İBİ: DOĞU EKSPRESİNİN GİZEMİ    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başarılı dizinin bu ilk sinema filmi pozitif mesajlarını sakin sakin veren tatlı bir macera sunuyor.

İbi, TRT Çocuk kanalında yıllardır devam eden, yerli yapım animasyon dizilerimizden biri. Ortalama 11-12 dakikalık bölümlerle dokuz sezondur sürüyor. Özellikle okul öncesi çocukların ilgisini çekebilecek karakterlere ve giderek derinleşen bir fantastik dünyaya sahip.

10 yaşındaki bir kız çocuğu olan İbi, başka bir boyuttaki evreninde, Kava Ormanı’ndaki evinde kitap okurken Baldiyarlı Hükümdar Horat arar onu; İbi’yi ailesi ve tüm arkadaşlarıyla birlikte Ankara’dan hareket edecek olan Doğu Ekspresi’yle Kars’a bir yolculuğa davet eder. Ancak yolculuk sırasında Baldiyar masallarının yazıldığı yer olan Masalaltı'ndan masal taşları ve masal kalemini çalan, henüz masalı yazılmamış, maskeli bir adam olan esrarengiz bir “İsimsiz”, bütün trenin Bilinmez Diyar’a ışınlanmasına neden olur. Burası istenmeyen masal kahramanlarının tutulduğu bir hapishanedir aslında. İsimsiz’in amacı İbi’nin kötü bir cadı olduğu bir masal üretmek, kendisini de bu masalın iyi kahramanı haline getirmektir. 

İbi ailesini ve arkadaşlarını kurtarmak için mücadele eder. Ama bunun için bir fedakarlık yapmak zorunda olduğunu öğrenecektir.   


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İbi dizisinin bu ilk sinema filmi, tüm sezonları izleyen çocukların tanıdığı bütün karakterleri içinde barındırıyor. Ama izlemeyen çocukların da zorlanmadan dahil olabilecekleri bir hikaye kurgusuyla oluşturulmuş. Yine de öncesinde İbi’nin Youtube kanalında her sezonun özetlerini kapsayan özel videolar izlenebilir. Kahramanların birbirleriyle tanışma anlarına bu videolarla ulaşmak mümkün. Ayrıca kimin kim olduğu da daha kolay anlaşılabilir böylece.

Tıpkı dizideki gibi İbi’nin pozitifliği ve yardımseverliği onu iyi bir rol model haline getiriyor. Film TCDD’nin desteğiyle hikayenin ortasına bir karakter gibi Doğu Ekspresi trenini de yerleştiriyor. Film bu sayede tren yolculuğu yapmanın zevkini, turistik gezi yapmanın heyecanını yansıtmayı başarıyor.

İbi’nin sevdiklerini kurtarmak için elinden geleni yapma isteği onun iyi kalpliliğine vurgu yapıyor. İsimsiz de aslında sevilmek ve önemsenmek arzusunu kötülük yaparak kazanmasının mümkün olmadığını bir şekilde öğreniyor.

Filmin özgün müzikleri de akılda kalıcı. İbi’nin ağzından duyduğumuz iki şarkı da gerçekten hoş ve melodik. Yerli yapım animasyon filmlerimiz hem nicelik hem de nitelik anlamında giderek daha iyi oluyorlar. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli  *


Yorum Yap