PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bu büyük klasiğin sinemadaki en iyi uyarlamasını her çocuk izlemeli...

Ferenc Molnár’ın ölümsüz romanı “Pal Sokağı Çocukları” dev bir cesaret öyküsüdür. Macar yönetmen Zoltan Fabri’nin 1968’de çektiği filmi de eserin en iyi uyarlamasıdır.
20. yüzyılın başlarında, Budapeşte’te Pal ve Maria sokakları arasında sıkışmış boş bir arsa vardır. O bölgenin tek ve en büyük oyun alanıdır orası. Pal Sokağı’nın yoksul çocukları bütün oyunlarını orada oynar ve “saha” onların idaresindedir. Kırmızı gömlekliler ise aynı bölgede bir botanik bahçesinde kurmuşlardır üslerini. Ama “saha”yı onlar istemektedirler.

Her iki çete de aralarında bir askeri disiplin oluşturmuş, birbirlerini rütbelendirmiştir. Pal Sokağı çetesinin lideri Boka’dır ve tek bir çocuk hariç diğer tüm çocukların bir rütbesi vardır. Aralarındaki en kısa boylu, ufak tefek çocuk olan bu “sade er” Nemeçek, grup içinde ciddiye alınmasa da olaylar sırasında yaptıklarıyla diğer herkese örnek oluşturacak cesarette ve yüreklilikte olduğunu kanıtlar. Onurla ve cesaretle tüm zorluklara rağmen ayakta kalmayı bize de öğretir Nemeçek.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film kitabın ruhunu çok iyi yansıtıyor. Çocuk oyuncular da çok iyiler. Çocuklar arasındaki savaş sahneleri tahmin ettiğinizden de iyi ve ölçülü çekilmiş. Yönetmen kitabın hüzünlü taraflarının altını biraz fazla çizmiş. İzleyenlerin daha da hüzünlenmesini istemiş belli ki. Üstelik bize çok “tanıdık” gelen acı bir gerçekle de noktalanır film. Aynı kitaptaki gibi; çocukların her şeyiyle savaştıkları o “saha”nın sahibi bambaşka birileridir ve sistem o küçücük alanı çocuklara bırakmayacaktır elbette!

Nemeçek sayesinde onur, haysiyet konularını konuşabilirsiniz çocuğunuzla. Filmin sonundan da çıkaracak dersler var ama sürpriz bozucu detaylar vermeyelim...

Filmi global salgın nedeniyle Macar Film Enstitüsü tarafından online izlemeye açıldı. Hatta altyazı seçeneklerinde Türkçe de bulunmakta. * Burak Göral

İzlemek için tıklayınız: Pal Sokağı Çocukları 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

YAYAZULA’NIN ÇOCUĞU   4 +

7.0 /10

İlk hikayenin sevilen karakterleri aynı temalı devam filminde de karşımızdalar. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Uwe Heidschötter, Johannes Weiland

Oyuncular: Helena Bonham Carter (ses), Shirley Henderson (ses), Robbie Coltrane (ses), John Hurt (ses), Tom Wilkinson (ses)

PAW PATROL   5 +

6.0 /10

Aksiyonu fazla, biraz fazla hızlı, eğitim yönü zayıf bir macera dizisi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Keith Chapman

Oyuncular: Kallan Holley (ses), Devan Cohen (ses), Samuel Faraci (ses)

HIÇKIRIK   10 +

7.0 /10

Çok tanıdık temalarda dolaşan, renkli, pozitif ve akıcı bir Bollywood filmi. Devamı

Süre: 116 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Siddharth Malhotra

Oyuncular: Rani Mukerji, Neeraj Kabi, Vikram Gokhale , Sachin Pilgaonkar

CANAVARIN ÇAĞRISI   12 +

7.8 /10

Ünlü bir romandan uyarlanan film, 13 yaşında bir çocuğun ölmek üzere olan annesiyle yürek burkan vedalaşmasını anlatıyor. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: J.A. Bayona

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones , Liam Neeson (ses), Toby Kebbell