AFACAN ÇÖP KAMYONU    3+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çocukların keyifle izleyecekleri ve iyi hissettiren tatlı bir animasyon dizisi.

Netflix’te “Bir Ay Masalı” filmiyle de adından söz ettiren animasyon sinemasının marka isimlerinden Glen Keane’nin oğlu Max Keane’nin yaratıcılığını yaptığı “Afacan Çöp Kamyonu”, okul öncesi çocuklar için son derece keyifli, çok sevimli bir animasyon dizisi.

Anne babasıyla sakin ve mutlu bir hayat geçiren 5-6 yaşlarındaki küçük Hank’in en iyi arkadaşları ayı Walter, rakun Donny ve büyük yeşil bir çöp kamyonu!

Aslında Hank’in samimi maceraları sadece küçükleri değil onların ebeveynlerini de iyi hissettirecek nitelikte işlenmişler. Hank ve arkadaşları her gün birbirlerinin küçük sorunlarına yardımcı oluyorlar, bazen bir konuyu kafaya takıp onu çözüyorlar. Hank’in yeni ayakkabısına alışması, karanlık korkusunu birlikte aşmaları, Walter’ın eğlenceyi kaçırmamak için uykuya direnmesi, sinemada film izlemek gibi konular işleniyor. Bazen de Bayan Mona adlı bilge bir fare, kahramanlarımıza çok basit bir dille bilimsel açıklamalar yapıyor. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çöp kamyonu, “Arabalar” filmlerindeki karakterler dahil, şimdiye dek yaratılmış en iyi araç karakterlerinden biri doğrusu. Cüssesinin farkında, görev sorumluluğu yüksek, temizliğe düşkün, arkadaşlarını koruyan kollayan bir karakter. Konuşmuyor ama bazı sesler çıkarıyor. Gerçi hassas bazı çocuklar çöp kamyonunun bazen yükselen sesinden biraz ürkebilirler. Mesela dördüncü bölümde sörf yaparken ve beşinci bölümde doktora gittiğinde doktora ağzını açtığında çıkardığı sesler biraz korkunç gelebilir.

Hank de benzer dizilerde sıkça izlediğimiz özelliklerde klişe bir oğlan çocuğu değil pek. Meraklı, düşünceli, sevecen ve samimi bir çocuk.  

Dizi genellikle çok sevimli ve iyi hissettiriyor. Arkadaşlar arasındaki dayanışma, nazik olmak, empatik düşünme, yaratıcılık ve etrafında yaşananlara karşı duyarlı olmak konularında çok işlevli, beyin yormayan, yavaş tempolu, yer yer hayli komik hikayeler içermekte.  

Toplam 12 bölümden oluşan ilk sezon 10-15 dakika aralığında geçen maceralardan oluşuyor. Başarılı şekilde Türkçe dublajla desteklenmiş animasyon dizisi Netflix’ten izlenebiliyor.

Netflix “Genel İzleyici” vermiş. Bütün genel izleyici alan film ve diziler bizce en az 3+ yaşlara hitap etmektedir, bunu da tekrar belirtmiş olalım... * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap