GRAN TURISMO    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçekten yaşanmış bir “hayallerinin peşinden git” hikayesi.

İngiltere’de erkek kardeşi ve ailesiyle birlikte yaşayan bir genç olan Jann’ın en büyük tutkusu popüler bir playstation oyunu olan Gran Turismo oynamaktır. Gran Turismo araba yarışı simülasyonu kendi kulvarında çok önemli bir markadır. Nissan’daki bir yönetici Gran Turismo’nun usta oyuncuları arasından bir genci seçip onu gerçek araba yarışmalarına sokma fikrini şirkete kabul ettirir. İlk seçmelerde öne çıkan 10 genci eski bir yarışçı olan Jack Salter eğitmeye başlar. Jann içlerinden sıyrılarak gerçek yarışlara katılmaya hak kazanır. Ama tabi ki gerçekten de pistte olmak ile evde ekran başında oynamak arasında ciddi bir fark vardır. Jann bu süreçte yetenekleriyle öğrendiklerini birleştirmeye çalışacak ve dünyanın en zorlu pisti olan Le Mans yarışlarına doğru yol alacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta Jann’ın eskiden futbolcu olan babasıyla bir duygusal çatışması var. Oğlunu çok sevmesine rağmen onun bilgisayar oyunundaki başarısını küçümsüyor. Onun araba yarışlarına duyduğu tutkuyu ve hayallerini biraz fazla uzak buluyor. Ancak Jann’ın bu gerçek hikayesi bazen uzak hayallere ulaşmanın da mümkün olabildiğini anlatıyor bize. Jann hayaline çok da kolay ulaşmıyor elbette çok çalıştığı ve zaman zaman da başarısız olduğu filmde sık sık gösteriliyor. Yani sürekli bir yükseliş değil anlatılan. Hatta yaşadığı bir kaza onu dibe de çekiyor bir yerde.  

Yarış sahneleri fazla ve hatta Sony, Playstation, Nissan ve daha birçok markanın reklamını içeriyor. Hikayenin gerçek olmasına rağmen dramatik etkisi yüksek olsun diye bazı detaylarla oynanmış hissi de alıyorsunuz, Jann’ın en dişli rakibinin pistte yaptığı bazı düşmanca manevralar mesela... Ayrıca Jann ve kardeşi bir sahnede babalarının arabasını çalıyorlar ve polisten kaçıyorlar. Jann’ın bira içtiği birkaç sahne de bulunuyor. Bazı kaza sahnelerine de dikkat etmeli. Trafik kazası fobisi olan çocuklara izletmek pek doğru değil. Jann genç bir delikanlı ve hoşlandığı Audrey adlı bir kızla da bazen çekingence kurlaşıyor.

Hareketli müzikler, iyi çekilmiş yarış sahneleri ve yer yer de eğlenceli bir ‘hayalinin peşini bırakma’ hikayesi içeren film bir klasik değil belki. Ama özellikle erkek çocuklarıyla babalarının izledikten sonra üstüne konuşabilecekleri bir film olmuş. İki taraf da kendilerine bazı paylar çıkarabileceklerdir... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Arabaa yarış oyunu isteme potansiyeli: *****

 


Yorum Yap

GRAN TURISMO   11 +

7.0 /10

Gerçekten yaşanmış bir “hayallerinin peşinden git” hikayesi. Devamı

Süre: 135 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Neill Blomkamp

Oyuncular: David Harbour, Orlando Bloom, Archie Madekwe, Djimon Hounsou, Geri Horner

DENİZLERİN KIZI   9 +

7.5 /10

Gerçekten yaşanmış bir hikayenin ilham verici ve heyecanlı filmi. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Sarah Spillane

Oyuncular: Teagan Croft, Cliff Curtis, Anna Paquin, Josh Lawson, Alyla Browne

BÜYÜK KURTARIŞ   10 +

8.0 /10

Gerçekten yaşanmış bir kurtarma operasyonunun nefes nefese izlenen belgeseli. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Oyuncular: Vern Unsworth, John Volanthen, Connor Roe, Saman Gunan, Siriporn Bangnoen

GENÇLERİN İKLİM DAVASI   13 +

7.5 /10

Çevrecilik, yasal haklarını kullanmak ve özgüvenli bir şekilde kendini ifade etmek üzerine etkili bir belgesel. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Christi Cooper

Oyuncular: James Hansen, Julia Olson