YERDEKİ YILDIZLAR    9+

9.7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kendi türünün en iyi filmlerinden biri, sadece süresi biraz uzun.

Hindistan yapımı sevilen film “Yerdeki Yıldızlar”da algı problemi yaşayan 8 yaşında bir çocuk olan Ishaan bu problemi yüzünden sayı ve harfleri tam olarak algılayamamaktadır. Harflere her baktığında onları dans ediyor gibi görür. Bu yüzden hayal dünyası çok güçlü olmasına rağmen dersleri çok kötüdür. Ailesi ve okulunda herkes onun tembel bir çocuk olduğunu düşünür. Oysa Ishaan'da disleksi vardır. Etrafındaki herkesin –zaman zaman babası dahil–aşağılayıcı tavırları onu derin bir yalnızlığa iter. Sonunda Ishaan’ın bütün karşı çıkışlarına rağmen ailesi onu bir yatılı okula yazdırır.

Bu okulda ona diğer herkesten daha anlayışlı yaklaşan Shankar adlı bir resim öğretmeni küçük çocuğun gerçek sorununu anlar ve ondaki resim yeteneğini de keşfeder. Bundan sonra hem Ishaan’ın hem de öğretmenin hayatında büyük değişiklikler olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yerdeki Yıldızlar” bizim gibi ülkelerde daha çok özellikle internette izlenip büyük ilgi gören ve hızla şöhreti yayılan bir film. Hatta “Bütün Çocuklar Özeldir” adıyla da bilinmektedir. Film disleksiyle cebelleşen bir çocuğun dünyasını çok doğru ve sevgiyle yaklaşarak yansıtıyor. Özellikle de eğitimcilere neden çok tavsiye edilen bir film olduğunu anlamak da kolay. Çünkü filmin kahramanı “Ölü Ozanlar Derneği”ndeki (Dead Poets Society, 1989) John Keating gibi açık kafalı, kültür ve sanata düşkün, çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini bilen örnek bir eğitimci.

Yine de film biraz fazla uzun: 2 saat 45 dakika! Ve bu uzunluk sadece popüler Hint filmlerinin taviz veremedikleri müzikli, danslı kısımlarından ileri gelmiyor. Hikâyenin de duygusal yanlarını adeta sağa sağa anlatıyor yönetmen Amir Khan (Onu Shankar rolünde de izliyoruz zaten).

Çocuklara 9 yaşından itibaren, belki 2-3 bölüm halinde izletilebilir, ama derslerinde yaptıkları yanlışlıkları disleksiye bağlamaya kalkmasınlar sakın! Filmden bize düşen mesaj ise çocuklarımızı hiçbir zaman hor görmemek ve hepsinin çok değerli varlıklar olduklarını hiç unutmamak...        

İnternette çeşitli platformlarda izlenebilen film Netflix’te de “Yerdeki Yıldızlar” adıyla bulunabilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap