BEBEK BAKICILARI KULÜBÜ    10+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Netflix’in çocuk dizisi “Bebek Bakıcıları Kulübü” daha önce de dizi olarak uyarlanmış kitap serisinin yeni ve modern bir uyarlaması.

Ortaokulda okuyan dört tane çok yakın kız arkadaş... Yaşadıkları çevredeki ailelerin küçük çocuklar için bebek bakıcısı bulamamaktan yakınmaları nedeniyle Kristy’nin aklına bir fikir gelir. Bir “Bebek Bakıcıları Kulübü” açarak profesyonel ajanslardan daha uygun bir fiyatla bu taleplere cevap verip harçlıklarını çıkartmaya karar verirler.

Kızların her birinin kişilikleri ve yetenekleri farklı. Kristy kardeşleriyle ve bekar annesiyle yaşıyor. Claudia ablasıyla sürtüşüyor ve ressam olmak isteyen sanata duyarlı bir kız. Mary Anne ona karşı biraz fazla koruyucu olan bu nedenle de biraz baskılayan babasından biraz şikayetçidir. Stacey ise içlerindeki en duygusal ve hassas kız. Tip 1 diyabetli olduğunu arkadaşlarından saklamaktadır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar bir ticari girişim başlatıyorlar aslında ve üstelik her biri açtıkları işin gereklerini aralarında paylaşıyorlar. Biri pazarlamayı, biri organizasyonu biri de muhasebeyi üstüne alıyor. Herkes kendi sorumluğunda çalışmaya başlıyor. Birbirlerinin sorunlarına yardımcı oluyorlar. Bir yandan da birbirleriyle gündelik sorunlarını paylaşıyorlar. Diğer arkadaşlık ilişkileri ve okul meseleleri de sık sık aralarında konu oluyor. Yavaş yavaş karşı cinsi daha çok önemsemeye başlıyorlar.

Bir teşebbüs başlatmak, özgüven, sanata yatkınlık, aileyle ilişkiler, nazik olmak, samimiyet, sosyal medya kullanımı, rekabet, sorumluluk almak, arkadaşlık, fedakarlık, dürüstlük, siber zorbalık gibi birçok konu son derece iyi yazılmış senaryolarla işleniyor. 

Ama şunu belirtelim genelde bütün evler çok güzel döşenmiş, iki katlı, ortanın biraz üstü zenginlikte, odalar çok geniş ve herkes çok şık... 

Netflix diziye 7+ vermiş ama küçük çocukların çok kolay algılayamayacağı bazı flört durumları var. Dördüncü bölümde aralarına Dawn adlı yeni bir kız daha katılıyor. Dawn’ın babası gay olduğunu keşfedip annesinden boşanmış. Dawn bir diyalogla bahsediyor bundan. Annesi de  Mary Anne’in babasıyla lise arkadaşıymış, aralarında yeniden bir yakınlaşma başlıyor sonrasında.

Bazı diyaloglarda “aptal”, “şapşal”, “sersem”, “pislik” gibi argo kelimeler kullanılıyor. Kristy’nin bekar annesinin evlenmek istediği Watson adlı yeni bir erkek arkadaşı var. Babasız büyüyen Kristy aslında oldukça iyi kalpli ve iki çocuk babası olan bu adama karşı hep sert ve önyargılıdır. Ama zamanla araları iyileşiyor.

“Bebek Bakıcıları Kulübü” erkek çocukların da keyif alacağı bir dizi ama anne-kızlar çok daha paylaşımcı zamanlar geçirebilir bu nitelikli dizi sayesinde... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap