robotnik’ten kurtulmaya çalışırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kirpi Sonic” filminin en güzel tarafı özlediğimiz Jim Carrey’i kötü adam rolünde de olsa bizimle tekrar buluşturması. Onun sayesinde bu aksiyonu bol film daha eğlenceli oluyor.

Film son derece akıcı, dinamik ve eğlenceli ama küçük çocuklar açısından şiddet sahnelerinin biraz fazla olduğunu belirtmemiz gerek. Robotnik’in makinalı tüfek donanımlı dronları bolca kullanılıyor. Tehlikeli patlama sahneleri de mevcut. Bazı diyaloglarda argo kelimeler var. Özellikle de Jim Carrey’nin karakteri karşısına çıkan herkesi biraz aşağılıyor ve “hıyar” ya da “pislik” gibi sıfatlar kullanıyor.

Eğlenceli ve heyecanlı aksiyon sahneleri sırasında kahramanlarımız bolca tehlikeli durumlar yaşıyorlar. Bir rodeo bara girdikleri sahnede etrafta bolca bira içiliyor ve burada yoğun bir kavgaya karışıyorlar. Sonic’in öldü sanıldığı iki sahne var, uyaralım..

Filmin pozitif mesajları arkadaşlık üzerine. Sonic çok yalnızlık çekiyor ve yapmak istedikleri listesinin en üst sırasında dost edinmek var. Arkadaşlığın anlamı, neden arkadaşımız olsun isteriz, neden fazla yalnızlık mutsuzluk getirir gibi konuları çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Film ülkemizde 6+ sınıfıyla vizyona girdi. Ama bazı hassas çocuklar yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı rahatsız olabilir. Bu yüzden 8+ daha uygun gibi ve kesinlikle yanında bir büyüğü de olmalı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

ARI MAYA   5 +

6.6 /10

Ayrımcılığa karşı olan, çalışkanlığı ve işbirliğini öğütleyen sevimli bir animasyon. Devamı

Süre: 79 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Alexs Stadermann

Oyuncular: Coco Jack Gillies (ses), Kodi Smit McPhee (ses), Richard Roxburgh (ses), Noah Taylor (ses), Jacki Weaver (ses)

ÇİKO BON BON: MERAKLI MAYMUN   4 +

7.0 /10

Bozuk bir şeyleri onarmaya, mekanik becerileri geliştirmeye yönelik eğlenceli bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 14 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Monroe

Oyuncular: Robbie Daymond, Dayci Brookshire, Anthony Tedesco

KÖPEKBALIĞI HİKÂYESİ   8 +

6.0 /10

Ağırlıklı olarak “Baba” (The Godfather) ve “Jaws” gibi yetişkin filmlere gönderme yaparak oluşturulmuş eğlenceli bir animasyon. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Bibo Bergeron, Vicky Jenson, Rob Letterman

Oyuncular: Will Smith (Ses), Robert De Niro (ses), Renée Zellweger (ses), Jack Black (ses), Angelina Jolie (ses)

ORMAN ÇETESİ   7 +

7.0 /10

Eğlenceli ve komik ama çizgi film şiddetine dikkat. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick

Oyuncular: Bruce Willis (ses), Garry Shandling (ses), Steve Carrell (ses), Wanda Sykes (ses), William Shatner (ses), Nick Nolte (ses)