BECERİKSİZ DİNOZORLAR    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Tuvalet mizahının ağırlıkta olduğu kaba saba bir çocuk animasyonu.

‘Beceriksiz’ diye çeviride yumuşatılmış biraz ama orijinal ismi ‘kötü dinozorlar’ olan animasyon dizi anneleriyle yaşayan üç çocuklu bir T-Rex ailesinin elbette tarih öncesi dünyada geçen maceralarını konu alıyor. Ortalama 7 dakika süren hikayeler genellikle avlanma, yiyecek bulma maceraları üzerine konumlandırılmışlar. Ana kahramanları oluşturan yavru dinozorlar genellikle agresifler. Sık sık çığlık atmaktalar ve kendilerinden küçük (bazen de büyük) canlılara yiyecek amaçlı saldırmaktalar.

Daha ilk bölümde bile en küçük yavru diğer kardeşlerinden bir balığı kapmaya çalışırken uçan bir hayvanla da mücadeleye giriyor. Sinirden hem kendini hem de onu tokatladığı anlar var!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Diyalogsuz bir dizi ve çizgi film şiddetinin yoğun kullanıldığı bir yapım. Dinozor ailesi balık ve böcek tipi küçük canlıları yerlerken veya ısırırlarken görünüyor sık sık. Hatta yavrular kendilerinden büyük olan canlıları da ısırırlarken kameraya doğru dönerek ağızlarını büyük büyük açıyorlar. Sık sık gaz çıkartma ve geğirme esprileri kullanılıyor. Kardeşlerin birbirlerine çarpma, fırlatma, vurma gibi agresif sahneleri bolca bulunuyor.

Her ne kadar bazı bölümlerde kardeşler arasındaki rekabete yönelik olumlu mesaj vermeye çalışılsa da bunlar kaba mizah, ses efektleri ve bağırtı çağırtı arasında kayboluyorlar. Hayatın sert dönemeçleri olduğunu okul öncesi çocuklara anlatmak için soyları tükenmiş etobur bir dinozor aileyi seçmenin bazı dezavantajları da var tabi ki. En azından okul öncesi çocuklar için çok daha dikkatli olmak lazım. Oysa Netflix’te bunu çok daha güzel yapan “Puffin Rock” ve “Dostluk Okyanusu” gibi örnekler varken...

Hassas çocuklar için volkanik patlamalar ve sivri dişlerle, kükremeler eşliğinde sıkça gösterildiği kimi avlanma sahneleri pek hoş görünmeyebilir.

Netflix yedişer dakikalık maceraları üçer üçer bölümlendirmiş ve “mecburen” 7+ vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Dinozor oyuncağı isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap