x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Peppa Pig zararlı mı faydalı mı?

29 Kasım 2020 Pazar
Peppa Pig zararlı mı faydalı mı?

Derleyen: Selinay Yüksel

2004 yılından beri ekranlarda olan ve tüm dünyada yıllardır ilgi gören “Peppa Pig” , okul öncesi çocuklar için üretilen bir animasyon TV dizisi. Dizinin konusu ise kabaca, dişi domuz yavrusu olan Peppa’nın ailesiyle ve arkadaşlarıyla yaşadığı maceralar. 5 sezonu Netflix’te bulunmak üzere toplam 16 sezondan oluşan Peppa Pig’i YouTube, Nick Jr. Too ve Cartoon Network’te izlemek mümkün.

Ebeveynler bu kadar popüler bir çizgi diziyle ilgili ne düşünmeli? “Peppa Pig” çocuklar için iyi bir rol model mi yoksa kötü mü? Çocukların bu diziyle olan ilişkisi nasıl düzenlenmeli?

Öncelikle; “Peppa Pig” ile ilgili karşımıza çıkan ilk iyi özellik dizide basit bir İngilizce kullanılması ve bu sayede okul öncesi çocuklarının dil gelişimini kolaylaştırması. Buna ek olarak ise Peppa, kendisini izleyen çocuklara arkadaş edinmekten paylaşmanın önemine; eğlenceyi keşfetmekten duygusal becerileri geliştirmeye kadar çeşitli konularda yardımcı da olmakta. Örneğin dizideki karakterleri oyuncak paylaşırken, birlikte tartışma olmaksızın oyun oynarken ve sık sık teşekkür ederken göruyoruz. Tüm bunları okul öncesi çocuklara öğretmek için göstermek harika bir fikir.

Ama madalyonun bir de diğer tarafı var. İşte “Peppa Pig” çizgi dizisinin zararlı bulunan bazı özellikleri:

“Dış görünüş üzerinden aşağılamayı öğretiyor”

Eğer çizgi diziyi dikkatli bir şekilde takip ederseniz Peppa’nın babasına sürekli “Göbeğin çok büyük” diyerek dalga geçtiğini fark edeceksiniz. Bu davranış yeterince kaba olduğu gibi okul öncesi çocuklara bunun, yani kilolu insanları utandırmanın normal olduğunu da gösteriyor. Bu duruma dikkat çeken bazı ebeveynlerin Twitter üzerinden tepkisi şu şekilde:

- Peppa Pig yazarları neden şişman insanlarla dalga geçmeyi uygun düşündüler? Çocuklar 'babanın büyük karnına' gülmenin sorun olmadığını düşünüyor

- Peppa, ailesine karşı saygısız  ve neredeyse tüm bölümlerde babasını aşağılıyor.

- Peppa kötü bir rol model istediğini yapıyor ve babayı dış görünüşüyle sürekli utandırıyor. Bence çok kötü bir kız, çocuğunuza izletmeyin.

Bazı pediatri uzmanların bu konuda yazmış oldukları pek çok makaleye ulaşmanız mümkün.

“Cinsiyet kalıp yargılarını güçlendiriyor”

Çizgi dizi boyunca kızların yapabileceği şeyler ve erkeklerin yapabileceği şeyler olarak sürekli bir ikilem yaratılıyor ve çocuklar renklere ayrılıyor. Mesela Peppa’nın babası bölümlerden birinde “pembe renk, bir futbol tişörtü için iyi bir renk değil" diyor. Oysa bu yanlış; nitekim  Barselona'dan Gillingham'a kadar birçok futbol kulübü pembe formalarla da oynadı. Dizide pekiştirilen şey ise küçük kızların daha doğmadan ‘pembeleştirilmesi’. Bu pembeleştirme daha sonra güzelliğe ve hanımefendiye dönüşmeyi tariff ediyor. Mavi ise "erkekler için. Çünkü onlar cesur ve lider olarak doğuyorlar (!)

Artık pek çok uzman erkek ve kız çocuklarının mavi ve pembe renklerle teslim edilmesinin geride bırakılması gerektiğine işaret etmekteler.  

“Erkekleri yararsız gösteriyor”

Yukarıda bahsedilen "kızlara karşı erkekler" cinsiyetçiliğine karşılık, Peppa’nın babasını tamamen beceriksiz ve işe yaramaz olarak etiketleme konusunda da rahatsız edici bir eğilim var. Peppa’nın annesi, bilgisayarında çalışmak da dahil olmak üzere pek çok şeyi yaparak etrafta dolanırken, Peppa’nın babası tembeldir; bazı şeyleri unutur, kaybeder ve genellikle hayatta başarısız olur. Hatta öyle ki Peppa’nın standart sözlerinden biri de "Şapşal Baba"dır (hatta ‘aptal’ olarak bile çevrilebilir.)

“Sağlıksız alışkanlıklara teşvik ediyor”

Peppa’nın kardeşi George istedikleri olmadığı zaman öfke nöbetleri geçirebiliyor ve sürekli sebzelerden nefret ettiğini söylüyor. Bazı ebeveynler bunun yanlış olduğunu söylese de bazıları sadece bir çizgi dizi olduğunu ve her evde yaşanan bir krizi ele almak için böyle yapıldığını savunuyorlar.

Peki, ne yapmalı?

Elbette Peppa Pig’i (ve tabii ki herhangi bir konuda olduğu gibi) üzerine konuşmadan doğrudan yasaklamak doğru bir tercih değil. Önce diğer çizgi dizilerle kıyaslamalı ve bu durumu çocuğunuzla konuşmak için bir fırsat olarak görmelisiniz.

Diziden ne anladıklarını öğrenmek için onlarla iletişim kurun. Bunu yaparken ise yaş olarak büyük insanlara sevgi ve saygıyı, arkadaşlara nasıl davranılması gerekitiğini, eşitliği ve sağlıklı alışkanlıkları pekiştirin. Tüm bu konuşma esnasında ise çocuğunuza karşı sabırlı ve açık sözlü olmayı unutmayın. Peppa Pig’i çocuklarınızla birebir konuşmak için fırsat olarak kullanın ve Peppa’nın iyi özelliklerinin yanısıra bazı kötü özelliklerinin de olduğunu anlamasını sağlayın.

Kaynakça

* Common Sense Media. (tarih yok). Parent reviews for Peppa Pig. Common Sense Media: https://www.commonsensemedia.org/tv-reviews/peppa-pig/user-reviews/adult?utm_expid=.RCp3TD4oT6qWuBfx5635Eg.0&utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F adresinden alınmıştır

* Mendoza, B. (tarih yok). Is Peppa Pig Bad For Kids? 6 Reasons Why Your Kid Shouldn't Watch Peppa Pig. The Indus Parent: https://www.theindusparent.com/nerf-gun-eye-injury adresinden alınmıştır

* Richards, V. (2019, 02 19). Peppa Pig Is A Terrible And Sexist Role Model For Kids – And This Is Why. Huffington Post: https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/peppa-pig-is-a-terrible-role-model-for-kids-and-this-is-why_uk_5c66af00e4b01757c36a7ed2 adresinden alınmıştır

* How Peppa Pig Teaches Important Social-Emotional Lessons. (2020, May 5). Scholastic: https://www.scholastic.com/parents/books-and-reading/raise-a-reader-blog/peppa-pig-social-emotional-learning-books.html#:~:text=Peppa%20Gives%20Thanks,you%20already%20have%20around%20you. adresinden alınmıştır

 

 

0 Yorum


Yorum Yap