x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Güvenli YouTube Kullanma Kılavuzu

12 Ekim 2020 Pazartesi
Güvenli YouTube Kullanma Kılavuzu

Günümüzde pek çok çocuk YouTube'da video izlemeye bayılıyor. Fakat bu platform tek bir tuşla milyonlarca içeriğe ulaşabilen çocuklar için her zaman güvenli değil. Hal böyle olunca ebeveynler çocukları için doğru, kaliteli ve yaşa uygun içerik bulmak istiyor. Ama nasıl?

Derleyen: Selinay Yüksel

İşte ebeveynlere YouTube’u daha güvenli hale getirmek için bazı öneriler:

1. Önerilen Videoları Düzenleyin

“Sıradaki” bölümünde sayfanın sağ tarafında listelenen önerilen videolar, bir şekilde ana videoyla ilgilidir. Ancak öneriler genellikle yanlıştır çünkü el seçimine değil, bir algoritmaya dayanırlar. Yine de bunları çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına göre biraz daha iyileştirebilirsiniz. Video başlığının yanındaki üç noktayı tıklayın ve “İlgilenmiyorum”u seçin.

2. Uygunsuz İçerik Riskini Azaltın

Çocuklarınızı, belirli bir içerik oluşturucunun en son içeriklerini YouTube'da aramak yerine sevdikleri kanallara abone olmaya teşvik edin. Aboneler, yeni bir video yüklendiğinde bilgilendirilir ve ayrıca tüm kanalları “Abonelikler” bölümünde görüntülenir, bu da doğrudan sevdikleri şeylere gitmeyi kolaylaştırır ve hızlandırır.

3. Çocuğunuzun YouTube İzlemesini Takip Edin

Çocuklarınıza ne izlediklerini sorun ve onlara katılın. Paylaşmak istemezlerse izledikleri kanalın adını alın ve daha sonra izleyin. İçerik hakkında fikir edinmek için aynı içerik oluşturucunun birkaç videosunu izleyin.

4. Kısıtlı Mod Filtresini Uygulayın

YoutTube, teknik olarak yalnızca 13 yaş ve üstü gençler için olsa da yazımızın başında dediğimiz gibi çocuklar tarafından sıkça kullanılıyor. Bu kullanımlarda sakıncalı olan içerikleri engellemek için “ayarlar” kısmındaki kısıtlı mod ise ebeveynlere çocuklarının YouTube'da izleyebilecekleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma şansı veriyor.

5. Video Yorumlarına Dikkat Edin

YouTube videolarının altında birçok olumsuz yorum bulunuyor. Nefret söylemi veya çocuk avcıları bu olumsuz yorumlara örnek gösterilebilir. Kanal oluşturucuları, olumsuzluk miktarını azaltmak için yorumlarını denetleme yeteneğine sahiptir. Hatta şöyle söyleyebiliriz: Yaratıcıları tarafından çocuklar için belirlenen YouTube videoları yorumlara izin vermez. Bir videoda yorumlar görürseniz bu, 13 yaşın altındaki çocuklar için olmadığı anlamına gelir.

6. Reklamlardan Kurtulmak ya da Kurtulmamak?

YouTube'da tonlarca reklam var. Çocuklarınız çocuk videolarını izleseler bile, uygun olmayabilecek şeylerin reklamlarını görürler. Reklamlara maruz kalmayı azaltmayı veya yönetmeyi deneyebilirsiniz, ancak en iyi seçenek, çocuklarınızla tüm pazarlamayı eleştirel bir şekilde görüntüleme konusunda konuşmaktır, böylece içine kapılmazlar. Alternatif olarak ise YouTube Premium’a abone olmayı düşünebilirsiniz.

7. İyi Olanı Arayın

Çoğu çocuk yeni videoları arkadaşlarından veya ilgili videolara tıklayarak öğrenir. Bu öğrenme ise uygun olabilir veya olmayabilir. Bu yüzden ebeveyn olarak siz çocuklarınız için iyi YouTube şovlarının ve YouTube incelemelerinin seçilmiş listelerine göz atın. Çünkü bu platformda çocuğunuz için rol model olabilecek insanların videoları veya okul öncesi çocuğunuzun becerilerini geliştirmesine katkı sağlayacak videolar da bulunuyor. Yani ebeveyn olarak size düşen YouTube’taki iyiyi çocuğunuz için aramak ve onu doğru içeriklere yönlendirmek.

Sıraladığımız bu öneriler ile YouTube’u çocuklarınız için daha güvenilir hale getirebilirsiniz. Unutmamalı ki kolay yoldan çocuğunuza içinde bulunduğumuz bu dijital çağda dijital bir mecrayı yasaklamak ters etki yaratabilir. Bu yüzden yasaklamadan doğru kullanıma yönlendirmek ebeveyn olarak sizin sorumluluğunuz.

Not: Özellikle 4-5 yaş çocuklarla da rahatlıkla izlenebilecek bazı kısa animasyon filmlerden oluşturulmuş bir film listesini Çocukla Sinema’nın YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Kaynakça
Knorr, C. (2020, Şubat 3). Parents' Ultimate Guide to YouTube. CommonSense Media: https://www.commonsensemedia.org/blog/parents-ultimate-guide-to-youtube adresinden alınmıştır

0 Yorum


Yorum Yap