HOKKABAZ    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Cem Yılmaz'ın yazdığı en iyi senaryo, Türk sinemasının en iyi aile filmlerinden biri aynı zamanda. 

Türk sinemasının komedi gişe filmleri içinde çocukların da eğlenerek izleyebilecekleri; cinsiyetçi, ayrımcı ya da hoyratça fikirler barındırmayan, pozitif mesajları olan filmler önermek çok fazla mümkün olamıyor maalesef. Cem Yılmaz’ın yazıp Ali Taner Baltacı ile birlikte yönetmenliğini yaptığı “Hokkabaz” bu kısıtlı toplam içinde ayrı bir yerde duruyor.

Sihirbaz İskender ve en yakın arkadaşı / yardımcısı Maradona küçük bir gece kulübünde kimsenin izlemediği sihirbazlık şovları sırasında yaşadıkları bir talihsizlik yüzünden İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalırlar. Güney sahillerine doğru turne yapmayı düşünen ikiliye hesapta olmayan bir şekilde İskender’in biraz asabi ve zor babası Sait de katılır. Sait’in katılımı yolculuğun rotasını Çanakkale Şehitliği’ne yönlendirir. Kendi düğününden kaçan Fatma adlı bir genç kızı da aralarına almak zorunda kalan ekip, beklenmedik küçük maceralar yaşarken birbirleriyle olan ilişkilerini de yeniden gözden geçireceklerdir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu samimi filmin daha beşinci dakikasından itibaren içine giriveriyorsunuz. Cem Yılmaz’ın kıvrak dilli senaryosu bir çırpıda karakterlerini tanıtıyor ve jet hızıyla da sevdiriyor. Babası tarafından sürekli takdir edilmeyi bekleyen çocuksu bir adamın sıcak, samimi hikâyesi bu.

"Hokkabaz" sayesinde çocuklarımızla kendi çocukluğumuzu, babamızla olan ilişkimizi, hüzünlerimizi, beklentilerimizi, hayal kırıklıklarımızı konuşabiliriz. İskender süper yetenekli bir çocuk değildir, çok yetenekli ya da çok güçlü bir çocuk da değildir. Ortalama bir çocuktur ve 'sihirbaz'lık yaparak insanları şaşırtmayı, eğlendirmeyi ve bu şekilde de daha sosyal ve başarılı olmayı amaçlar. Ancak ilüzyon yaparak insanları etkilemeye çalışan bu ‘çocuk adam’ aslında bir başkası tarafından illüzyona uğratılır. Ama o yine de çok iyi niyetli ve iyi bir insandır. “Hokkabaz”, hayatla yetenekleri ölçüsünde baş etmeye çalışan bir adamın acı-tatlı hikâyesini anlatır.

Bu film bittikten sonra çocuğunuzla konuşacak çok konu var aslında. 'İyi insan' olmakla 'saf biri' olmak arasındaki farkı da konuşabilirsiniz mesela... “Hokkabaz" ailece izlenebilecek iyi bir yerli yapım.

Netflix’den ve Disney+'tan izlenebilmekte. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: **
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap