ARKADAŞIM CANAVAR    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Film çocukken yaşanan yalnızlık, hırçınlık, ne yapacağını bilememe hallerine değinen fantastik bir hikaye anlatıyor ama biraz karanlık bir atmosfere sahip. .

Maurice Sendak’ın 1963’te yazdığı aynı adlı resimli kitabından uyarlanmış 2009 yapımı film, klasik bir çocuk filminden oldukça farklı aslında. Nitekim kitap da içerdiği bazı vahşi detaylar yüzünden zor yayınevi bulmuş, yayınlandığı dönemde de aileler tarafından fazla şiddet içerdiği düşünülerek eleştirilmiş ve pek de tercih edilmemişti. Farklı, çünkü “çocuk öfkesi” üzerine kurulu biraz cesur bir hikayesi var.

Öykünün kahramanı, annesi ve ablasıyla yaşayan Max adlı yalnız bir çocuk. İlgi çekmek için biraz hırçınlık yapıyor. Ablası ergen çağlarında olduğu için Max’ten biraz uzaklaşmış, kendi havasında. Annesi elinden geldiğince ilgilense de yetmiyor. Filmin hemen başında Max’in evin köpeğiyle biraz vahşice boğuştuğunu gördüğümüzde biraz şaşırıyoruz doğrusu. Sonrasında ablasının arkadaşlarıyla giriştiği kartopu savaşında neşeyle başlayıp düş kırıklığıyla sonlanınca geçirdiği kriz de biraz sert. Max içindeki ‘vahşi’yi, hayal kırıklarından sonra oluşan ‘öfke’yi nasıl kontrol edeceğini bilemeyen bir çocuktur aslında. 

Annesiyle yaşadığı kavganın ardından evden kaçar ve bir yolculuğa çıkar. Hayali bir ormanda birtakım dev canlılarla karşılaşan Max onlara kendisini kral diye tanıtır. Oradaki evreni bu sefer tümüyle kendi istediği şekilde yaratma şansına sahip olmuştur böylelikle. hızlı duygu değişimlerine ayak uydurmalarını beklediği yeni ‘tebaa”sıyla oluşturduğu sınırsız eğlenceyle dolu bir topluluk olacaktır bu. Ancak en başta sağlanan çocuksu mutluluk, giderek kaotik bir ortama dönüşecektir. Ancak en başta sağlanan çocuksu mutluluk, giderek kaotik bir ortama dönüşecektir. Max hayatın böyle bir şey olmadığını yavaş yavaş öğrenecek ve biraz büyümüş, biraz da üzülmüş olarak evine geri dönecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Arkadaşım Canavar” tipik bir çocuk filminden farklı, melankolik, çok geveze olmayan ve zaman zaman karanlık bir görselliği tercih eden fantastik bir masal. Max’in okuldaki ders sırasında öğretmeninden güneşin bir gün öleceğini duyması ve kaygılanması bazı çocuk izleyicileri de kaygılandırabilir. Max’in hayali ormandaki dev arkadaşlarının sık sık onu yemekten bahsetmesi (ama öyle bir şey gerçekleşmiyor) de hassas çocukları bir parça korkutabilir. Birbirlerine patlayan çamur topları atarak savaşmaları çok estetik ve iyi çekilmiş ama bir savaş ortamı yaratmıyor da değil. Max’in babasına ne olduğunu bilmiyoruz ama belli ki uzun zamandır hayatlarında yok. Max evi terketmeden önce annesini başka bir adamla flört ederken görüyor ve öfkelenip kaçıyor.

Aslında belli bir yaştan büyük çocukların öfkelerini kontrol edebilmelerinin ne kadar önemli olduğunu anlamaları açısından değerli bir hikaye bu. Nitekim hem hikaye anlamında hem de film olarak özgün ve değişik. Max’in karşılaştığı vahşi arkadaşların herbiri de başka şeylerin temsilcisi. Kimi çok kırılgan, kimi çok itaatkar, bazıları biraz negatif... Max’in ilk karşılaştığı canavar olan ve içlerinde en çok dost olduğu Carol biraz kıskanç mesela. O da yaşananlar içinde kendi hatasıyla bir şekilde yüzleşiyor.

Diğer yandan Max’in kişiliği, öfkeli hali, dikkat çekme çabası, uyumsuzluğu 9-10 yaşlarındaki bazı çocukların profiline çok uyuyor. Bu yüzden bu yaşlardaki çocuklarla izlemek daha doğru olabilir.

Her ne kadar iTunes’da filme Genel İzleyici verilmiş olsa da yaşı küçük çocuklar içn biraz karanlık bir film olduğunu bir kez daha belirtelim. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

TERS YÜZ 2   7 +

8.0 /10

Ergenlik başlangıcı ve fazla kaygılı çocuklar konusunda yapılmış en iyi filmlerden biri. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Kelsey Mann

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Maya Hawke (ses), Kensington Tallman (ses), Gupse Özay (ses), Aslı İnandık (ses)

HAYALİ ARKADAŞLAR   6 +

6.5 /10

Çocukların hayali arkadaşları üzerine fantastik ve dokunaklı bir aile filmi. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: John Krasinski, Cailey Fleming, Ryan Reynolds, Fiona Shaw, Steve Carell (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)