YERDEKİ YILDIZLAR    9+

9.7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kendi türünün en iyi filmlerinden biri, sadece süresi biraz uzun.

Hindistan yapımı sevilen film “Yerdeki Yıldızlar”da algı problemi yaşayan 8 yaşında bir çocuk olan Ishaan bu problemi yüzünden sayı ve harfleri tam olarak algılayamamaktadır. Harflere her baktığında onları dans ediyor gibi görür. Bu yüzden hayal dünyası çok güçlü olmasına rağmen dersleri çok kötüdür. Ailesi ve okulunda herkes onun tembel bir çocuk olduğunu düşünür. Oysa Ishaan'da disleksi vardır. Etrafındaki herkesin –zaman zaman babası dahil–aşağılayıcı tavırları onu derin bir yalnızlığa iter. Sonunda Ishaan’ın bütün karşı çıkışlarına rağmen ailesi onu bir yatılı okula yazdırır.

Bu okulda ona diğer herkesten daha anlayışlı yaklaşan Shankar adlı bir resim öğretmeni küçük çocuğun gerçek sorununu anlar ve ondaki resim yeteneğini de keşfeder. Bundan sonra hem Ishaan’ın hem de öğretmenin hayatında büyük değişiklikler olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yerdeki Yıldızlar” bizim gibi ülkelerde daha çok özellikle internette izlenip büyük ilgi gören ve hızla şöhreti yayılan bir film. Hatta “Bütün Çocuklar Özeldir” adıyla da bilinmektedir. Film disleksiyle cebelleşen bir çocuğun dünyasını çok doğru ve sevgiyle yaklaşarak yansıtıyor. Özellikle de eğitimcilere neden çok tavsiye edilen bir film olduğunu anlamak da kolay. Çünkü filmin kahramanı “Ölü Ozanlar Derneği”ndeki (Dead Poets Society, 1989) John Keating gibi açık kafalı, kültür ve sanata düşkün, çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini bilen örnek bir eğitimci.

Yine de film biraz fazla uzun: 2 saat 45 dakika! Ve bu uzunluk sadece popüler Hint filmlerinin taviz veremedikleri müzikli, danslı kısımlarından ileri gelmiyor. Hikâyenin de duygusal yanlarını adeta sağa sağa anlatıyor yönetmen Amir Khan (Onu Shankar rolünde de izliyoruz zaten).

Çocuklara 9 yaşından itibaren, belki 2-3 bölüm halinde izletilebilir, ama derslerinde yaptıkları yanlışlıkları disleksiye bağlamaya kalkmasınlar sakın! Filmden bize düşen mesaj ise çocuklarımızı hiçbir zaman hor görmemek ve hepsinin çok değerli varlıklar olduklarını hiç unutmamak...        

İnternette çeşitli platformlarda izlenebilen film Netflix’te de “Yerdeki Yıldızlar” adıyla bulunabilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

DANS HAYALLERİ: SICAK ÇİKOLATA FINDIKKIRAN   10 +

8.0 /10

Bale eğitimi, çalışma disiplini, özgüven ve duruş sahibi olmak üzerine ilham verici bir belgesel. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Oliver Bokelberg

Oyuncular: Debbie Allen, Maylah Chanel, Lyrik Cruz , Ava Bokelberg

THE KARATE KID (2010)   10 +

6.8 /10

Orijinalinden bir parça daha sert ama mesajı aynı. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Harald Zwart

Oyuncular: Jackie Chan, Jaden Smith, Taraji P. Henson , Wenwen Han, Rongguang Yu

ÖZGÜRLÜK YAZARLARI   13 +

7.0 /10

Öğrencilerinin hayatını değiştiren idealist öğretmen filmlerinden biri. Devamı

Süre: 123 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: Richard LaGravenese

Oyuncular: Hilary Swank, Imelda Staunton, Patrick Dempsey, Scott Glenn, April Hernandez Castillo

KUNG FU PANDA 3   7 +

6.8 /10

İlk iki filmin etkisini aratmayan ama biraz da aceleye gelmiş izlenimi veren son “Kung Fu Panda” macerasında Po, köklerine iniyor. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Alessandro Carloni, Jennifer Yuh Nelson

Oyuncular: Jack Black (ses), Bryan Cranston (ses), Dustin Hoffman (ses), Angelina Jolie (ses), J.K. Simmons (Ses), Jackie Chan (ses)