GÖL KIYISINDAN MASALLAR: WILLY VE GÖLÜN KORUYUCULARI    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bol pozitif mesajlı, akıcı ve seyri kolay bir masal film...

2018 Macaristan yapımı animasyon film aslında 2017 yapımı “Göl Kıyısından Masallar”ın devam filmi. Ancak hikayeyi anlayabilmek için ilk filmi izlemek şart değil.

Bir sazlık gölünün iki ayrı kıyısında yaşayan birbirine düşman iki halk var. Yeşilcikler barışçıl, çalışkan, kendi düzenlerini kurmuş iyiliksever bir halk. Kendilerini gölün doğal yaşamını korumaya da adamışlar. Hem gölün hem de yurttaşların güvenliklerinden sorumlu muhafızlar vardır aralarında ve kahramanımız genç Willy de bu koruyuculardan biri olmak için büyümeyi beklemektedir.

Diğer kıyıda yaşayan Alyancılar ise tembel bir halktır ve yozlaşmış liderleri yüzünden kötü bir yönetim altında aslında yokluk içinde yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Kışı geçirecek yiyecek stoğu yapmadıkları için Yeşilciklerin yiyeceklerini çalmayı planlarlar. Hatta Alyancı lideri bunun için başka bir gölden gelen kötü bir fare sürüsüyle de işbirliği yapmaktan çekinmeyecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Filmin ilk yarısında Yeşilciklerin kendi hayatları ve Willy’nin gündelik hayatını anlatıyor daha çok. Willy hem cesur hem de son derece yardımsever, dürüst bir çocuktur. Önce sazlıkta iki gece geçirmek için mola veren kırlangıç sürüsündeki dostlarından birinin hasta olan yavrusuna yardımcı olur. Sonra da kurbağa arkadaşıyla bir rodeo yarışmasına katılır. Hatta arkadaşı bir bacağında protez kullanan bir kurbağadır. Willy ayrıca en yakın arkadaşı Lilly ile de örnek bir dostluğa ve iletişime sahip. Savaşın kötülüğü, barışçıl yaşamın güzelliği, temkinli olmak, iletişim kurmanın önemi gibi pek çok pozitif mesaj taşıyan, estetiği ve tekniğiyle de Amerikan ya da Japon animasyonlarından hayli farklı görünen sakin tempolu bir film bu. Ancak yine de farelerin göründüğü bazı sahnelerde hassas küçük çocuklar biraz ürkebilirler.

Netflix’te Türkçe dublajla da desteklenmiş olarak izlenebilen filme 7+ sınıfı verilmiş. Çok şiddetli bir içeriği yok ama farelerle ilgili heyecanlı bazı sahnelerinden ürkmezlerse 6 yaşlarındaki çocuklarınızla da izlemeyi deneyebilirsiniz. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

PİJAMASKELİLER   5 +

5.6 /10

Okul öncesi çocuklar için yapılmış süper kahramanlı animasyon dizisinde bazı unsurlara dikkat. Devamı

Süre: 10 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Christian De Vita

Oyuncular: Kyle Breitkopf (ses), Addison Holley (ses), Juan Luis Bonilla (ses)

HZ. MUHAMMED: ALLAH’IN ELÇİSİ   9 +

7.6 /10

İslam diniyle ilgili yapılmış, çocuklarla izlenebilecek nitelikli filmler bulmak zor ama Majidi’nin filmi imdada yetişiyor. Devamı

Süre: 168 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Majid Majidi

Oyuncular: Mahdi Pakdel, Sareh Bayat, Mina Sadati , Ali Reza Shoja'noori

MEGAZEKA   6 +

6.7 /10

Seyir keyfi veren eğlencesi yüksek bir animasyon. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2010

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Will Ferrell (ses), Jonah Hill (ses), Brad Pitt (ses), Tina Fey (Ses), Ben Stiller (ses)

GÖL KIYISINDAN MASALLAR: WILLY VE GÖLÜN KORUYUCULARI   6 +

7.0 /10

Bol pozitif mesajlı, akıcı ve seyri kolay bir masal film. Devamı

Süre: 70 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Zsolt Pálfi

Oyuncular: Csongor Szalay (ses), Sára Vida (ses), Anna Kubik (ses), András Faragó (ses)