BEBEK BAKICILARI KULÜBÜ    10+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Netflix’in çocuk dizisi “Bebek Bakıcıları Kulübü” daha önce de dizi olarak uyarlanmış kitap serisinin yeni ve modern bir uyarlaması.

Ortaokulda okuyan dört tane çok yakın kız arkadaş... Yaşadıkları çevredeki ailelerin küçük çocuklar için bebek bakıcısı bulamamaktan yakınmaları nedeniyle Kristy’nin aklına bir fikir gelir. Bir “Bebek Bakıcıları Kulübü” açarak profesyonel ajanslardan daha uygun bir fiyatla bu taleplere cevap verip harçlıklarını çıkartmaya karar verirler.

Kızların her birinin kişilikleri ve yetenekleri farklı. Kristy kardeşleriyle ve bekar annesiyle yaşıyor. Claudia ablasıyla sürtüşüyor ve ressam olmak isteyen sanata duyarlı bir kız. Mary Anne ona karşı biraz fazla koruyucu olan bu nedenle de biraz baskılayan babasından biraz şikayetçidir. Stacey ise içlerindeki en duygusal ve hassas kız. Tip 1 diyabetli olduğunu arkadaşlarından saklamaktadır. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklar bir ticari girişim başlatıyorlar aslında ve üstelik her biri açtıkları işin gereklerini aralarında paylaşıyorlar. Biri pazarlamayı, biri organizasyonu biri de muhasebeyi üstüne alıyor. Herkes kendi sorumluğunda çalışmaya başlıyor. Birbirlerinin sorunlarına yardımcı oluyorlar. Bir yandan da birbirleriyle gündelik sorunlarını paylaşıyorlar. Diğer arkadaşlık ilişkileri ve okul meseleleri de sık sık aralarında konu oluyor. Yavaş yavaş karşı cinsi daha çok önemsemeye başlıyorlar.

Bir teşebbüs başlatmak, özgüven, sanata yatkınlık, aileyle ilişkiler, nazik olmak, samimiyet, sosyal medya kullanımı, rekabet, sorumluluk almak, arkadaşlık, fedakarlık, dürüstlük, siber zorbalık gibi birçok konu son derece iyi yazılmış senaryolarla işleniyor. 

Ama şunu belirtelim genelde bütün evler çok güzel döşenmiş, iki katlı, ortanın biraz üstü zenginlikte, odalar çok geniş ve herkes çok şık... 

Netflix diziye 7+ vermiş ama küçük çocukların çok kolay algılayamayacağı bazı flört durumları var. Dördüncü bölümde aralarına Dawn adlı yeni bir kız daha katılıyor. Dawn’ın babası gay olduğunu keşfedip annesinden boşanmış. Dawn bir diyalogla bahsediyor bundan. Annesi de  Mary Anne’in babasıyla lise arkadaşıymış, aralarında yeniden bir yakınlaşma başlıyor sonrasında.

Bazı diyaloglarda “aptal”, “şapşal”, “sersem”, “pislik” gibi argo kelimeler kullanılıyor. Kristy’nin bekar annesinin evlenmek istediği Watson adlı yeni bir erkek arkadaşı var. Babasız büyüyen Kristy aslında oldukça iyi kalpli ve iki çocuk babası olan bu adama karşı hep sert ve önyargılıdır. Ama zamanla araları iyileşiyor.

“Bebek Bakıcıları Kulübü” erkek çocukların da keyif alacağı bir dizi ama anne-kızlar çok daha paylaşımcı zamanlar geçirebilir bu nitelikli dizi sayesinde... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

EVİM   6 +

6.5 /10

Bir uzaylı istilasını konu alan, çevreci ve sempatik bir animasyon. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Tim Johnson

Oyuncular: Jim Parsons (ses), Rihanna (ses), Steve Martin (ses), Jennifer Lopez (Ses), Matt Jones (ses)

CANAVAR EV   10 +

6.5 /10

Zeki, eğlenceli ve bazı açılardan da olgun bir animasyon filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Gil Kenan

Oyuncular: Steve Buscemi (ses), Catherine O’Hara (ses), Maggie Gyllenhaal (ses), Kevin James (ses), Fred Willard (ses)

ŞİRİNLER 2   6 +

5.5 /10

Yer yer ilkinden daha eğlenceli ama genel olarak yine hafif bir aksiyon-komedi seyirliği. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Raja Gosnell

Oyuncular: Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Katy Perry (ses), Hank Azaria, Brendan Gleeson

TÜM ENGELLERİ AŞMAK   9 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış oldukça ilham verici ve keyifli bir aile filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Sean Cisterna

Oyuncular: Ana Golja, Jennifer Beals, Sarah Fisher, Asha Bromfield, Robbie Graham-Kuntz