ATATÜRK 1881 – 1919 (1. FİLM)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusunu daha yakından tanıyın.

Disney+ platformu için 6 bölüm olarak tasarlanmış ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğundan 1919 yılında Samsun’a gitme kararı alışına kadarki süreci anlatan mini dizi bazı sorunlar yüzünden yayına giremedi. Ama şimdi üçer bölüm birleştirilerek iki ayrı bölüm halinde sinemalara geliyor. 144 dakikalık ilk film Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşam çizgisinin 1915’teki Çanakkale Savaşı’na kadarki kısmını kapsıyor.

Sadece cumhuriyetin kurucu liderinin hayat çizgisini değil, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine de içerden bir bakış atan film, Padişah Abdülhamit’in baskıcı yönetimine, liyakatın geri plana atıldığı sistemdeki yozlaşmaya da dikkat çekerken; Mustafa Kemal’in hem Abdülhamit’e hem de Abdülhamit’i indiren İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önderi Enver Paşa’ya karşı muhalif duruşunu doyurucu bir şekilde ele alıyor. Bu anlamda Mustafa Kemal’in bir Osmanlı subayı olmasına rağmen bu muhalif duruşu nedeniyle önce Şam’a sonra Selanik’te bir tren istasyonuna sonra da Trablus cephesine sürülmesi, dönemin siyasi atmosferiyle birlikte ilk kez bu kadar detaylı anlatılıyor. Mustafa Kemal bu sürgünleri kendisini inşa etmeye odaklanarak verimli bir şekilde geçirmiş belli ki. 

Conkbayırı muharebesindeki sert ve iyi çekilmiş bir savaş sahnesiyle başlayan filmde Mustafa Kemal’in çocukluk sahneleri de onun yetişkin kişiliğinin köklerini yansıtacak şekilde tasarlanmış.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aras Bulut İynemli’nin Atatürk’ü başarıyla canlandırdığı dizi, aslında epik film formülüyle tasarlanmış, titiz bir prodüksiyon eseri kesinlikle. Daha önce birçok kez izlediğimiz klişelerden özellikle uzak durulmuş. Önceki Atatürk temalı film ve dizilerde girilmeyen bölgelere de girilmiş. Ali Rıza Bey detayları, Mustafa Kemal’in askeri eğitimden itibaren kurduğu sağlam dostluk ilişkileri, Mustafa Kemal’in Enver Paşa ile sürtüşmesi ve bir süre gönül bağı kurduğu Madam Corinne gibi detaylar ilk kez bu kadar samimi ve doğal bir olay örgüsü içerisinde anlatılmakta.    

Aras Bulut İynemli’nin Atatürk performansı oldukça dengeli. Ama yine de çene kaslarını daha az sıkarak da aynı güçlü lider profilini çıkartabilirdi doğrusu. Songül Öden (Zübeyde Hanım) ve Mehmet Günsur (Ali Rıza Bey) ile birlikte çoğunlukla Selanik Türkçesiyle konuşan İynemli birçok sahnede kendisini bu projeye ne kadar çok verdiğini hissettiriyor. Yaptığı Namık Kemal alıntılarıyla; devrimci ve hürriyetten yana çıkışlarıyla zaman zaman gözlerimizin dolmasına, içimizin titremesine sebep oluyor.

Mehmet Ada Öztekin’in (7. Koğuştaki Mucize) yönetmenliğinin özenli ve düzgün olduğunu söylemek gerek. Mustafa Kemal’in annesiyle olan pozitif ilişkisi,modern Türkiye’nin kurucu liderinin kararlılığı, vatanseverliği, çalışkanlığı, dil öğrenme konusundaki merakı ve yeteneği, pratik zekası filmde sık sık vurgulanıyor.     

Atatürk’ün Samsun’a hareket etmesiyle biten ikinci filmin de 5 Ocak tarihinde vizyona gelmesi planlanıyor. Film 6+ 10A sınıfı almış. Başta biraz sert savaş detayları var. Bir de uzun süresi ve siyasi çekişme meseleleri yüzünden küçük çocuklar yer yer sıkılabilir. Mustafa Kemal'in babasını kaybettiği sahne de oldukça hüzünlü.
Uygun yaştaki her çocuğun izlemesi gerek... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli  -

 


Yorum Yap

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

ATATÜRK 1881 - 1919 (2. FİLM)   10 +

8.0 /10

Atatürk’ün etkileyici hayat hikayesinin ikinci kısmı ilkinden daha da vurucu. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Sarp Akkaya, Songül Öden, Esra Bilgiç, Şehsuvar Aktaş

UNICORN AKADEMİSİ (1. Sezon)   7 +

7.0 /10

Bizde de ilgi gören aynı adlı kitap serisinin Netflix yapımı dizisi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Cassi Simonds

Oyuncular: İrem Alnıaçık (ses), Eda Merallı (Ses), Şebnem Ünaldı (ses), Ayşe Kul (ses), Berrin Karahan (ses)