4 SÜPER KIZ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Pek sık karşımıza çıkmayan bir ülkeden, Güney Afrika’dan gelen bir çocuk animasyon dizisi.

Zambiya’nın başkenti Lusaka’da yaşayan dört kız öğrenci şehirlerinde çıkan bir hortum fırtınası sayesinde bir araya gelirler. Dördünün de farklı özellikleri var. Biri iyi bir futbol oyuncusu, diğeri bilime çok meraklı, bir diğeri muzip ve pratik zekalı, diğeri de fiziksel gücüyle öne çıkıyor. Bilim Fuarı’nda alana gelen hortum sırasında yaptıkları kahramanlıklar Mama Ka adlı yaşlı bir kadının ilgisini çeker. Mama Ka onları yüksek teknolojili kostümlerle ve aletlerle donatarak bir süper kötüyle mücadele etmeleri için bir ekip oluşturur. Bu vicdanlı, iyi niyetli, yetenekli, zeki kızlar doğal yeteneklerini yükselten kostümlerle Supa Team’i oluştururlar. Onlar artık birbirlerine önem veren, sağlam bir kız kardeşler takımıdır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Cıvıl cıvıl ve rengarenk aksiyon sahneleriyle dolu dinamik bir çocuk dizisi “4 Süper Kız”. Farklı fizik ve özelliklere sahip kız karakterlerin hepsi maceralar sırasında zayıf yönlerini törpüleyerek daha doğru rol modeller olmaya yol almaktalar. Dayanışmayı ve arkadaşlığı öğreniyorlar. Öfke yönetimi, zorbalıkla başetmek, yardımseverlik, pratik zeka becerileri, kendine saygı duymak, potansiyellerini keşfetmek ve özgüven konularında kızlar kendilerini her macerada daha da geliştiriyorlar.

Dizinin mekanları, karakter tasarımları benzerlerinden daha farklı ve egzotik. Geçtiği coğrafyaya özgü yiyecekler, meyveler tanıtılmakta ve Afrika kültürüne özgü sayılabilecek sorunlar da yaşanıyor.

Benzer hikayelerin kalıplarını taşıyor olsa da izlemesi zevkli ve akıcı bölüm hikayelerine sahip. Güney Afrikalı karakterler çok sık izlediğimiz türden değiller, o yüzden ilginçler ve renkliler. Çok korkunç öğeler yok ama ana karakterlerin yaşları ve yaşadıkları olaylar gereği 7+ daha doğru bir seyir yaşı. Netflix’te Türkçe dublaj desteğiyle izlenebilen ilk sezon ortalama 23 dakikalık 8 bölümden oluşuyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Kahraman olmayı isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap