TAVUKLAR FİRARDA    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir tavuk çiftliğinin tavukları özgürlükleri için mücadele veriyorlar...

Acımasız çiftlik sahibi bir kadın ve onun yardımcısı tarafından her gün kesilme tehdidi altında yumurta üreten bir grup tavuğun içinde Ginger adlı inatçı bir genç tavuk, kafasını çiftlikten firar etmeye takmıştır. Ancak her denemesi başarısızlıkla ve hücre cezasıyla sonuçlanır. Tam da umudunu yitirdiği günlerde çiftliğin üzerinden uçarken düşen bir horoz, yani Rocky hepsi için bir umut olur. Ginger, Rocky’den çiftliğin bütün tavuklarına uçmayı öğretmesini ister. Tabi ki Rocky de tavuklar gibi uçamayan bir kuş türüne aittir! Ama Ginger onu uçarken görmüştür ne de olsa! Böylece çiftliğe yeni gelen tavuk biçme makinesi kurulana kadar çeşitli iniş ve çıkışlar yaşayarak hep birlikte mücadele etmeye çalışırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Tavuklar Firarda” aslında II. Dünya Savaşı sırasında geçen ve esir kampından kaçmaya çalışan asker/mahkûm filmleri örnek alınarak oluşturulmuş eğlenceli bir stop-motion film. Zorluklara karşı aynı amaç için birleşmiş mağdurların güçlerini birleştirmesini son derece eğlenceli bir dille anlatır. Ginger kişiliğinde en zor koşullarda bile vazgeçmemeyi öğütleyen film, Rocky’nin dalgacı benmerkezciliğinden vazgeçip tavuklara yardım etme çabasının da altını çizmektedir.

Bütün eğlencesine rağmen küçük bazı çocuklar için kimi korkutucu öğeler de taşıyor film. Çiftlik sahibi kadın ve hırçın köpeğinin bazı hareketleri hem çok heyecanlı hem de bazen ürkünç. Ginger ve Rocky birkaç kez ölümle burun buruna geliyorlar. Ayrıca tavukların sürekli kesilme tehdidi altında olması da bazı çocukları endişelendirebilir.

DVD’si ülkemizde bulunabilen film birçok ülkede genel izleyici sınıfı almış olsa da 7 yaşın altındaki çocuklarınız için bir önizleme yapsanız iyi olur. Bir de filmi izleyen çocukların bazıları bir daha tavuk yemek istemeyebilir. Zaten ülkemizde tavuk ürünlerinin ne derece sağlıklı olduğu da biraz şaibeli, belki de doğru bir karar olur bu!


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar   
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

WATERSHIP TEPESİ  

7,5 /10

Richard Adams’ın alegorik masal kitabı “Watership Tepesi”nin yeni uyarlaması biraz vahşi sahneler de içeriyor. Devamı

Süre: 204 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Noam Murro

Oyuncular: James McAvoy (ses), Nicholas Hoult (ses), John Boyega (ses), Ben Kingsley (ses), Tom Wilkinson (ses), Gemma Arterton (ses)

KÖPEK ADASI  

8,6 /10

Son derece duygusal, zeki ve iğneleyici bir mizahla harmanlanmış müthiş bir stop-motion örneği. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Bryan Cranston (ses), Koyu Rankin (ses), Edward Norton (ses), Bill Murray (ses), Scarlett Johansson (ses), Harvey Keitel (ses)

YERKÜRE  

8,5 /10

Yaklaşık 50’şer dakika süren 11 bölümden oluşuyor bu muhteşem belgesel dizi “Planet Earth” ve HD teknolojisiyle çekilen ilk belgesel olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda. Devamı

Süre: 550 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Alastair Fothergill

Oyuncular: David Attenborough (ses)

ERMİŞ  

7,0 /10

Lübnan asıllı ressam, şair ve filozof Halil Cibran’ın tüm dünyada en çok bilinen eseri “Ermiş” (The Prophet) bizde de çok sevilir. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Roger Allers, Tomm Moore, Bill Plympton, Nina Paley

Oyuncular: Liam Neeson (ses), Salma Hayek (ses), Quvenzhané Wallis (ses), John Krasinski (ses), Frank Langella (ses), Alfred Molina (ses)