EN SEVDİĞİM KOMŞULARIM    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“En Sevdiğim Komşularım”, bizde “Yamada Ailesi” adıyla da bilinmekte olan bir Studio Ghibli filmidir. Hiç göz yormayan ve beyaz zemin üzerine sade bir üslupla gerçekleştirilmiş bu animasyon film Yamada ailesiyle tanıştırıyor bizi. Yamada ailesi büyükanne Shige; tembel ev kadını kızı Matsuko ve kocası Takashi; onların oğlu Norubo ve kızları Nonoko’dan oluşuyor. Bir de ortalarda sersem sepelek dolaşan köpekleri Pochi var.

Filmde bu sevimli ailenin günlük sorunları skeç skeç anlatılmakta. Mesela bunlardan birinde karı-koca, kızları Nonoko’yu markette unutuyorlar ve çocuklarının kaçırıldığını düşünüp ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Başka bir tanesinde mahalledeki motorsikletli gençlerin çıkardığı seslerden rahatsız olup bu sorunu çözmeye çalışıyorlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında film gazetelerdeki bant çizgi romanları hatırlatıyor. Kısa hikayeciklerden oluşan bir aile sit-com’u sanki. Yamada ailesi bir Japon ailesi belki ama dünyadaki birçok sıradan ailenin yaşadığı benzer sorunları yaşıyorlar, bazen sinirleniyorlar bazen gülüşüyorlar... Gerçek hayatın içinde cebelleşen her aile gibi, her duyguyu hep birlikte yaşıyorlar. Aslında biraz da “Simpson ailesi” gibiler. İdeal bir aile değiller ama doğallar. Bu anlamda çocukların animasyon alışkanlıklarının dışında bir alternatif “En Sevdiğim Komşularım”.

8+ çocukların aileleriyle birlikte izleyebilecekleri filmde aile olmak, yaşanan tüm zorlukların birlikte, hoşgörü, sevgi ve fedakarlıkla nasıl aşılabileceği anlatılmakta. Ayrıca kuşaklar arasında yaşanan görüş farklılıkları da işlenmekte.

Filmin DVD’si bizde çıkmıştı.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar -  
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ELF  

7,0 /10

Ailece keyifle izlenecek bir komedi filmi olan “Elf”, çocukların yılbaşı yaklaştıkça artan heyecanlarına iyi gelecek bir film. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Will Ferrell, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Edward Asner

KÜÇÜK KARDEŞİM  

6,5 /10

“Küçük Kardeşim” 1999 yapımı çok sevimli bir aile filmi. Devamı

Süre: 84 dk. Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Rob Minkoff

Oyuncular: Michael J. Fox (ses), Geena Davis, Hugh Laurie, Jonathan Lipnicki, Nathan Lane (ses)

ÇILGIN CUMA  

6,7 /10

Film anne babaların ve çocukların birbirleriyle empati kurmalarının önemini fantastik bir hikayeyle anlatmakta. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2003

Yönetmen: Mark Waters

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Lindsay Lohan, Mark Harmon

SEN BENİM HERŞEYİMSİN  

6,4 /10

“Sen benim Herşeyimsin”, ülkemizde “Çocuk Büyütme Rehberi” adıyla DVD’si çıkan, 2013 yapımı popüler Meksika filmi “Instructions Not Included”dan uyarlanmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Tolga Örnek

Oyuncular: Tolga Çevik, Melis Birkan, Cengiz Bozkurt, Tuna Çevik