BUZ DEVRİ: BUCK WILD’IN MACERALARI    6+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Buz Devri kahramanlarıyla yeniden dinozorların kayıp dünyasındayız...

5 film boyunca seyircisini nesli tükenmiş renkli ana karakterleri ve farklı maceralarla buluşturan “Buz Devri” serisinin bu yeni devam filminde Eddie ve Crash, Ellie’nin kanatları altından kopup kendi başlarına ayaklarının üstünde durmak isterler. Bir gece ailelerinden habersiz tek başlarına bir yolculuğa çıkan keseli sıçan kardeşler, bir kaza sonucu kendilerini dinozorların ve eski dostları Buck’ın yaşadığı Kayıp Dünya’da bulurlar. Eddie ve Crash burada, Buck ve eski bir dostunun yardımıyla Kayıp Dünya’ya hükmetmek isteyen kötü bir dinozorla mücadele etmek zorunda kalırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu yeni devam filminin sinema için değil Disney+ için yapılmış özel bir film olduğunu hatırlatmak gerek. Bunun sonucunda filmdeki animasyon kalitesinin belirgin bir şekilde düştüğünü söyleyebiliriz. Bu haliyle de zaten bir film gibi değil de örneğin Cartoon Network kanalına yapılmış sevilen bir animasyon filminin dizisi gibi duruyor. Ama en önemli farklılıksa ilk defa bir Buz Devri filminde; sürekli meşe palamudunun peşinde koşan keseli sincap Scrat karakterini görmememiz.

İşin teknik yanını bir kenara bırakırsak “Buck Wild’ın Maceraları”, yer yer sıkıcı bir hal alsa da keyifle izlenen, esprili bir animasyon olarak karşımıza çıkıyor. Hatta beşinci filmden biraz farklı olarak tutucu mesajlarından ziyade değişimi kabullenme, yaratıcı olma gibi temalara yönelmesi de olumlu bir gelişme. Beş filmde olduğu gibi aile, arkadaşlık ve birlik olma gibi temalar bu hikayenin içerisinde de işleniyor. Ancak filmin kötü karakteri Orson adlı dinozorun çok zeki olduğunu kabul edip bu şekilde de ‘Güçlünün hayatta kaldığı, zayıfların yok olduğu’ bir felsefeye kapı açmasıyla tartışmalı yanlar barındırıyor. Finalde gücün ve zekanın iyi yöne kullanılması gerektiği söylense de film sonrası bu konuyu çocuklarınızla tekrar konuşmak isteyebilirsiniz.

‘Takılmak’, ‘oğlum’, ‘gülüm’ gibi bazı hafif argo tabirlerin Türkçe dublajında yer aldığı, Eddie ve Crash’in birbirine vurması, Buck karakterinin önceki filmlerde olduğu gibi eliyle konuşması, bir balkabağını evladı olarak görmesi gibi mizah unsuru olarak kullanılan ama yanlış örnek oluşturan bazı davranışların filmde yer aldığını hatırlatalım. Filmin başlarında keseli sıçan kardeşlerin annelerininin öldüğünü kısa bir şekilde de olsa görüyoruz. Fakat bunu sadece küçük bir mezar olarak göstermişler.

Karakterler çığ, kaya ya da yırtıcı hayvanlardan kaçarken tehlikeli durumlar yaşıyor ama korkutucu şekillerde değil. Aksiyonu da bu minvalde biraz daha hafif şekilde işliyor. Filmin en büyük handikabıysa Türkçe dublajında seslerine aşina olduğumuz isimlerden sadece Altan Erkekli yine bu filmde Buck’a hayat veriyor. Özellikle Sid karakterinde Yekta Kopan’ın sesini duyamamak filme alışmak için seyirciyi biraz zorlayacaktır.

Disney+ üzerinden Türkçe dublajlı ve altyazılı şekilde izlenebiliyor. * Furkan Erkan  


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo kullanımı: *
Alkol/sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: *


Yorum Yap