YERDEKİ YILDIZLAR    9+

9.7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kendi türünün en iyi filmlerinden biri, sadece süresi biraz uzun.

Hindistan yapımı sevilen film “Yerdeki Yıldızlar”da algı problemi yaşayan 8 yaşında bir çocuk olan Ishaan bu problemi yüzünden sayı ve harfleri tam olarak algılayamamaktadır. Harflere her baktığında onları dans ediyor gibi görür. Bu yüzden hayal dünyası çok güçlü olmasına rağmen dersleri çok kötüdür. Ailesi ve okulunda herkes onun tembel bir çocuk olduğunu düşünür. Oysa Ishaan'da disleksi vardır. Etrafındaki herkesin –zaman zaman babası dahil–aşağılayıcı tavırları onu derin bir yalnızlığa iter. Sonunda Ishaan’ın bütün karşı çıkışlarına rağmen ailesi onu bir yatılı okula yazdırır.

Bu okulda ona diğer herkesten daha anlayışlı yaklaşan Shankar adlı bir resim öğretmeni küçük çocuğun gerçek sorununu anlar ve ondaki resim yeteneğini de keşfeder. Bundan sonra hem Ishaan’ın hem de öğretmenin hayatında büyük değişiklikler olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yerdeki Yıldızlar” bizim gibi ülkelerde daha çok özellikle internette izlenip büyük ilgi gören ve hızla şöhreti yayılan bir film. Hatta “Bütün Çocuklar Özeldir” adıyla da bilinmektedir. Film disleksiyle cebelleşen bir çocuğun dünyasını çok doğru ve sevgiyle yaklaşarak yansıtıyor. Özellikle de eğitimcilere neden çok tavsiye edilen bir film olduğunu anlamak da kolay. Çünkü filmin kahramanı “Ölü Ozanlar Derneği”ndeki (Dead Poets Society, 1989) John Keating gibi açık kafalı, kültür ve sanata düşkün, çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini bilen örnek bir eğitimci.

Yine de film biraz fazla uzun: 2 saat 45 dakika! Ve bu uzunluk sadece popüler Hint filmlerinin taviz veremedikleri müzikli, danslı kısımlarından ileri gelmiyor. Hikâyenin de duygusal yanlarını adeta sağa sağa anlatıyor yönetmen Amir Khan (Onu Shankar rolünde de izliyoruz zaten).

Çocuklara 9 yaşından itibaren, belki 2-3 bölüm halinde izletilebilir, ama derslerinde yaptıkları yanlışlıkları disleksiye bağlamaya kalkmasınlar sakın! Filmden bize düşen mesaj ise çocuklarımızı hiçbir zaman hor görmemek ve hepsinin çok değerli varlıklar olduklarını hiç unutmamak...        

İnternette çeşitli platformlarda izlenebilen film Netflix’te de “Yerdeki Yıldızlar” adıyla bulunabilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

SINIFIN ÖNÜNDE   10 +

7.5 /10

2008 yapımı bu sempatik televizyon filminin çok önemli pozitif mesajları bulunmakta. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Peter Werner

Oyuncular: James Wolk, Treat Williams, Dominic Scott Kay , Sarah Drew

YERDEKİ YILDIZLAR   9 +

8.0 /10

Kendi türünün en iyi filmlerinden biri, sadece süresi biraz uzun. Devamı

Süre: 165 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Aamir Khan

Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra, Vipin Sharma, Tanay Chheda

KALK VE DİREN   13 +

7.5 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde iyi bir eğitimcinin yarattığı mucizeye tanık olabilirsiniz. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 1988

Yönetmen: Ramon Menendez

Oyuncular: Edward James Olmos, Estelle Harris, Mark Phelan , Carmen Argenziano, Lou Diamond Phillips

KATWE KRALİÇESİ   10 +

8.0 /10

Afrika'da yoksulluk içinde yaşayan bir kız çocuğunun satrança tutunarak direnmesi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Mira Nair

Oyuncular: Madina Nalwanga, David Oyelowo, Lupita Nyong'o , Martin Kabanza