TARİH ÖNCESİ TOPRAKLARDA    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Dinozor furyasını başlatan bu animasyon klasiği, bugünün küçük çocukları için biraz sert gelebilir.

“Tarih Öncesi Topraklarda”, yapımcılığını usta sinemacılar George Lucas ve Steven Spielberg’in yaptığı klasik bir animasyondur. Daha henüz “Jurassic Park” filmleri yokken çocukların dinozorlara duyduğu merakı başlatan filmdir de aynı zamanda. Çok ilgi gördüğü için sonraki yıllarda birçok devam filmi de yapılmış ve dizileştirilmiştir.

Tarih öncesinde kıtaların oluşumu sırasında gerçekleşen büyük depremler sırasında, küçük yaşta ailesini kaybeden yavru dinozor Küçükayak, annesinin tarif ettiği, bütün dinozor ve canlıların barış içinde yaşadığı Büyük Vadi’ye gitmek için yola çıkar.

Küçükayak yolculuğu sırasında farklı türden başka dinozor arkadaşlar da edinir kendisine. Bu arkadaş grubu karşılarına çıkan bütün güçlüklere ve tehlikelere rağmen yolculuklarını birlikte sürdürmeye devam ederler.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin eğitici pek çok özelliği var. Tarih öncesinde yaşamış birçok canlıyı tanıtıyor. İklim, dünyanın oluşumu, doğanın gücü, hayatta kalma ve aile yaşamının yavrular için önemi gibi konularda da bilgilendirme yapıyor. Beş arkadaşın hayatta kalmak için birbirlerine verdikleri destek, birlik ve fedakarlık duyguları işleniyor. Mesela içlerinden biri olan inatçı Cera, en başta kimseye ihtiyaç duymadığını söylerken zamanla bazı zorlukların birlikte aşılabileceğine inanmaya başlıyor. Küçükayak’ın dostluğa ve arkadaşlığa verdiği önemin sık sık altı çiziliyor, bu anlamda karakter çok pozitif bir rol model işlevi de görüyor.

Ama bazı uyarı notlarımız da var; Küçükayak’ın annesini kaybettiği sahne (19. dakika) çok hüzünlü ve üzücü. Filmin henüz başlarında anlatıcı ses tarafından da belirtilen; kıtaların oluşumundaki büyük depremler, etobur dinozorların vahşi saldırıları hassas çocukları korkutabilir.

1988 yapımı film elbette bugünün animasyonlarına göre biraz basit ve eski görünüyor olabilir. Ürkütücü sahneleri de biraz fazla. Günümüzde bu tür küçük çocuklar için üretilen filmlerde artık daha dikkatli olunuyor. Nitekim zamanında “genel izleyici” sınıfı alan film, günümüzde Netflix’te de daha gerçekçi bir gözle, 7+ sınıflandırılmış. Türkçe dublajla izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI   9 +

7.5 /10

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Zack Stentz, Nick Jones Jr.

Oyuncular: Paul-Mikél Williams (ses), Kausar Mohammed (ses), Jenna Ortega (ses), Ryan Potter (ses), Raini Rodriguez (ses)

DÜNYANIN MERKEZİNE YOLCULUK   8 +

6.6 /10

Heyecanlı bir klasiğin 3 Boyutlu Film teknolojisiyle günümüze uyarlanmış hali. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Eric Brevig

Oyuncular: Brendan Fraser, Josh Hutcherson, Anita Briem, Seth Meyers, Jean Michel Paré

BUZ DEVRİ 3: DİNOZORLARIN ŞAFAĞI   6 +

6.0 /10

Üçüncü film genellikle eğlenceli ve akıcı ama serinin zayıflama süreci bu filmle başlıyor. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2009

Yönetmen: Carlos Saldanha, Mike Thurmeier

Oyuncular: Ray Romano (ses), John Leguizamo (ses), Denis Leary (ses), Queen Latifah (ses), Jane Lynch (ses)

DINO DANA   5 +

6.7 /10

Dinozor bilimine tutkuyla bağlı bir kız çocuğunun ailesi ve çevresiyle olan ilişkisini alan bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: J.J. Johnson

Oyuncular: Michela Luci, Saara Chaudry, Amish Patel, Nicola Correia-Damude