KAPLAN DANIEL’IN DÜNYASI    3+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çocuklar için pozitif mesajlarla dolu öğretici bir çizgi dizi.

Kaplan Daniel anaokuluna yeni başlamış iyi huylu, sevimli bir çocuk kaplandır. Annesi ve babasıyla sevgi dolu bir aile ortamında büyümektedir. Ancak yine de hayatta ilk kez tecrübe ettiği bazı durumlarda biraz endişeli davranışlar sergiler. Anne-babası, öğretmenleri ve diğer çevre sakinlerinin örnek tavırları ve iletişimleri sayesinde her seferinde bir şeyler öğrenir.

Ebeveynlerin işe gitmesi, okulun ilk günü, doktor kontrolüne gitmek, yalnız kalmak korkusu, öfke kontrolü, hastalanmak gibi okul öncesi çocukların bazı kaygılarını gidermek ve bir şeyler öğrenmelerini sağlamak amacıyla yapılmış “Kaplan Daniel’ın Dünyası” (Daniel Tiger's Neighborhood) dizisi çocukların beyinlerini ve gözlerini yormayan son derece iyi kotarılmış bir çizgi dizi.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Dizinin okul öncesi çocuklar için tonlarca pozitif mesajı var. Kendilerine güvenen, endişelerinden arınmış, hırçınlıklarını bırakmış, sorunlarıyla mücadele etmeyi ve iyiliğin değerini bilen çocukların yetişmesi için vicdanlı olmayı, yardımlaşmayı, güçlü bir kişiliğe sahip olmayı öğütleyen hikayeler anlatılıyor her bölümde. Üstelik zaman zaman kullanılan şarkılar, minik bilmeceler ve küçük oyunlar eşliğinde.

Çizgi dizinin ebeveyn ve eğitimcilere de iyi örnek olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklara karşı sabırlı ve anlayışlı bir iletişim geliştirmenin önemi vurgulanıyor sık sık. Bölüm hikayelerinin basitliği ve öğretici yanının bazen biraz fazla belirgin tutulması nedeniyle 7 yaş üstü çocukların sıkılabilecekleri bir yapısı olduğunu da belirtmeliyiz.

Dizinin tamamı aslında 4 sezon. Netflix’de toplam 65 bölümden oluşan ilk iki sezonu Türkçe dublaj desteğiyle bulunmakta.     


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ELF  

7,0 /10

Ailece keyifle izlenecek bir komedi filmi olan “Elf”, çocukların yılbaşı yaklaştıkça artan heyecanlarına iyi gelecek bir film. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Will Ferrell, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Edward Asner

KÜÇÜK KARDEŞİM  

6,5 /10

“Küçük Kardeşim” 1999 yapımı çok sevimli bir aile filmi. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Rob Minkoff

Oyuncular: Michael J. Fox (ses), Geena Davis, Hugh Laurie, Jonathan Lipnicki, Nathan Lane (ses)

ÇILGIN CUMA  

6,7 /10

Film anne babaların ve çocukların birbirleriyle empati kurmalarının önemini fantastik bir hikayeyle anlatmakta. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Mark Waters

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Lindsay Lohan, Mark Harmon

SEN BENİM HERŞEYİMSİN  

6,4 /10

“Sen benim Herşeyimsin”, ülkemizde “Çocuk Büyütme Rehberi” adıyla DVD’si çıkan, 2013 yapımı popüler Meksika filmi “Instructions Not Included”dan uyarlanmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Tolga Örnek

Oyuncular: Tolga Çevik, Melis Birkan, Cengiz Bozkurt, Tuna Çevik