BALİNANIN SIRTINDA    10+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bizi bambaşka bir kültürle ve izleyenlere kendini bir çırpıda sevdiren bir maori (Yeni Zelanda yerlisi) kızıyla tanıştıran önemli bir film.

Yeni Zelanda’da, geçmişine ve geleneklerine çok bağlı bir maori olan Koro, ırklarının devamını sürdürecek olan yeni şeflerinin kendi erkek torunu olarak doğacağına ve onun bir balinanın sırtında ırklarına liderlik edeceğine gönülden inanıyordur. Ancak ikiz torunlarından erkek olanı doğum sırasında annesiyle birlikte ölür. Karısı ve çocuklarından birini kaybeden hayalkırıklığı içindeki baba, hayatta kalan kız bebeği Paikea’yı anne-babasına bırakıp büyük şehire gider. Koro, evinde büyüttüğü kız torununu zamanla sever sevmesine ama hâlâ erkek bir torunu olmamasına çok üzülmekte ve hayıflanmaktadır. Artık 11-12 yaşına gelmiş olan Pai ise dedesine çok düşkündür ve onun hayal kırıklığını gidermek için var gücüyle emek verir; güçlü kişiliğini ve Maori geleneklerine bağlılığını erkek olmadan da sürdürebileceğini inatçı ve duygularını göstermekten sakınan dedesine kanıtlamaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Balinanın Sırtında” ilk bakışta bize oldukça yabancı bir kültüre ait bir hikaye anlatıyor gibi gelse de aslında bizde de özellikle de taşra bölgelerimizde kız çocuklarına olan önyargılı yaklaşımla çok örtüşüyor. Koro kötü bir adam değildir, torununu da sevmekte ama o kadar kitlenmiştir ki inandığı şeye, Pai’nin bütün güzel meziyetlerinin tam olarak farkına bile varamaz.

Ayrıca film inanılmaz güzel bir kız karakteri sunuyor seyircilerine. Pai cesur ve  güçlü bir lider kişiliğe sahip. Aynı zamanda da kırılgan ve duygusal bir kız. Pai’yi izlerken sık sık duygulanıyoruz ve ona içten içe destek oluyoruz. Onun sakin direnişi o kadar güzel anlatılıyor ki duygulanmamak pek de mümkün değil zaten. Pai rolüyle Oscar’a aday olan Keisha Castle-Hughes’un performansı da birinci sınıf.


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar  
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  **
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

YILDIZ UNICORN THELMA   7 +

7.0 /10

Keyifli ve parıltılı bir müzikal animasyon. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Jared Hess, Lynn Wang

Oyuncular: Gülçin Ergül (ses), Brittany Howard (ses), Will Forte (ses), Jon Heder (ses), Betsy Sodaro (ses)

KUNG FU PANDA 4   7 +

6.5 /10

8 sene sonra gelen devam filmi çocuklar için yine eğlenceli. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mike Mitchell

Oyuncular: Jack Black (ses), Okan Yalabık (ses), Bryan Cranston (ses), Awkwafina (ses), Dustin Hoffman (ses), Viola Davis (ses)

HAYDİ TUT ELİMİ   5 +

7.5 /10

Güldüy Güldüy ekibinden yine bol pozitif mesajlı güzel bir hikaye sunan iyi bir aile filmi. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Tuğçe Soysop

Oyuncular: Nil Özdemir , Ali Kerem Çömez , Işıl Yücesoy, Sevinç Erbulak, Erhan Yazıcıoğlu, Coşkun Demir