SINIFIN ÖNÜNDE    10+

5.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

2008 yapımı bu sempatik televizyon filminin çok önemli pozitif mesajları bulunmakta.

Kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı ve ani bedensel ya da ses tiklerinin oluşturduğu kalıtsal bir rahatsızlık olan tourette sendromu birlikte yaşaması zor bir farklılık. Brad Cohen çocukluğundan itibaren bunun çok zorluklarını yaşamış bir insan. “Sınıfın Önünde” de Cohen’in gerçek hikayesini anlatan son derece pozitif bir televizyon filmi.

Brad’in çocukluğu zor geçer çünkü ani sesler çıkarması okulda hep sorun yaratır. Çok bilinen bir rahatsızlık olmamasından dolayı çoğunlukla da anlayışsızlıkla karşılaşır. Hatta kendi babasından bile en başta sert tepkiler alır. Ancak zamanla tourette sendromu hakkında bilgilendikçe sadece Brad değil, çevresindeki insanlar da bununla yaşamayı öğrenirler. Brad büyüdüğünde kendiyle barışık, yaşam dolu, iyi bir yetişkin olur. En büyük amacı da öğretmen olmaktır. Bunun için hiçbir zaman vazgeçmez ve sürekli, azimle çalışır. Eğitim hayatını bitirdikten sonra yirmiden fazla okula başvursa da rahatsızlığı yüzünden hep geri çevrilir. Ama sonunda bir okul onun öğretmenlik başvurusuna olumlu cevap verir. Brad sınıfındaki çocuklara önce kendisini iyice sevdirir sonra onlara harika öğretmenlik vapar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Brad Cohen’in hikayesi insana güzel duygular veren çok pozitif bir filme dönüşmüş. Cohen etrafında ne kadar yadırganırsa yadırgansın hayata olan pozitif duruşundan hiç ödün vermiyor. Her zaman güçlü duruyor ve kendisiyle hep çok barışık. Annesiyle her zaman pozitif bir lişkisi varken babasıyla olan ilişkisini de zamanla düzeltmeyi başarıyor. İnsanlara kendisini sevdirmeyi biliyor, kararlı ve çalışkan bir insan olarak örnek bir rol model.

Film ailece izlenebilmesi için hikayeyi oldukça yumuşak anlatıyor. Brad’in küçük öğrencilerinden biri kanserden ölüyor olmasına rağmen bunu hiç sömürmeden yumuşak bir geçişle veriyor mesela. Brad’in sevgilisiyle flörtleştiği sahneler de son derece yumuşak sahneler. Film farklılıklarımızın farkında olarak da çevremizle iyi iletişim geliştirebileceğimizi  de anlatmakta. Tourette sendromlu çocukları olan ailelere ve bu çocuklarla çalışan eğitimcilere de sabırlı ve anlayışlı olmalarını öğretmekte adeta.

İnternette çeşitli sayfalarda türkçe destekli bulunabilen filmi, 10+ çocuklarla ailece izleyebilirsiniz. * Burak Göral    


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

HIÇKIRIK   10 +

7.0 /10

Çok tanıdık temalarda dolaşan, renkli, pozitif ve akıcı bir Bollywood filmi. Devamı

Süre: 116 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Siddharth Malhotra

Oyuncular: Rani Mukerji, Neeraj Kabi, Vikram Gokhale , Sachin Pilgaonkar

SINIFIN ÖNÜNDE   10 +

7.5 /10

2008 yapımı bu sempatik televizyon filminin çok önemli pozitif mesajları bulunmakta. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Peter Werner

Oyuncular: James Wolk, Treat Williams, Dominic Scott Kay , Sarah Drew