OZ BÜYÜCÜSÜ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Her çocuğun mutlaka izlemesi gereken büyük bir sinema klasiğidir “Oz Büyücüsü”.

L. Frank Baum’un çocuk romanı “The Wonderful Wizard of Oz”dan uyarlanan “Oz Büyücüsü” zamanının büyük bütçeli prodüksiyonu olmasına rağmen olağanüstü başarı sağlamış bir film değildi ilk başlarda. Yıllar geçtikçe daha da değerlendi.

Teyzesi ve eniştesiyle Kansas’ta bir çiftlikte mutlu bir yaşantısı olan Dorothy adlı bir genç kız, küçük köpeği Toto’yu kötü komşularının hışmından korumak için kaçırırken bir hortuma yakalanır. Hortumdan kaçıp eve sığınmak için geri döndüğünde ise kimseyi bulamaz. Çünkü çiftlikteki herkes şiddetli fırtınadan korunmak için sığınağa girmiştir. Dorothy de odasına sığınır. Ancak hortum bütün evi onunla beraber alır, uçurur. Dorothy bambaşka bir evrende açar gözlerini. Oz Büyücüsü’nün evrenindedir artık.

Eve geri dönebilmek için sarı tuğlalı yolu takip edip, büyük büyücü üstadı Oz’u bulmak zorundadır. Peşindeyse Batının Kötü Cadısı vardır. Yolda üç yeni arkadaş edinir kendisine: Kalpsiz Teneke Adam, Beyinsiz Korkuluk ve Korkak Aslan. Üçü de kendilerinde var olmadığını düşündükleri özelliklerin peşindedir. Bu uzun yolculukta birbirlerine destek olurlarken aslında kendilerinin farkında olmadıkları iyi özelliklerini de keşfedeceklerdir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kuşkusuz sürüyle filme, müziğe ve türlü sanat ürününe ilham kaynağı olan “Oz Büyücüsü”nün masal filmleri içindeki yeri ayrıdır. Bir defa tüm masal formları içinde en sağlam dramatik yapıya sahip çocuk hikâyelerinden birine sahiptir. Kişinin kendisinde eksik bulduklarının aslında yine kendi içinde olduğunu, bunu bulabilmesi için de içsel bir yolculuğun yeterli olabileceğini anlatır. 

“Oz Büyücüsü”, tıpkı Homeros’un “Odysseia”sı gibi, sinemanın en cazip türlerinden biri olan yol filmlerinin dramatik temelini oluşturur bir yerde. Dorothy’nin ve onun diğer arkadaşlarının bu uzun yolculuğu çok önemli insanlara ilham kaynaklığı yapmış, onlara önemli karar arifelerinde yardımcı olmuştur.

Filmin en güzel şarkısı “Somewhere Over the Rainbow” da ölümsüzdür.

Filmi Blu TV ve iTunes’dan Türkçe desteğiyle izleyebilirsiniz. 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

HILDA  

8,5 /10

2018 İngiltere-ABD ve Kanada ortak yapımı “Hilda” 24’er dakikalık bölümlerden oluşan bir Netflix animasyon dizisi. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Kurt Mueller, Luke Pearson, Stephanie Simpson

Oyuncular: Bella Ramsey (ses), Ameerah Falzon-Ojo (ses), Oliver Nelson (ses)

PARANORMAN  

7,0 /10

Görünüşte sıradan bir çocuk olan ama aslında hayaletleri görebilen ve onlarla konuşabilen Norman’ın hayatı bir anda eskisinden de garip bir hale dönüşür. Devamı

Süre: 92 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Chris Butler, Sam Fell

Oyuncular: Kodi Smit-McPhee (ses), Anna Kendrick (ses), Christopher Mintz-Plasse (ses), Casey Affleck (ses)

MERAKLI KUŞ  

6,5 /10

Fransa – Belçika ortak yapımı “Yellowbird”, Gus adlı özgüven sorunu yaşayan, sarsak ve hayli sakar olan bir kuşun hikayesini anlatıyor. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Arthur Dupont (ses), Sara Forestier (ses), Bruno Salomone (ses), Isabelle Renauld (ses)

FERDINAND  

7,5 /10

Şiddet uygulamaktan kaçınan bir boğanın sevimli ve 'insancıl' hikayesi. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Carlos Saldanha

Oyuncular: John Cena (ses), Kate McKinnon (ses), Bobby Cannavale (ses), Jeremy Sisto (ses)