TAVUKLAR FİRARDA: KURTARMA OPERASYONU    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

23 yıl sonra gelen ve ilk filmin eğlencesini hiç aratmayan devam filmi...

Stop-motion ve kil animasyon teknikleri kullanarak yaptıkları filmlerle 1990’ların sonundan itibaren animasyon dünyasında çok önemli bir yere sahip olan İngiliz Aardman stüdyolarının 2000 yılında tüm dünyada ilgiyle karşılanan "Tavuklar Firarda" filmi, yıllarca stop-motion sinemanın en çok hasılat getiren filmi ünvanını taşıdı.

İlkinden tam 23 yıl sonra ve Netflix’in yapımcılığında gelen devam filmi "Tavuklar Firarda: Kurtarma Operasyonu"nda, ilk filmdeki çiftlikten kaçmayı başaran bütün kahraman tavuklarımızı büyük bir gölün ortasındaki küçük bir adaya sığınmış ve orada kendilerine ait bir dünya kurmuş olarak buluyoruz. Ginger ve Rocky’nın Molly adlı çok meraklı bir kızları vardır. Mutlu bir şekilde onu büyütüyorlardır. Ancak karşı kıyıda birtakım kamyonlar mutlu tavuk afişleriyle bir yerin reklamını yapmaktadırlar sürekli. Meraklı Molly bu cennet gibi tarif edilen yeri merak etmeden duramaz tabi ki. Anne babasının onu sıkı sıkı uyarmasına rağmen karşı kıyıya geçer ve o kamyonlardan birinde bulur kendisini.

Bu kamyonlar tabi ki tavukları son teknoloji kesim aletlerine sahip, çok sıkı güvenlik tedbirleriyle korunan bir tavuk fabrikasına götürmektedir. Molly’nin gittiğini farkeden Ginger ve Rocky’i kimse tutamaz. Hemen küçük bir ekip oluştururlar; tehlikelerle ve beklenmedik durumlarla dolu  kurtarma operasyonu başlar.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu çok beklenen devam filmi de ilki gibi oldukça eğlenceli. Aslında ana hikayesi fazlasıyla tanıdık gelen bir büyüme hikayesi şablonundan oluşmakta: Evinin sınırlarının dışını merak eden ergen çocuk dış dünyaya açılır. Neyse ki film bu anlamda bir denge sunuyor. Ne anne-babanın endişesini tümüyle haksız çıkarıyor ne de ergenlerin bireyselleşmesini abartıyor. En önemli şeyin aile içi iletişim olduğunu ve dengeyi bununla kurmanın mümkün olabildiğini anlatıyor. Teknolojik tuzaklarla dolu çiftlikte yaşanan kaçıp kovalamacaların bir kısmı da oldukça beklenmedik heyecanlı ve esprili anlara neden oluyor.

Ana kahramanlarımız sık sık ölüm tehlikesi yaşıyorlar, ilk filmde olduğu gibi. Hepsi o kadar sevimliler ki başlarına bir şey gelecek diye ödümüz kopuyor! Yer yer kendisini gösteren çizgi film şiddeti hassas çocukları ürkütebilir. Tavuk çiftliğinde hipnoz altına girmiş tavukların robotik davranışlarından da biraz korkabilirler. Bu yüzden 8 yaş altındaki çocukların mutlaka aileleriyle izlemesini tavsiye ederiz.   

İlk filmi izleyen çocukların bir daha tavuk yemek istemeyebilecekleri konuşuluyordu. Çünkü bu çok tatlı tavuk karakterler fazlasıyla sevimlilerdi. Devam filmini izleyenler de tavuk nugget’lara karşı bir soğuma yaşayabilirler. Çünkü sevimli tavuk kahramanlarımız bu sefer, gerçekte de fazla yağlı ve sağlıksız olan bu dondurulmuş ürünlere dönüştürülme tehlikesi yaşıyorlar... Hatta kötü karakter dev bir nugget’a dönüşüyor! * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

KUNG FU PANDA 4   7 +

6.5 /10

8 sene sonra gelen devam filmi çocuklar için yine eğlenceli. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Jack Black (ses), Okan Yalabık (ses), Bryan Cranston (ses), Awkwafina (ses), Dustin Hoffman (ses), Viola Davis (ses)

TAY 2: EBABİL TAKIMI   6 +

7.0 /10

İyi kalpli tay ve akıl hocası ikinci kez yollara düşüyorlar. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Nurullah Yenihan

Oyuncular: Zeynep Önen (ses), Sinan Divrik (ses), Fatih Özkul (ses), Zencal Sakal (ses), İsmail Bozkurt (ses)

TAVUKLAR FİRARDA: KURTARMA OPERASYONU   8 +

7.5 /10

23 yıl sonra gelen ve ilk filmin eğlencesini hiç aratmayan devam filmi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Sam Fell

Oyuncular: Thandiwe Newton (ses), Zachary Levi (ses), Bella Ramsey (ses), Imelda Staunton (ses), Jane Horrocks (ses)

BÜYÜK MACERA 2: SÜRPRİZ MİSAFİR   6 +

5.5 /10

İlk filmdeki hikayeyi neredeyse tekrarlayan bir devam filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Natalya Nilova, Vasiliy Rovenskiy

Oyuncular: Daniel Medvedev (ses), Stephen Thomas Ochsner (ses), Bernard Jacobsen (ses), David Andrew Grout (ses)