MR. HOLMES VE MÜTHİŞ SIRRI    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Temposu biraz yavaş olsa da; çok incelikli, duygusal, zarif ve etkileyici bir dram...

Edebiyat tarihinin en zeki dedektifi, sinemaya ve televizyona en çok uyarlanan kahramanlarından biri olan Sherlock Holmes’un üzerinden hayat dersi veren son derece zarif bir film “Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı”. Sherlock Holmes’un son yıllarına odaklanan usta işi senaryo, bu son derece zeki beynin artık iyiden iyiye eskimeye başladığı zamanlarına odaklanıyor. Son vakasında yaşanan bir şeylerden dolayı dedektifliği bırakıp taşradaki evine yerleşen Sherlock Holmes, yardımcısı Watson’dan da yıllar önce kopmuştur. Ona artık evinde, hizmetçisi Bayan Munro ve onun küçük oğlu Roger bakmaktadır. Kocasını savaşta kaybetmiş olan Bayan Munro, Sherlock’tan ve onun zar zor yürüttüğü arıcılık uğraşısından sıkılmıştır ve hayattaki tek varlığı Roger’ı da alarak başka bir işe başlamayı planlamaktadır. Bay Holmes ise son zamanlarda son vakasını tekrar düşünür olmuştur. Ama bunamaya başlamasından dolayı detayları hatırlamakta zorlanıyordur. Hatırladıklarından yola çıkarak bu son macerasını olduğu gibi yazmaya çalışırken küçük Roger ona yardımcı olmaya başlar...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı” insanın içine işleyen, çok duygusal, zarif bir film. Hayatımızda yarım bıraktığımız insanların ya da olayların bizi yıllar sonra bile bir yerde mutlaka yakalayacağını gösteren eşsiz bir teması var. Gözlem yeteneği ve zekası çok yüksek olan bir adamın beyninin yıllara yeniliyor olması ise gerçekten acı bir gerçek ve bu gerçekle yüzleşmek ayrı bir mesele. Bu açıdan film hafızasını bir süre daha aklında tutabilmek için bir bitkinin peşinden Japonya’ya kadar giden yaşlı bir adamın dramını da anlatmakta.

Hayatınızın bir yerinde küçük bir müdahalenizin dünyanın çok uzak bir köşesinde bir anne ve oğlunun tüm kaderini nasıl da değiştirebildiğinin farkına yıllar sonra varmak... Ne kadar olağanüstü bir beyniniz olsa da bir yerde küçük bir tereddütünüzün sonraki tüm hayatınızı bambaşka bir yere sürüklediği gerçeğiyle yüzleşmek... Çocuğunu yalnız yetiştirmek zorunda olan ve yapabilecekleri kısıtlı bir kadının dramı... Bütün bunları yalın, ince ve yumuşacık bir sinemayla anlatıyor yönetmen. Hayali bir karakter olsa da televizyonda ve perdede defalarca izlediğimiz Sherlock Holmes’u ete kemiğe büründüren Ian McKellen ise Oscar’lık bir performans gösteriyor.

Bu arada Holmes’un yıllar önceki davasında bir ‘zehir yoluyla intihar’ meselesi var, uyarmış olalım.   

iTunes’dan izlenebilen “Mr. Holmes ve Müthiş Sırrı”, bu yaşadığımız zor günlerde insan olmanın değerini, anlamını anlatan o güzel, ince ruhlu filmlerden biri...  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: * 
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

YAYAZULA’NIN ÇOCUĞU   4 +

7.0 /10

İlk hikayenin sevilen karakterleri aynı temalı devam filminde de karşımızdalar. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Uwe Heidschötter, Johannes Weiland

Oyuncular: Helena Bonham Carter (ses), Shirley Henderson (ses), Robbie Coltrane (ses), John Hurt (ses), Tom Wilkinson (ses)

MR. HOLMES VE MÜTHİŞ SIRRI   12 +

8.0 /10

Temposu biraz yavaş olsa da; çok incelikli, duygusal, zarif ve etkileyici bir dram. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Bill Condon

Oyuncular: Ian McKellen, Laura Linney, Hiroyuki Sanada , Milo Parker

GİZLİ SAYILAR   11 +

7.0 /10

3 dalda Oscar’a aday olan film, yer yer abartılmış hissi verse de ırkçılık konusunda pozitif mesajlara sahip. Devamı

Süre: 127 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Theodore Melfi

Oyuncular: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Mahershala Ali

DEHA   11 +

7.0 /10

Matematik dehası küçük bir kız ve amcasının duygusal hikayesi bazı yetişkin temalara da sahip. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Chris Evans, Mckenna Grace, Lindsay Duncan, Octavia Spencer, Jenny Slate