x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Ebeveynler için Siber Zorbalık Rehberi

22 Haziran 2020 Pazartesi
Ebeveynler için Siber Zorbalık Rehberi

Zorbalar ve kötü insanlar sonsuza dek var olacak ancak teknoloji şimdi onlara eylemleri için yepyeni bir platform sunuyor.  Zorbalığın eskiden olduğu gibi "sopa ve taş kullanmak” ile ilişkilendirilmesi doğru değil. Gerçek dünyadan çevrimiçi ortama taşınan bu durum, çocuklarımız ve gençlerimiz için ciddi duygusal sonuçlar doğurabilir.

Ebeveyn olarak nasıl ve ne zaman adım atacağınızı bilmek her zaman kolay olmayabilir. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen ebeveynlere ise şunlar söylenebilir: Çoğu çocuk ve genç teknolojiyi bizden farklı kullanıyor. Çevrimiçi oyunlar oynuyor ve erken yaşta mesajlaşma özelliğini kullanıyor. Yani gençlerin çoğunda onları sürekli İnternet'e bağlı tutan cihazlar var.

Ebeveynlerin dijital dünyada da çocuklarının yanında bulunması onların tehlikelerinden korumasına yardımcı olabilir. Siber zorbalık bilinci arttıkça, ebeveynler bu konuyla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla şey öğrenirler.


Siber Zorbalık Nedir?

Siber zorbalık, başka birini taciz etmek, tehdit etmek, utandırmak veya hedef göstermek için teknolojinin kullanılmasıdır. Gençler arasında sık görülse de bir yetişkin söz konusu olduğunda, siber taciz veya siber zorbalık, yasal sonuçları olabilecek ve hapis cezası gerektiren bir suçu karşılayabilir.

Bazen siber zorbalığı tespit etmek kolay olabilir - örneğin, çocuğunuz size bir metin, tweet veya Facebook'ta acımasız bir durum güncellemesini gösterebilir. Bir kurbanı utandırmak için tasarlanmış kişisel bilgiler, fotoğraflar veya videolar göndermek gibi diğer eylemler ise daha az belirgindir.  Ayrıca bazı çocukların, yalnızca taciz ve zorbalık yapmak amacıyla sahte bir hesap veya internet sayfası oluşturduğu bilinmektedir.

Birçok çocuğun zorbalığa maruz kaldığı bilinse de kaç kişinin etkilendiğini bilmek imkansızdır. Çünkü çocuklar maruz kaldıkları siber zorbalığı ebeveynlerine bile  açıklamak istemeyebilir. Ancak siber zorbalık oranları ile ilgili son çalışmalar, her 4 gençten 1'inin siber zorbalığın kurbanı olduğunu ve her 6 kişiden birinin siber zorba olduğunu itiraf ettiğini bulmuştur. Bazı çalışmalarda ise ankete katılan gençlerin yarısından fazlası sosyal ve dijital medya yoluyla istismar yaşadığını söylemiştir.


Siber Zorbalığın Etkileri

Zorbalık artık okul bahçeleri veya ev ile sınırlı değil. Çocuklar bir telefona, bilgisayara veya başka bir cihaza (tabletler dahil) erişebildikleri sürece 24 saat risk altında.

Şiddetli, uzun süreli veya sık siber zorbalık hem mağdurlarda hem de zorbalarda anksiyete, depresyon ve stresle ilişkili diğer bozukluklara neden olabilir.  Ayrıca uzmanlar, zorbalığa uğrayan çocukların -ve zorbaların- intihar düşünceleri, girişimleri ve tamamlanan intihar eylemleri için daha yüksek risk altında olduklarını söylüyor.

Siber zorbaların cezası okuldan uzaklaştırılmayı veya spor takımlarından çıkarılmayı içerebilirken bazı siber zorbalık türleri hukuki açıdan da suç sayılabilir.


Siber Zorbalık Belirtileri

Siber zorbalığa uğrayan birçok çocuk veya genç, öğretmenine ya da ebeveynine yaşadıklarını genel olarak anlatmak istemez çünkü sosyal damgalamadan utanır ya da teknoloji kullanımının kısıtlanacağını düşünür.

Siber zorbalık belirtileri değişiklik gösterse de şunları içerebilir:

  • Bilgisayar/tablet/telefon kullanırken veya sonrasında duygusal olarak üzgün olmak
  • Dijital hayatında çok gizli veya koruyucu olmak
  • Aile üyelerinden, arkadaşlardan ve sosyal faaliyetlerden çekilmek
  • Okul veya grup toplantılarından kaçınmak
  • Bilgisayar veya cep telefonu etkinlikleri hakkında tartışmalardan kaçınmak
  • Anlık mesaj, metin veya e-posta alırken gergin veya gergin olmak
  • Bilgisayarı veya cep telefonunu kullanmayı bırakmak istemek
  • Ruh hali, davranış, uyku veya iştah değişiklikleri yaşamak
  • Okul notlarında ani düşüşler


Ebeveynler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kaldığını fark ederseniz ona destek olun ve rahat olabileceği bir ortam sunun. Çocukluğunuzla -varsa- sizin yaşadığınız zorbalık deneyimleri hakkında konuşmak, çocuğunuzun daha az yalnız hissetmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuza bunun onun hatası olmadığını söyleyin ve sizinle bu konuda konuşarak doğru şeyi yaptığını belirtin. Çocuğunuza yalnız olmadığını sık sık hatırlatın -bir çok insan bir noktada zorbalığa maruz kalır. Çocuğunuza, bu konuyu birlikte çözeceğinizi söyleyin.

Çocuğunuzun okulundaki birinin (müdür, danışman veya öğretmen) durumu bilmesini sağlayın. Ancak sorunu okula bildirmeden önce, çocuğunuza bunu yapmayı planladığınızı bildirin, böylece ikinizin de rahat hissetmesini sağlayacak bir plan hazırlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu siber zorbalığa cevap vermemeye teşvik edin, çünkü bunu yapmak sadece ateşi besler ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak tehditkâr mesajları, resimleri ve metinleri saklayın çünkü bunlar zorbalığın kanıtları olarak kullanılabilir. Gelecekte kullanmak üzere bunların ekran görüntülerini almak, kaydetmek ve yazdırmak isteyebilirsiniz.


Denenecek diğer önlemler:

Zorbayı engelleyin. Çoğu cihaz, belirli kişilerden gelen e-postaları, anlık iletileri veya metinleri elektronik olarak engellemenizi sağlayan ayarlara sahiptir.

Teknolojiye erişimi sınırlayın. Zararlı olmasına rağmen, zorbalığa uğrayan birçok çocuk, yeni mesajlar olup olmadığını görmek için web sitelerini veya telefonları kontrol etme cazibesine karşı koyamaz. Bilgisayarı ortak alanda kullanmak üzere teşvik edin ve cep telefonu ile oyun kullanımına sınır koyun. Bazı şirketler kısa mesaj servislerini belirli saatlerde kapatmanıza izin verir. Ve çoğu web sitesi ve akıllı telefon, ebeveynlerin çocuklarının mesajlarına ve çevrimiçi yaşamlarına erişmesini sağlayan ebeveyn kontrolü seçeneklerini içerir.

Çocuklarınızın çevrimiçi dünyasını tanıyın. Çocuğunuzla sosyal medya sitelerinde "arkadaş olun" veya birbirinizi “takip edin” isteyin, ancak çocuğunuzun profiline herhangi bir yorum ekleyerek veya yorum yaparak bu ayrıcalığı kötüye kullanmayın. Kayıtlarını ve ziyaret ettiği siteleri kontrol edin. Zamanını çevrimiçi nasıl geçirdiğinin farkında olun. Birlikte gizliliğin önemi ve kişisel bilgileri yakın çevreyle bile çevrimiçi ortamda paylaşmanın neden kötü bir fikir olduğu hakkında konuşun. Uygulamak istediğiniz cep telefonu ve sosyal medya sözleşmelerini yazın.

Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda güvende tutmanın yolları hakkında bilgi edinin. Şifreleri korumak ve konum bilgilerini asla paylaşmamaları için onları teşvik edin.

Eğer Zorba Sizin Çocuğunuzsa...

Çocuğunuzun kötü davranan kişi olduğunu bulmak ebeveyn olarak sizin için üzücü ve kalp kırıcı olabilir. Sorunla başa çıkmak ve kendi kendine ortadan kalkmasını beklememek önemlidir.

Çocuğunuzla eylemleri hakkında sıkıca konuşun ve başkaları üzerindeki olumsuz etkisini açıklayın. Şaka ve alay bir kişiye zararsız görünebilir, ancak diğerine zarar verebilir. Zorbalık - herhangi bir biçimde - kabul edilemez; devam ederse evde, okulda ve toplumda ciddi (ve bazen kalıcı) sonuçlar olabilir.

Çocuğunuza cep telefonu ve bilgisayar kullanımının bir ayrıcalık olduğunu hatırlatın. Bazen zararlı davranış iyileşene kadar bu cihazların kullanımını kısıtlamak size yardımcı olur. Çocuğunuzun güvenlik nedeniyle bir cep telefonu olması gerektiğini düşünüyorsanız, sadece acil durumlarda kullanılabileceği bir telefonu olduğundan emin olun. Tüm cihazlarda katı ebeveyn denetimleri ayarlayın.

Konunun kalbine ulaşmak için, öğretmenlerle, rehberlik danışmanlarıyla ve diğer okul yetkilileriyle konuşmak, bir çocuğu başkalarına zorbalık yapmaya yönlendiren durumların belirlenmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun öfkeyi yönetmekte zorlanması durumunda, bir terapistle oğlunuzun veya kızınızın öfke, incinme, hayal kırıklığı ve diğer güçlü duygularla sağlıklı bir şekilde baş etmeyi öğrenmesine yardımcı olma hakkında konuşun. Profesyonel danışmanlık ayrıca çocukların güvenini ve sosyal becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir ve bu da zorbalık riskini azaltabilir.

Ve sizin çocuklarınız için iyi bir örnek olabileceğinizi unutmayın - çocuklarınızın dijital dünyadaki yaşamın yararlarını ve tehlikelerini anlamalarına yardımcı olmak için iyi çevrimiçi alışkanlıkları modelleyin.

Çeviri: Selinay Yüksel

0 Yorum


Yorum Yap