KARATECİ KUZU    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Şiddet içerikli esprilerle yürüyen diyalogsuz kısa komik maceralar..

“Karateci Kuzu” ortalama 7’şer dakikalık maceraların anlatıldığı ve şiddet unsurunun bolca kullanıldığı diyalogsuz bir animasyon serisi. Bir koyun sürüsü kendilerine musallat olan bir kurtla uğraşıyorlar. Koyunlardan iki tanesi karate biliyor, sürünün diğerlerine de kendilerini savunmayı öğretirlerken kurtun sürpriz saldırılarına karşı da taktiksel bir mücadele sergiliyorlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Klasik bir çizgi-dizi olan “Tom ve Jerry” de iki ayrı kutbun birbirleriyle dalaştığı sahnelerle dolu bir diziyd hatırlarsınızi. Nitekim çizgi film şiddetinin kullanıldığı böyle pek çok geleneksel çizgi filmler var. Bunlar, bundan 20-25 yıl önce daha hoşgörülü bakılan, küçük çocukların üzerlerinde o kadar etki bırakmadığı düşünülen ve daha çok eğlenceye, komediye odaklı yaratımlardı. Ama internet çağı dediğimiz bu çağda artık her şey çok farklı. Kontrolsüz içerikler çocukları eskisinden daha farklı bir şekilde etkileyebiliyor. İçinde kavga-dövüş içeren komik animasyonlarda pozitif mesaj vermeye çalışmak ne olursa olsun riskli.

“Karate Sheep” daha ilk bölümleriyle bile belli ki pozitif mesaj kaygılı, slap-stick komedi maceraları anlatmayı amaçlamış. İlk bölüm ‘kendimizi kötülere karşı savunmamız gerek’ fikrini verirken sonraki macera işini iyi yapanları takdir etmenin kıymetini anlatıyor. Sonrakilerde de oyun oynarken kurallara uyulması gerektiği, gereksiz kıskançlıklardan sakınmak, okuma bilmenin önemi, yaşananlardan ders çıkartabilmek gibi önemli ve güzel temalar işleniyor. Ancak bunlar biraz kaba saba yazılmış basit hikayelerle ele alınmışlar ve bütün dinamik koyunların kurtu çeşitli şekillerde dövmesi üzerine kurulu. İçinde bazı şakalaşmalar ya da dövüş figürlerinin de içinde olduğu espriler var. Küçük çocukların bunları taklit etmesi mümkün. Koyun Shaun dizisi ya da “Kuzular Firarda” filmlerinin bu anlamda daha masum ve nitelikli olduklarını söyleyebiliriz. 

Netflix 7+ sınıfı verdiği animasyon dizisinde 7 dakikalık maceraları üçer üçer paketlemiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Fiziksel şakalaşma potansiyeli: ****

Orijinal Adı:

Karate Sheep

Oyuncular:

-

Ülkesi:

Fransa

Yapım Yılı:

2022

Süresi:

7 dk


Yorum Yap