ATATÜRK 1881 - 1919 (2. FİLM)    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Atatürk’ün etkileyici hayat hikayesinin ikinci kısmı ilkinden daha da vurucu...

Disney+ platformunda yayınlanmak üzere 6 bölümlük mini dizi olarak tasarlanan “Atatürk 1881-1919”, Disney’in CEO’sunun lokal içeriklerin sınırlandırılması kararı kapsamında bir anda kendisini platformun dışında bulmuştu.

Dizinin yapımcıları farklı çözümler üzerinde düşündüler ve sonunda üçer bölümün birleştirildiği iki ayrı filmle sinemalarda vizyona girmesine karar verdiler. Dizinin tamamı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğundan başlayıp 1919’da Samsun’a giderek milli mücadeleyi başlattığı zamana kadarki olayları anlatıyordu. İlk film olayların Çanakkale Savaşı’na dayandığı zamanda bitmişti. İkinci film Mustafa Kemal’in askeri dehasının iyice ortaya çıktığı Çanakkale Savaşı’ndan başlıyor. Özellikle Conkbayırı muharebesinin etkileyici hikayesini de içinde barındıran bu sahneler oldukça vurucu ve şiddetli.

İlk filmde de kendisini gösteren Mustafa Kemal-Enver Paşa sürtüşmesi ise giderek koyulaşıyor, sert bir çekişmeye dönüşüyor. Mustafa Kemal’in Enver Paşa’ya “Bizim müttefikimiz yok paşam, sadece biz varız!” dediği sahne tüyleri diken diken ediyor mesela.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Mustafa Kemal’in kararlılığına ve harekete geçme içgüdüsüne hayranlık duymamızı sağlayan sahnelerle dolu film. Onca olayın içinde annesi Zübeyde hanımla ve kız kardeşi Makbule’yle olan ilişkisini nasıl sürdürdüğünü, gönül ilişkisi yaşadığı Madam Corinne ile arasında yaşananlar da ilk kez bu kadar detaylı sunuluyorlar.

Filmin son kısmını kapsayan blok, yani son padişah Vahdettin’li bölüm ise biraz hızlı anlatılmış mecburen. Aslında Atatürk’ün Samsun’a çıkışından önce, İstanbul’da geçen 6-7 ay öncesi, entrikası bol heyecanlı bir hikayedir. Bu kısmı 30-40 dakikada anlatmak için bazı detaylar yutulmuş.

Atatürk’ün liderlik becerileri, kararlı duruşu, zekası ve çalışkanlığı toplam iki filmde de net bir şekilde çiziliyor, çocuklar ve gençler için de iyi bir rol model olarak sunuluyor. Bu film de ilk film gibi 6+10A sınıfı almış. Biz de ebeveynlerle izlenmesi koşuluyla ilk filme 7+ vermiştik. Bu sefer savaş sahneleri ilk filmdekinden de sert ve kanlı. Bu yüzden yaşı küçük çocuklar için ürkütücü olabilir bu sahneler. Ayrıca son kısımda yaşanan politik manevralar da belli bir yaş altındaki çocuklar tarafından tam anlaşılamayabilir. Bu yüzden bu filme 10+ önermeyi daha uygun buluyoruz. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Tarih okuma isteği: *****


Yorum Yap

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

ATATÜRK 1881 - 1919 (2. FİLM)   10 +

8.0 /10

Atatürk’ün etkileyici hayat hikayesinin ikinci kısmı ilkinden daha da vurucu. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Sarp Akkaya, Songül Öden, Esra Bilgiç, Şehsuvar Aktaş

UNICORN AKADEMİSİ (1. Sezon)   7 +

7.0 /10

Bizde de ilgi gören aynı adlı kitap serisinin Netflix yapımı dizisi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Cassi Simonds

Oyuncular: İrem Alnıaçık (ses), Eda Merallı (Ses), Şebnem Ünaldı (ses), Ayşe Kul (ses), Berrin Karahan (ses)