SULPHUR SPRINGS SIRLARI (1. sezon)    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı sahnelerinde gerilimli ama ailece izlenebilecek akıcı bir gizem dizisi.

Özellikle de babasının ısrarlı takıntısı sayesinde ailece taşındıkları Sulphur Springs adlı kasabada yeni bir hayata başlayan Griffin adlı bir çocuk bu hikayenin ana kahramanı. Griffin’in babası kasabanın biraz dışındaki eski bir oteli satın almış, tekrar açabilmek için ailesiyle oraya yerleşmiştir. Ancak kasaba halkı geçmişte bir yaz kampı sırasında kaybolan Savannah’ın hayaletinin hâlâ otelde dolaştığına inanıyorlardır.

En başta aşırı meraklı kardeşlerinin aksine buna pek inanmayan Griffin, okulda tanıştığı Harper adlı kız sayesinde Savannah’ı ve o yaz yaşananları merak etmeye başlar. Hatta ikisi otelin bodrumunda o yaza (1990) açılan bir geçit keşfederler. Kendilerini oradakilere Harry ve Hermione olarak tanıtan Griffin ve Harper; Savannah ile, hatta kendi anne babalarının çocukluklarıyla da tanışırlar. Savannah’ın kaybolmaması için geçmişi değiştirmeye çalışırlar. Bu arada Griffin babasının, Harper da annesinin 90 yazında olan bitenlerle ilgili bazı bilgileri kendilerinden sakladıklarını anlarlar. Savannah’ın kayboluşundaki sır perdesi giderek büyür. 

 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Sulphur Springs Sırları” hem Harry Potter severleri hem de dedektiflik hikayelerini seven meraklı çocuklar için yapılmış sürükleyici bir fantastik gizem dizisi. Ayrıca 11-12 yaşındaki çocukların büyümek, kendi aralarındaki sorunları çözmek, kendilerini keşfetmek, korkularını yenmek gibi temalarını bu hikayenin içinde başarıyla işliyor. 

Küçük çocukların tam anlayamayacakları kimi kıvrımları var hikayenin. Bazı sahnelerde hep hayalet varmış gibi durumlar yaratılıyor ama hemen sonrasında boşa çıkarılıyor bu korkular. Karanlıkta geçen korku filmlerindeki gibi sahte sahneler var ama bu sahnelerde ne bir canavar ne de hayalet gözüküyor. Bu anlamda Harry Potter’dan çok daha naif yani...

Çocukların birbirleriyle olan iletişimlerinde de karşı cinse ilgi duyma meselesi zaman zaman hafif bir şekilde işleniyor.

Harper siyahi bir kız ve Griffin’den uzun boylu. Fiziksel ya da ırksal farklılıkların arkadaşlıklarda hiç önemli olmadığına da değinilmiş oluyor böylece. Sezon finalinde bazı ürkütücü sahneler var ve olayların 1930’larda geçtiği daha karanlık bir hikayesi olan ikinci sezona kanca atılıyor. 9-10 yaşlarındaki çocuklar için ilk sezon kâfi diyebiliriz.

Bu yaşlardaki çocuklarla birlikte ailece izlenebilecek ilk sezonda Türkçe dublajla desteklenmiş ortalama 22’şer dakikalık 11 bölümden bulunuyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Ortalığı karıştırma potansiyeli: ****


Yorum Yap