YETİ EFSANESİ    7+

8.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Birkaç küçük korkutucu detayı olsa da hareketli ve duygusal bir macera sunuyor çocuklara.

Zengin bir koleksiyoncu yıllar önce karşılaştığı bir ‘Yeti’yi doğal yaşamından koparıp, yoğun güvenlik önlemleri altındaki kendi koleksiyonuna katmıştır. Ancak birtakım özel yeteneklere de sahip olan bu efsanevi canlı, bir gün bütün engellere rağmen kaçmayı başarır.

Küçük bir Çinli kız olan Yi de babasını kaybettiğinden beri annesi ve anneannesiyle yaşamaktadır. Üzüntüsünü bir türlü yenemediğinden annesiyle de ilişkisi biraz soğuktur. En büyük takıntısı para biriktirip babasıyla çıkmayı planladığı Çin seyahatini yapmaktır. Ancak bir akşam evinin çatısında Yeti ile karşılaşır. Onun peşindeki güvenlik görevlilerinden kurtulmasına yardımcı olur ve onu Himalayalar’a, evine götürmeye karar verir. Aynı apartmanda yaşayan iki kardeş Jin ve Peng de bu macerada onlara katılırlar. Çocuklar bu sevimli yaratığa Everest adını takmışlardır. Birlikte inanılmaz maceralar yaşarlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yeti Efsanesi” hareketli sahnelerle, komedi ve duygusal anlarla dolu bir animasyon. Birden fazla pozitif mesaj barındırıyor içinde. Mesela Yi’nin büyük kaybını atlatmasına ve ailesinin diğer yarısını hatırlamasına neden oluyor bu sevimli yaratık. Son derece kararlı ve çalışkan bir kız olan Yi’nin birkaç sahnede canı sıkkın olduğunda babasından kalan kemanıyla müzik yapması da da çocuklar için bir enstrüman çalmaya özendirici bir hareket.

Yi’nin ona eşlik eden iki kardeş sayesinde yeniden sosyalleşmesi, hep birlikte yardımlaşmaları ve birbirlerine sahip çıkmaları da yine ekip olmanın ve arkadaşlarla iyi geçinmenin önemini vurguluyor. Ayrıca film Çin, Himalayalar ve Everest hakkında da çocukların meraklarını celbedebilir.

Filmin en başında Yeti’nin laboratuardan kaçışı biraz gürültülü ve karanlık. Sonrasında da Yi ve diğer kahramanlarımız sık sık tehlikeli durumlar yaşıyorlar. Hatta bir sahnede Yi kısa bir süre öldü zannediliyor. Hassas küçük çocuklar bu sahnelerden üzüntü duyabilir ve endişelenebilirler.

Film ülkemizde isabetli bir şekilde 7A aldı. 7 yaş altındaki çocuklar aileleriyle birlikte keyifle izleyebilirler. Filme iTunes'dan erişmek mümkün.  * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

CANAVARIN ÇAĞRISI   12 +

7.8 /10

Ünlü bir romandan uyarlanan film, 13 yaşında bir çocuğun ölmek üzere olan annesiyle yürek burkan vedalaşmasını anlatıyor. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: J.A. Bayona

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones , Liam Neeson (ses), Toby Kebbell

HİÇ BİTMEYEN ÖYKÜ   8 +

7.7 /10

Dünyaca ünlü bir çocuk klasiğinden uyarlanan heyecanlı bir fantastik macera. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 1984

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Noah Hathaway, Barret Oliver, Tami Stronach, Moses Gunn, Patricia Hayes

DUMA   9 +

7.0 /10

Maceralı bir büyüme hikayesi anlatan filmde birkaç küçük pürüz var. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Carroll Ballard

Oyuncular: Alex Michaeletos, Campbell Scott, Hope Davis, Eamonn Walker

MR. BANKS   12 +

7.3 /10

“Mary Poppins”in film olma hikayesini son derece insani duygular eşliğinde anlatan duygulu bir dram. Devamı

Süre: 125 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: John Lee Hancock

Oyuncular: Emma Thompson, Tom Hanks, Annie Rose Buckley, Colin Farrell, Paul Giamatti, Ruth Wilson