KİRPİ SONIC    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli, hareketli ve komik ama şiddeti biraz fazla...

Ünlü oyun şirketi Sega’nın en popüler oyunlarından biri olan Sonic, 1990’larda çocukların en çok oynadığı konsol oyunlarından biriydi. Oyunun kahramanı çocuk bedenine yaklaştırılan ve çok hızlı koşabilen mavi bir kirpi olan Sonic, hayvanları kaçırıp kapsülleyen çılgın bilim adamı Dr. Robotnik'i yenerek bol bol zümrüt toplamaya çalışır.

Bu ünlü video oyundan sinemaya uyarlanan “Kirpi Sonic”, yaşadığı küçük Amerikan kasabası Green Hill’de kimseye görünmeden, kendi küçük evreninde günlerini geçirmekte. Çocukken akıl hocasının ona emanet ettiği ve gezegen değiştirmesine olanak sağlayan sihirli yüzükleri kullanmak zorunda kalmamayı arzulamaktadır. Çünkü Green Hill’i çok sevmekte ve hiçbiriyle iletişime geçmiş olmasa da kasaba halkıyla bir aile olduğuna inanmaktadır. Özellikle de yakında karısıyla büyük şehire taşınmaya hazırlanan Şerif Tom’la arkadaş olduğunu hayal eder hep.

Bir gün yalnızlıktan çok sıkıldığı bir anda yaptığı bir hareket, geniş yetkilerle donatılmış bir hükümet ajanı olan Robotnik ve ekibinin kasabaya gelmesine neden olur. Sonic, Şerif Tom’a sığınır ve birlikte Robotnik’ten kurtulmaya çalışırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kirpi Sonic” filminin en güzel tarafı özlediğimiz Jim Carrey’i kötü adam rolünde de olsa bizimle tekrar buluşturması. Onun sayesinde bu aksiyonu bol film daha eğlenceli oluyor.

Film son derece akıcı, dinamik ve eğlenceli ama küçük çocuklar açısından şiddet sahnelerinin biraz fazla olduğunu belirtmemiz gerek. Robotnik’in makinalı tüfek donanımlı dronları bolca kullanılıyor. Tehlikeli patlama sahneleri de mevcut. Bazı diyaloglarda argo kelimeler var. Özellikle de Jim Carrey’nin karakteri karşısına çıkan herkesi biraz aşağılıyor ve “hıyar” ya da “pislik” gibi sıfatlar kullanıyor.

Eğlenceli ve heyecanlı aksiyon sahneleri sırasında kahramanlarımız bolca tehlikeli durumlar yaşıyorlar. Bir rodeo bara girdikleri sahnede etrafta bolca bira içiliyor ve burada yoğun bir kavgaya karışıyorlar. Sonic’in öldü sanıldığı iki sahne var, uyaralım..

Filmin pozitif mesajları arkadaşlık üzerine. Sonic çok yalnızlık çekiyor ve yapmak istedikleri listesinin en üst sırasında dost edinmek var. Arkadaşlığın anlamı, neden arkadaşımız olsun isteriz, neden fazla yalnızlık mutsuzluk getirir gibi konuları çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Film ülkemizde 6+ sınıfıyla vizyona girdi. Ama bazı hassas çocuklar yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı rahatsız olabilir. Bu yüzden 8+ daha uygun gibi ve kesinlikle yanında bir büyüğü de olmalı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

BELLE VE SEBASTIAN   9 +

7.5 /10

Doğaya, cesaret ve dostluğa vurgu yapan iyi çekilmiş bir çocuk filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Nicolas Vanier

Oyuncular: Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Margaux Chatelier, Dimitri Storoge

SEBASTIAN: SEVGİLİ DOSTUM   9 +

6.8 /10

İlk filme göre biraz daha düz bir hikayeye sahip olsa da yine keyifle izlenen bir aile filmi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Christian Duguay

Oyuncular: Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Thierry Neuvic, Margaux Chatelier

DUYGULARIN RENGİ   12 +

7.5 /10

Eşitlik ve arkadaşlık üzerine duygusal, güzel duygular veren pozitif bir film. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Tate Taylor

Oyuncular: Emma Stone, Viola Davis, Octavia Spencer , Jessica Chastain, Bryce Dallas Howard, Sissy Spacek

VAHŞETİN ÇAĞRISI   8 +

7.0 /10

Dünyaca ünlü eserin yeni uyarlaması etkili bir büyüme hikayesi anlatıyor. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Chris Sanders

Oyuncular: Harrison Ford, Cara Gee , Karen Gillan, Dan Stevens, Bradley Whitford