KAHRAMANLIK SIRASI BİZDE    7+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuklar için yapılan süper kahraman filmlerinin içinde iyi örneklerden bir tanesi.

Ünlü yönetmen Robert Rodriguez kendi çocukları izlesin diye “Çılgın Çocuklar” (Spy Kids) serisini çekmiş, sonra hızını alamayıp bol efektli bilim-kurgu temalar barındıran bir sürü çocuk filmi daha çıkarmıştı önümüze.

Netflix için çektiği “Kahramanlık Sırası Bizde”, “Çılgın Çocuklar” filmlerinden daha eğlenceli ve pozitif mesajları daha fazla olan bir film. Marvel evreninin çocuklarına hem hareketli, heyecanlı hem de anlamlı mesajlar veren bir film yapmayı amaçlamış, iyi de yapmış.

Uzaylılar dünyayı işgal etmek için gelmişlerdir ve bütün süper kahramanlar alarma geçirilir. Hepsi bir araya gelerek “Avengers” gibi bir takım oluştururlar. Ancak ahtapot gibi kollara sahip bu üstün uzaylılar yine mekanik kollu robotlarla birlikte hepsini esir alıp bir yere kapatırlar.

Başkanın adamları bu süper kahramanların çocuklarını bir araya getirip bir sığınağa kapatırlar. Amaç; herbiri anne-babaları gibi süper güçlere sahip olan bu çocukların güvenli bir yerde tutulması. Ama bir süre sonra biri hariç birbirlerini iyi tanıyan bu çocuklar dünyanın kaderini belirleyecek insanlar olarak harekete geçmek zorunda kalırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin sürprizlerini çok açık etmeyelim; ancak anne-babalarının uzaylılar karşısındaki başarısızlığının sebebi bariz bir şekilde birbirleriyle olan uyumsuzlukları, sürtüşmeleri ve ego savaşlarıdır aslında.

Dolayısıyla çocuklar ilk başta birbirleriyle iyi geçinmeyi öğrenmek zorundalar. İşbirliği yapmayı, birbirlerinin eksiklerini kapatmayı ve karşılarındaki tehdite karşı egolarını bir kenara bırakıp mücadele etmeyi öğrenirler. Anne-babalarını da eğiten bilge bir kadın onlara bunu anlatır. Ayrıca çocukların arasında sürekli zıtlaşan iki kardeş de var. Onların da kardeş olduklarını hatırlamaları gerekiyordur. Çocuklar bu süreçte kendi potansiyellerini keşfedip kendilerine inanmayı da öğreniyorlar.

Filmin aksiyon dozu yüksek, çocuklar bazen ciddi tehlikeler atlatıyorlar. Hiçbiri ölmüyor ama yaralananlar var. Uzaylılar da ahtapot kollarıyla saldırmaktalar. Hatta bir sahnede bazı insanların da aslında uzaylı oldukları ve sırtlarından ahtapot gibi kolların çıktığı görünüyor. Bu sahne hassas küçük çocukları biraz endişelendirebilir.

Netflix Türkçe dublajla da desteklediği filme 7+ vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap