GAMONYA HAYALLER ÜLKESİ    6+

6.8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Güldüy Güldüy ekibinden fantastik bir çocuk filmi.

Anne babasını çok küçükken kaybettiği için dedesiyle yaşayan Umut büyüdükçe dedesini küçümseyen, ailesiyle ilgili bazı sırları ondan sakladığını düşündüğü için sürekli sızlanan, hayal kurmaktan nefret eden huysuz bir ergen profilindedir.

Bir sabah yine dedesiyle atıştıktan sonra ona bir arabanın çarptığı haberini alır. Aslında dedesi Umutsuz çocuklara hayal ulaştıran Gamonya adlı fantastik bir ülkenin gözcüsüdür. Dedesi hastanede yatarken Umut yeni gözcü olarak Gamonya’ya gitmek zorundadır.

Gamonya Peter Pan’daki Neverland gibi bir ülke. Dünyadaki umutsuz kalmış çocuklara hayal üretip gönderen, büyümeyi reddeden çocukların yaşadığı bu gizli ülkeye gerçek dünyadaki sürpriz bir ‘büyük’ iki adamıyla birlikte Umut’un geçişi sayesinde sızar ve kendi umutsuzluk ve mutsuzluğunu dünyadaki bütün çocuklara dağıtmaya çalışır. Çocuklar hep birlikte bunu önlemeye çalışırlar. Umut onlara liderlik yapar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ekibin önceki filmi "Can Dostlar"dan farklı olarak “Gamonya Hayaller Ülkesi” fantastik bir çocuk filmi. Güldüy Güldüy ekibinin bütün çocuk oyuncularını barındıran film temiz diyaloglarla endişe yaratabilecek bir sahne barındırmadan anlatıyor hikayesini. Bu hikayede insanoğlu ikiye ayrılıyor; Gamonya'nın asla büyümeyen çocukları ve bir de büyüyüp gerçek dünyanın yetişkinleri olanlar. Yetişkinler büyüdükçe gerçek dünyada yaşadıkları mutsuzluklarla dirençlerini kaybediyorlar, hayallerinden vazgeçerek umutsuzluğa kapılıyorlar ve çevrelerinde de mutsuzluğa yol açıyorlar. Film mutsuzlukla başetmenin, umudu ve hayal kurmayı hiç bırakmamakla mümkün olduğunu anlatıyor. Ama bu güzel tema başka fantastik öğelerle daha da zenginleştirmek mümkünmüş. Mesela benzer bir tema üzerinden yükselen bir çocuk klasiği olan “Hiç Bitmeyen Hikaye” (The NeverEnding Story) bunu çok iyi başarır. 

“Gamonya”da takılınabilecek tek sorun; hikayenin tehdit unsurunun, yani Umut’un ve diğer çocukların başetmesi gereken fiziksel engelin biraz geç ortaya çıkışı. Bu yüzden ilk bir saat biraz düz gidiyor. Filmde aşırı bir heyecan duygusu özellikle yaratılmamış, çok büyük kötülükler yapan bir karakter de kullanılmamış. Sevimli çocuk oyuncuların pozitif enerjileriyle ve şarkılarıyla renklendirilmiş.

Finalde ortaya çıkan sırrı küçük çocuklara ebeveynlerin biraz açıklaması gerekebilir. Animasyon olarak üretilmiş uçan perilerin görüntüleri biraz sıra dışı tercihler olmuş ama sanki biraz daha sempatik tasarlanabilirlerdi...

Film 6A sınıfı almış. Bizce de çok doğru bir yaş sınıfı. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

Jale Çelik

16 Ocak 2020 Perşembe

Filmi 8 yaşındaki oğlumla izledim.Beklentimizin çok altında kaldı. Fazla durağandı ve seneryo zayıfı...

SONA DOĞRU   12 +

7.0 /10

Fırtınalı açık denizde bir hayatta kalma mücadelesi. Devamı

Süre: 106 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: J.C. Chandor

Oyuncular: Robert Redford

BAŞLAT: READY PLAYER ONE   13 +

7.0 /10

Spielberg’in filmi bilgisayar ve internet kuşağının ergenleri için tam bir eğlence kaynağı. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn , Lena Waithe, T.J. Miller, Simon Pegg

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ   8 +

7.7 /10

Dünyaca ünlü bir çocuk klasiğinden uyarlanan heyecanlı bir fantastik macera. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 1984

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Moses Gunn, Patricia Hayes

KWAI KÖPRÜSÜ   12 +

8.0 /10

Bol ödüllü klasik bir İkinci Dünya Savaşı filmi, bir onurunu koruma mücadelesi. Devamı

Süre: 161 dk. Yapım Yılı: 1957

Yönetmen: David Lean

Oyuncular: William Holden, Alec Guinness, Jack Hawkins, Sessue Hayakawa