YETİ EFSANESİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Birkaç küçük korkutucu detayı olsa da hareketli ve duygusal bir macera sunuyor çocuklara.

Zengin bir koleksiyoncu yıllar önce karşılaştığı bir ‘Yeti’yi doğal yaşamından koparıp, yoğun güvenlik önlemleri altındaki kendi koleksiyonuna katmıştır. Ancak birtakım özel yeteneklere de sahip olan bu efsanevi canlı, bir gün bütün engellere rağmen kaçmayı başarır.

Küçük bir Çinli kız olan Yi de babasını kaybettiğinden beri annesi ve anneannesiyle yaşamaktadır. Üzüntüsünü bir türlü yenemediğinden annesiyle de ilişkisi biraz soğuktur. En büyük takıntısı para biriktirip babasıyla çıkmayı planladığı Çin seyahatini yapmaktır. Ancak bir akşam evinin çatısında Yeti ile karşılaşır. Onun peşindeki güvenlik görevlilerinden kurtulmasına yardımcı olur ve onu Himalayalar’a, evine götürmeye karar verir. Aynı apartmanda yaşayan iki kardeş Jin ve Peng de bu macerada onlara katılırlar. Çocuklar bu sevimli yaratığa Everest adını takmışlardır. Birlikte inanılmaz maceralar yaşarlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Yeti Efsanesi” hareketli sahnelerle, komedi ve duygusal anlarla dolu bir animasyon. Birden fazla pozitif mesaj barındırıyor içinde. Mesela Yi’nin büyük kaybını atlatmasına ve ailesinin diğer yarısını hatırlamasına neden oluyor bu sevimli yaratık. Son derece kararlı ve çalışkan bir kız olan Yi’nin birkaç sahnede canı sıkkın olduğunda babasından kalan kemanıyla müzik yapması da da çocuklar için bir enstrüman çalmaya özendirici bir hareket.

Yi’nin ona eşlik eden iki kardeş sayesinde yeniden sosyalleşmesi, hep birlikte yardımlaşmaları ve birbirlerine sahip çıkmaları da yine ekip olmanın ve arkadaşlarla iyi geçinmenin önemini vurguluyor. Ayrıca film Çin, Himalayalar ve Everest hakkında da çocukların meraklarını celbedebilir.

Filmin en başında Yeti’nin laboratuardan kaçışı biraz gürültülü ve karanlık. Sonrasında da Yi ve diğer kahramanlarımız sık sık tehlikeli durumlar yaşıyorlar. Hatta bir sahnede Yi kısa bir süre öldü zannediliyor. Hassas küçük çocuklar bu sahnelerden üzüntü duyabilir ve endişelenebilirler.

Film ülkemizde isabetli bir şekilde 7A aldı. 7 yaş altındaki çocuklar aileleriyle birlikte keyifle izleyebilirler.  * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

6 SÜPER KAHRAMAN  

7,7 /10

Çocuk izleyicilerini çok ciddiye alan, onların duygu ve düşünce dünyalarına zengin ve detaylı hikayeler sunan temposu yüksek animasyonlardan biri. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Don Hall, Chris Williams

Oyuncular: Ryan Potter (ses), Scott Adsit (ses), Jamie Chung (ses), Damon Wayans Jr. (ses), Genesis Rodriguez (ses)

ÖRÜMCEK-ADAM 2  

7,7 /10

Kesinlikle en iyi "Örümcek-Adam" filmi ama şiddet içerikli sahneleri küçük çocuklar için biraz fazla. Devamı

Süre: 127 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Alfred Molina , James Franco, Rosemary Harris

KARDAN ADAM VE KARDAN KÖPEK  

7,0 /10

Raymond Briggs’in muhteşem kitabı “The Snowman”in kısa film uyarlamasını daha önce paylaşmıştık. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Hilary Audus

Oyuncular: diyalogsuz