WONKA    6+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Rengarenk, eğlenceli, komik, pozitif mesajlarla dolu tam bir ‘kendini iyi hisset’ filmi..

Roald Dahl imzalı ve tüm zamanların en çok satan çocuk kitaplarından biri olan Charlie ve Çikolata Fabrikası'nın ikonik ana karakteri Willy Wonka’nın gençliğini ve ünlü fabrikasını nasıl kurduğunu anlatan rengarenk bir ‘öncesi’ filmi.

Çikolata üretmeyi erken yaşta kaybettiği annesinden öğrenen Willy Wonka’nın en büyük hayali kendine has çikolata hammaddelerini topladığı keşif gezilerini yapmak ve bir gün dünyanın en ünlü alışveriş sokağında kendine ait çikolata dükkanını kurmaktır. Ancak o pazarda kendilerine güçlü yerler edinmiş üç çikolata dükkanı sahibi güçlerini ve paralarını birleştirerek Wonka’ya büyük zorluklar çıkarırlar. Zaten şehre geldiği ilk gün dolandırıcı bir otel işletmecisinin de tuzağına düşmüştür. Zorla çalıştırıldığı çamaşırhanede tanıştığı kendisi gibi kandırılmış insanlarla ve küçük yaşta annesinden koparılmış bir kız çocuğu olan Noodle ile birlikte bir ekip oluşturur. Ona engel olmaya çalışan çikolatacılar ve rüşvetçi polis müdürüne karşı mücadele ederler. Bu arada olmadık durumlarda karşısına çıkan ve sürekli alacağı olduğunu söyleyen Umpa Lumpa denen bir küçük adam da vardır bu macerada...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film Tim Burton’ın çektiği ve Johnny Depp’in Wonka’yı canlandırdığı “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” filminden çok daha tatlı, renkli ve sevimli bir film olmuş doğrusu. Bunda “Paddington” filmlerinin yönetmeni Paul King’in dokunuşunun büyük katkısı var elbette. Onunla harika bir ilişki kuran annesini kaybetmesinin üzüntüsünü hep taşıyan ama umudunu ve yolunu hiç kaybetmeyen Willy Wonka’nın bu müzikal macerası birçok pozitif mesaj barındırıyor. Elbette en çok umutsuzluğa kapılmamak, dayanışmanın ve paylaşmanın güzelliği, hayal etmekten vazgeçmemek vurgulanıyor. Bu dünyadaki her güzel şey hayal etmekle başlıyor gerçekten de...

“Wonka” müzikleriyle, duygusal hikayesi ve hayli komik esprileriyle (her yoksul kelimesi geçtiğinde kusası gelen kötü adamın hali basit ama nefis bir kapitalizm eleştirisi olmuş), renkleri ve tasarımlarıyla çok eğlenceli bir sinema deneyimi sunuyor çocuklara ve ailelere. Hugh Grant’ın canlandırdığı Umpa Lumpa karakterinin de daha çok görünmesini istiyor insan. Ve üfleyince yanan mum gibi birçok küçük, gülümseten buluşlar, detaylar var filmde.  

Bazı sinemalarda Türkçe dublaj versiyonuyla da izlenebilen filme ülkemizde ‘genel izleyici’ sınıfı verilmiş ancak bazı sahnelerde çizgi film şiddetinin kullanıldığı anlar yaşanıyor. Wonka ve Noodle sıvı çikolatada boğulma tehlikesi yaşıyorlar. Wonka’nın dükkanında zehirlenme vakası yaşanıyor ve müşteriler sinirlenip bütün dükkanı yakıp yıkmaya başlıyorlar. Birkaç küçük öpüşme sahnesi mevcut.

Kısacası 6 yaştan küçük bazı hassas çocuklar için dikkat diyelim...* Burak Göral  


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Çikolata isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap