x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...


“TikTok uygulaması çocuk mahremiyetini ihlal ediyor”

2 Mayıs 2019 Perşembe
“TikTok uygulaması çocuk mahremiyetini ihlal ediyor”

Popüler video uygulaması TikTok, çocuklara ait verileri izinsiz topladığı gerekçesiyle ABD’de 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), TikTok’un (‘Musical.ly’) çocuklardan yasa dışı olarak kişisel bilgi topladığını, ebeveynleri bilgilendirme ve izinlerini alma mekanizmalarını devreye sokmadığını bildirdi. Federal Ticaret Komisyonu ayrıca firmanın ‘Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (Children’s Online Privacy Protection Act-COPPA) ihlal ettiğini, bu sebeple 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldığını duyurdu.

FTC’ye göre, 2016 yılının Eylül ayında sadece iki haftada 300’den fazla ebeveyn TikTok uygulamasının çocuk mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle firmayla iletişime geçti. Ancak firmanın içeriğin kaldırılması yönünde ebeveynlerden gelen taleplere yanıt vermediği iddia edildi. Şirket, 5.7 milyon dolar para cezasının yanı sıra 13 yaş altı kullanıcılar tarafından yüklenen tüm videoları kaldıracak ve bundan sonra kullanıcıların yaşını doğrulamalarını şart koşacak.

Firmadan yapılan ilk açıklamada, “Kullanıcılarımızın güvenliği ve mahremiyeti konusunu son derece önemsiyoruz. Koruyucu tedbirleri geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz” denildi. Reşit olmayan kullanıcılarının sayısını paylaşmayı da reddeden firma, diğer ülkelerdeki kullanıcılarına yaşlarını doğrulatma yoluna gitmeyeceğini de söyledi.

TikTok nedir?  

TikTok, çoğunlukla popüler şarkılarla dudak senkronizasyonu yapan, kullanıcı tarafından oluşturulan videoları paylaşmak için kullanılan bir sosyal medya ağı. Kullanıcıların dudak senkronize ettiği, şarkı söylediği, dans ettiği veya konuştukları kendi videolarını oluşturabildiği bir platform. Ayrıca, çok çeşitli konuları, şarkıları ve stilleri kapsayan TikTok ile diğer kullanıcıların içeriğine göz atılabiliyor ve etkileşimde bulunulabiliyor.

Çoğu sosyal medya uygulaması gibi TikTok’ta da yaş sınırlaması var. Uygulamayı kullanmak için 13 yaşından büyük olmak gerekiyor. 13 yaşından büyük, 18 yaşından küçük kullanıcılar içinse uygulamayı kullanmak ya da hesap açmak için ebeveynlerinden ya da yasal velilerinden onay aldıklarını beyan etmeleri bekleniyor fakat bu onay aşamasını geçmek bilgiler kısmından büyük yaş seçmekle kolayca değiştirilebiliyor.

TikTok çocuklar için uygun mu?

TikTok’un popüler müzik üzerindeki vurgusundan ötürü, birçok video küfür ve cinsel içerikli şarkı sözleri içeriyor. TikTok, “seks” veya “porno” gibi sakıncalı içeriği aramanıza izin vermese de, çocuklara uygun olmayan şiddet ve cinsel içerikli görsellere ulaşmak mümkün. Çocuklarınızı denetler ve güvenli şekilde uygulamayı kullandıklarından emin olursanız, TikTok çocuk dostu bir deneyim sağlayabilir.

Dijital Medya ve Çocuk

1 Yorum

Emel Demirtaş
3 May 2019

büyükler için eğlenceli ama çocuklar için fena bir uygulama...Yorum Yap