x

Giriş Yap

Beni Hatırla
Şifremi Unuttum ?
x

Üye OlÇocuklar için film seçme rehberiniz...

Tatil için seçtiğimiz çocuk kitapları - 1

17 Haziran 2020 Çarşamba
Tatil için seçtiğimiz çocuk kitapları - 1

Covid - 19 salgını, pandemi, karantina, kısıtlama derken bir okul sezonu daha bitti. Şimdi 'yeni normal' zamanlarında değişik bir yaz var önümüzde. Biz de çocukların sadece film izleyerek değil bazen iyi kitaplar okumasının da gerekli olduğuna inananlardan olduğumuz için, elimize geçen bazı güzel kitaplardan bir derleme hazırladık... Devamı da gelecek...

 

SÖZCÜ KOYUNLARIN SÖZCÜK OYUNLARI

Yazar: Şiirsel Taş
Yaş: 9+
Resimleyen: Gökçe Akgül
Yayınevi: Doğan Egmont

Sakız Kuzu annesi Güzçimeni’ne sorar: “Saçma sapan ne demek?” Güzçimeni, yavrusunun Sözcü Koyunlar’la tanışma vaktinin geldiğini anlar.

Sözcük oyunlarının ustası, saçmalamanın erbabı, sahipsiz yaşlı koyunlardır Sözcü Koyunlar. Deva Yaylası’nda Derman Nine ile yaşayan sekiz Sözcü Koyun, içinde sözcük oyunu saklı birer öykücük ya da öykü cücüğü anlatır Sakız Kuzu’ya. Sakız Kuzu sözcük oyunlarını dinledikçe Güzçimeni’nin ne demek istediğini anlar: “Saçmalık, komik ve eğlenceli olduğunda pek kıymetlidir.”

Şiirsel Taş ve Gökçe Akgül’ün ortak çalışması Sözcü Koyunların Sözcük Oyunları Doğan Egmont’tan yayınlandı. Adı gibi eğlenceli ve oyunbaz bu kitap, bir yandan dilin inceliklerini öğretirken diğer yandan saçmalamanın ne kadar eğlenceli olabileceğini gösteriyor.


SAYILAR DİYARINDAKİ KEDİ

Yazarı: Ivar Ekeland
Yaş: 10+
Yayınevi: Doğan Egmont

Sonsuz sayıda odası olan bir otel düşünün. Bu otel ne kadar dolu olursa olsun, gelen her konuk için bir oda bulunuyor. Kitabın kahramanı olan kedi hariç bu durumdan herkes çok mutlu! Bay ve Bayan Hilbert, Sonsuzluk Oteli’nde herkesi misafir etmeyi nasıl başarıyor dersiniz? Kitaptaki diğer bir bölüm, okurken, düşündüren, öğreten etkinlikler ve sorularla desteklenmiş. 

Ödüllü, Fransız matematik profesörü Ivar Ekeland’ın 2006 yılında yayımlanan modern çocuk klasiği “Sayılar Diyarındaki Kedi” ilk kez Türkçede!


MERAKLININ EL KİTABI

Yaş: 6-12
Yayınevi: Çınar Yayınları

Eğitim Reformu Girişimi ve Çınar Yayınları’nın işbirliği, Öğretmen Ağı’nın içerik desteği ile hazırlanan, birbirinden yaratıcı onlarca merak atasözü ve alıştırma içeren “Meraklının El Kİtabı” hem çocukların hem de yetişkinlerin merak duygusunu besleyecek bir kaynak kitap niteliğinde.

Kitaptaki fikirler ve sorular eşliğinde “Merak Atasözleri ve Alıştırmalarını” uygularken merak etmenin önemini ve keyfini keşfedeceksiniz.

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG), Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle Nisan 2019’da düzenlediği 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nın teması “Merak Edenler”di. ERG, bu temayla merak kavramının eğitimdeki önemini işlerken merakın kültürde ne kadar az yer bulabildiğini ve Türkçede merakı olumlayan bir atasözü olmadığını gördü. Bunun üzerine Türkiye’nin tüm “Merak Edenler”ine seslenerek kendi merak atasözlerini yazmalarını istedi. ERG’ye 2 bini aşkın atasözü iletildi. Bunlar arasından seçilenler Merak Atasözleri Kitabı’nda derlendi. Merak atasözlerinin yanı sıra ERG’nin yürütücülüğünü üstlendiği Öğretmen Ağı’nın Değişim Elçisi öğretmenleri sınıf içinde merakı teşvik eden alıştırmalar tasarladılar. Bunları adım adım detaylandırarak, öğrencileriyle uyguladılar.

Unutmayın: Merak edenler aya, merak etmeyenler yaya. 

 

0 Yorum


Yorum Yap