AVATAR    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Aksiyon dozu yüksek ama hem çok estetik hem de pozitif mesajları çok yoğun.

Çok uzak bir gelecekte; insanların, içinde değişik biyolojik türler barındıran egzotik bir gezegen olan Pandora’ya gerçekleştirdikleri işgal sırasında felçli bir savaş kahramanının yaşadığı büyük dönüşümü anlatmakta kısaca “Avatar”. Tekerlekli sandalyeye mahkûm yaşayan Jake Sully, ordu için çalışan bir doktorun ellerine kendisini teslim eder. Doktor Grace’in geliştirdiği avatar teknolojisini kullanılarak Pandora gezegenindeki değerli enerji kaynaklarını ele geçirmelerine mani olarak görülen Na’vi halkının arasına sızmakla görevlendirilir. Fakat güzel bir dişi Na’vi olan Neytiri, Jake’in hayatını kurtarır ve bu her şeyi değiştirir.

Jake, avatarıyla aralarına karıştığı bu masmavi tenli, uzun boylu, kuyruklu ve zarif yaratıkların barışçıl toplumlarına, kültürlerine ve kendi gezegenlerine duydukları sevgi ve bağlılığı takdir eder. Neytiri’ye aşık olur ve onun sayesinde Na’vi halkına sayı duymayı, sonunda da onların yanında yer almayı tercih eder. İnsanların bu gezegeni bencil arzuları için yok etmeye geldiklerini anlamıştır. Sonunda Na’vilerle birlikte koca bir orduya karşı savaşmaya ve Pandora gezegeninin haklarını korumaya karar verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Na’vi’ler, insan fizyolojisinin hayli deforme edilmiş ama yine de oldukça zarif çizgilerle korunmuş hali. Seslerine yapılan yumuşak müdahaleyle ve bu film için oluşturulduğu belli olan, Yüzüklerin Efendisi’ndeki elf diline benzeyen lisanlarıyla hayli cazibeli bir ırk. CGI ve performans yakalama teknikleriyle çekilmiş bu sahnelerde hareketlerindeki yumuşaklık ve doğallık etkileyici...

Toplam 162 dakikalık; yoğun duyguların ve son derece etkili bir görsel dünyanın içine çektiği bir film “Avatar”. Bol patlamalı, yaralanmalı ve tehlikeli savaş sahneleri yer almakta. Ama aşırı rahatsız edici dozda grafik şiddet yok filmde. Jake ve Neytiri arasında yaşanan romantizm de gayet duygusal bir tonda yaşanmakta. İkili öpüşüp birbirlerine dokunuyorlar, ancak bildiğimiz anlamda bir cinsel birliktelik izlenmiyor.

Filmin çok faydalı pozitif mesajları bulunmakta. Öncelikle filmdeki ordunun Ortadoğu coğrafyasına ya da Vietnam’a gelen ABD ordularını temsil ettiği söylenebilir. Ayrıca filmdeki insan ırkının çoğu (bazı bilim adamları ve Dr. Grace hariç) kendilerinden olmayanlara karşı ırkçılığa varan nefretin ve doğaya karşı olan saygısızlığın da bir izdüşümünü sunmakta. Jake bir süre sonra yanlış tarafta olduğunu farkedip bir uyanış yaşıyor. Na’vi’lerin barışçıl bir toplum oluşu ama gerektiğinde kendi evleri ve doğalarını korumak için savaşmaktan çekinmemeleri de çocuklar için doğru bir model oluşturmakta.

Filme Google Play, iTunes ve Amazon Prime’dan ulaşmak mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: *


Yorum Yap