LEO    7+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Komik, müzikli ve anlamlı bir büyüme hikayesi.

“Leo”nun çok anlamlı ve güzel bir hikayesi var doğrusu.

11 yaşlarındaki beşinci sınıf öğrencileri olan çocuklar; heyecanlılar, meraklılar, aktifler ve ergen olmanın eşiğindeler. Büyümenin zorluklarıyla kendilerince başetmeye çalışmaktalar. Yeni sınıflarında yeni döneme başlarlarken bir sürpriz yaşarlar. Çok tatlı, sabırlı ve iyi bir öğretmen olan bayan Salinas hamilelik izni alarak bir süreliğine izne ayrılmak zorundadır. Yerine gelen vekil öğretmenin ise kendine has kuralları vardır. Eski tarz bir eğitim sisteminde takılı kalmıştır hâlâ; çocukları sert bir disiplinle hizada tutmaya çalışırken eski bir geleneği de tekrar başlatır. Her çocuk sınıf hayvanları olan kaplumbağa veya kertenkeleyi sırayla evlerine götürecek ve hafta sonlarında onların bakımından sorumlu olacaklardır.  

Bu 74 yaşında olan ve kertenkelelerin 75 yıl yaşadıklarını yeni öğrenmiş kertenkele Leo için bir kaçış fırsatıdır. Hayatının son günlerini sınıftaki cam kutunun içinde geçirmek istemiyordur çünkü. Ancak Leo ister istemez misafiri olduğu her çocuğun kendilerine has sorunlarına yardımcı olmaya başlar. Konuk olduğu her evde kaçma girişimlerinde bulunmanın yanısıra çocuklara da kendilerini ifade etmelerinde destek olur.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Büyürken bazı sorunlarla ilk kez yüzleşmek, aile ve arkadaş çevresiyle doğru iletişim kurmak, yaşlı insanların bilgi/birikimlerinden ve hayat tecrübelerinden yararlanmak gibi konularda çocuklara güzel mesajlar veriyor film. Leo çocuklara terapistlik yapıyorlar sanki.

Mesela çok konuşan ve sürekli etrafındaki insanları darlayan Summer’a dinlemeyi ve soru sormayı öğretir. Ailesinin aşırı korumacılığıyla yaşayan Eli’ye özgüvenini kazanması için yardımcı olur. Zengin ve mükemmeliyetçi ailesinin baskısıyla yaşayan Jayda’yı da sakinleştirir.

Bazı hassas çocuklar için küçük uyarılarımız var yine de; Leo’nun bir sahnede kuyruğu kopuyor ama hemen tekrar büyüyeceğini söylüyor. Leo tüm yaşlılar gibi bazen kederlenip kendi ölümünün yaklaştığından bahsediyor. Vekil öğretmen çocuklardaki değişimin nedenini öğrenince Leo’yu bir ormanda yalnız bırakıyor. Bu sahnelerin küçük bir kısmında kötü bakışlı bazı timsahlar görünüyor ama çok korkunç anlar yaşanmıyor neyse ki.

Sonunda ana karakterlerden biri kısa bir süre öldü sanılıyor. Başlarda bazı diyaloglarda da ‘ezik’, ‘iğrenç’, ‘çatlak’ gibi kelimeler geçiyor. Kaplumbağa karakteri de bir sahnede kabuğunu çıkarıyor ve poposunun üstünde bir dövmesinin olduğu anlaşılıyor.

Başarılı bir şekilde yapılmış Türkçe dublajla desteklenen; ailece keyifle izlenebilecek sevimli ve iyi mesajları olan komik bir film... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil hayvan isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

TERS YÜZ 2   7 +

8.0 /10

Ergenlik başlangıcı ve fazla kaygılı çocuklar konusunda yapılmış en iyi filmlerden biri. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Kelsey Mann

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Maya Hawke (ses), Kensington Tallman (ses), Gupse Özay (ses), Aslı İnandık (ses)

HAYALİ ARKADAŞLAR   6 +

6.5 /10

Çocukların hayali arkadaşları üzerine fantastik ve dokunaklı bir aile filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: John Krasinski, Cailey Fleming, Ryan Reynolds, Fiona Shaw, Steve Carell (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)