KIRIK KASET    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Özellikle 10 yaş üstü kız çocuklarının özgüvenine iyi gelecek tatlı bir duygusal komedi.

1999 yılında geçen filmde, genç anne-babasını erken kaybetmiş 12 yaşında bir kız çocuğu olan Beverly (Bev diye kısaltılıyor filmde sık sık), anneannesiyle yaşıyor. Çok iyi kalpli, güler yüzlü ve hayal dünyası geniş bir kız ama okulda akran zorbalığına maruz kalıyor sık sık, bu da onun içine kapanmasına ve yoğun bir güvensizlik hissine yol açmaktadır. Anne-babasını hiç tanımamış olması onu çok üzüyordur.

Anneannesi bu durumuna üzüldüğü için anne-babasının eşyalarının olduğu bir kutu verir torununa. Küçük kız kutunun içinde ebeveynlerine ait bir karışık kaset buluyor. Ancak kaset bozuktur. Ama Bev hemen pes etmez ve ebeveynlerini daha çok tanımak için bu kasetteki şarkıları tek tek araştırmaya başlar.

Bu konuda, küçük bir müzik dükkanı sahibi olan yeni tanıdığı Anti adlı yalnız bir genç adamdan yardım almaya çalışırken bu şarkılar sayesinde yeni arkadaşlar edinir, kendine güveni artar, daha sosyalleşir ve kişiliğini daha güçlendirmeye başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Kırık Kaset” çok sevimli, küçük bir dram-komedi. Beverly’nin rockçı anne babası çok gençken evlenmişler, filmde onları fotoğraflardan görüyoruz. Kasetteki şarkılar çok bilinmeyen ama nadir bulunan rock parçaları. Böylelikle Bev’in araştırma güdüsü devreye giriyor. İnternet ve akıllı cep telefonları henüz çok yaygın olmadığı için imkanları bugünden daha kısıtlı.

“Kırık Kaset” biraz büyük meseleleri ele alan göründüğünden daha ciddi bir film aslında. Anne babasını kaybetmiş çocukların duygusal olarak hayatta kalma çabalarına dair yapılan iyi filmlerden biri. Bev, onlarla fiziksel bir bütünlük yaşayamıyor belki ama yine de onlardan güç almayı başarabiliyor. Hatta bu araştırma sayesinde etrafına kendisini kabul ettirmenin yolunu buluyor, anneannesiyle de daha güçlü bir iletişim kurmaya başlıyor.

Netflix filme 7+ vermiş ama aslında 7-9 yaşındaki çocukların filmle bir bağ kurması hayli zor. Türkçe dublajının çevirisi altyazı çevirisinden daha iyi. Birkaç küçük detaydan da bahsetmeli; bir sahnede “g.t” kelimesi geçiyor. Bev’in arkadaşlarından biri, erkek kardeşiyle evde kavga ederken babaları gelince onları ayırması beklenirken daha adil bir şekilde kavga etmeleri için onları teşvik ediyor. Üç kız arkadaş bir sahnede regl olma konusundaki merak ve tedirginliklerinden bahsediyor. Anti bir gece onları araştırmalarını sürdürmeleri için bir rock bara sokuyor. Ama kızların alkolle bir ilgisi olmuyor. 

“Kırık Kaset”, özellikle 10-11 yaş üstü kız çocukları için tatlı bir duygusal komedi. Ailece izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap