ÇOCUK, KÖSTEBEK, TİLKİ VE AT    5+

9.5 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Kusursuz bir kitabın olağanüstü uyarlaması.

Karlarla kaplı bir doğa... Yalnız bir çocuk kaybolmuş, evini aramakta. Bir anda yanında bir köstebek belirir. Köstebeğin en büyük meselesi yiyecek pasta bulmaktır. Çünkü onun için dünyadaki en güzel şey pastadır... Çocukla birlikte yürümeye başlarlar. Korkularımız, yaşamak ve pasta yemek üzerine konuşurlar. Geceyi bir ağacın tepesinde geçirirlerken bir tilki gelir yakınlarına. Sonra onu bir tuzağa yakalanmış olarak tekrar göreceklerdir. Temkinli ve az konuşan bir yapıdaki tilki de bir süre sonra onlara katılır, yolculukları sırasında bilge bir beyaz ata da rastlarlar. Hep birlikte bir “ev” aramaya başlarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yeni çağın “Küçük Prens”i diye tanımlanan nefis bir çocuk kitabı olan “Çocuk, Köstebek, Tilki ve At”, yazarı Charlie Mackesy tarafından dostluk ve büyümek hakkında bir hikaye olarak tanımlanmakta. Yaşamın zorluğuna karşı en büyük ilacın sevmek ve sevilmek olduğunu çok güzel anlatıyor kitap doğrusu.

Bu tatlı hikayenin sinema camiasındaki bazı ünlü isimlerin yapımcılığını yaptığı 35 dakikalık BBC uyarlamasında, olay örgüsü kitaptakindan biraz daha hareketli bir hale getirilmiş. Böylece kitabı okuyan çocukların bazı küçük sürprizlerle karşılaşacaklarını söyleyebiliriz. Hikayenin bütün pozitif mesajları ise fazlasıyla içinde tabi ki yine.. 

“Olaylara nasıl tepki vereceğimiz en önemli özgürlüklerimizden biridir” der köstebek bir sahnede. Özgür iradeye vurgu yapımaktadır. Başka bir sahnede de At, ağlayan çocuğa “gözyaşları boşuna akmaz, senin gücünü gösterirler, zayıflığını değil” diyerek, ağlamaktan korkmaması gerektiğini, hatta bunun önemli bir fark olduğunu kasteder. Böyle sürüyle güzel mesajı var filmin. 

Farkındalık, iyi biri olmak, doğa sevgisi, yardımlaşmak, arkadaşlık kurmak, hayatın zorluğu, düşe kalkarak büyümek, dostlara destek olmak, dayanışma, kendine güvenmenin önemi, cesur, dürüst ve özgürce yaşamanın güzelliği gibi çok değerli temaları yumuşacık çizgilerle, çok bağırmadan, ürkütmeden, sakin sakin anlatıyor film de uyarlandığı kitap gibi. Yine de 5 yaşından küçük çocuklar tilkinin köstebeği kurtardığı sahnede aşırı heyecanlanabilirler.  

Apple+ filmi Türkçe altyazıyla da desteklemiş. Orijinal dublajında Tom Hollander, Idris Elba ve Gabriel Byrne ünlü oyuncular var. Her çocuk izlemeli... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap

Mihriban Aziz

20 Ocak 2023 Cuma

Muhtesem bir oneriydi 💛