UNICORN STORE    12+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Rengarenk, hayal gücü yüksek genç bir kızın büyüme sancısı...

“Unicorn Store”, Captain Marvel olarak da izlediğimiz Brie Larson’ın ilk yönetmenlik denemesi. Film 30 yaşına yaklaşan ama hâlâ anne-babasıyla birlikte yaşayan, hayalperest ve büyümeyi reddeden Kit adlı genç bir kadının tuhaf hikayesini anlatıyor.

Anne babası aşırı ilgi ve sevgileriyle ona karşı biraz boğucu olabiliyorlar. Kit aslında sanatçı ruhludur ve çizim/tasarım konusunda yeteneklidir. Ama o zamana kadar henüz istediği başarıyı yakalayamamıştır. Bir gün gördüğü tv reklamı sayesinde bir ofis işine başvurur, işe kabul edilir.

Kit’in mitolojik bir canlı olan ‘tek boynuzlu at’lara karşı bir takıntısı var. İş yerindeki ortama uyum sağlamaya çalışırken masasında esrarengiz davetiyeler almaya başlar. Davetiyeyi gönderen kişi bir tek boynuzlu at mağazasının satış müdürüdür! Kit’e bir tek boynuzlu ata sahip olması için gerekli bazı şartları yerine getirmesini söyler. İlk şart, düzenli bir şekilde çalışarak para kazanması. İkinci şart ise evin bahçesinde ona uygun bir ev yapmasıdır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında bütün hikaye büyümeyi reddeden bir genç kadının hem çocuk ruhunu koruması hem de yetişkin sorumluluklarını edinmesi arasındaki dengeyi kurması... Kit sürekli renkli çocuksu eşyalar ve uğraşlarla yaşayan büyümemiş bir kız çocuğu gibidir. Ailesiyle bu konuda sık sık atışır. İşyerine gidince de bambaşka sorunlarla uğraşır, mesela hiç güven vermeyen  patronu onu sürekli yemeğe davet etmektedir. Alacağı tek boynuzlu atına kulübe yapması için tuttuğu genç marangozla da çok iyi arkadaş olmaya başlar. Tek boynuzlu at, Kit’in aşması gereken bir durumu temsil ediyor aslında. Çocukluğuyla kurduğu sıkı bağını simgeliyor. Onu bulduğunda da artık büyümesi gerektiğini anlayacaktır.   

“Unicorn Store” biraz tuhaf bir film. Bazen komik, bazen absürt, bazen gerçeküstü, sihirli gibi.. Ama özellikle de kız çocuklarının yaratıclığına gönderme yapan renkli bir film. Filmin bütün renk paleti gökkuşağı renkleriyle oluşturulmuş. Kit annesiyle arasını düzeltiyor, çocuk kalbini muhafaza ederek de yetişkin dünyasında daha fazla hayatın içinde olarak yaşanabileceğini anlıyor. Kit’in yaratıcılığı, enerjisi, kendine olan güveni ve parlak zekası ilham verici.

Filmin ana kahramanı Kit sonuçta bir yetişkin olduğu için bir yemekte şarap içerken görülüyor. Bunun dışında rahatsız edici bir görüntüye ya da duruma rastlanmıyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -

 


Yorum Yap

BECERİKSİZ DİNOZORLAR   7 +

3.5 /10

Tuvalet mizahının ağırlıkta olduğu kaba saba bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Joel Veitch, David Shute

Oyuncular: Talullah Veitch (ses), Luisa Guerreiro (ses), Adam Diggle (ses)

PERCY JACKSON VE OLİMPOSLULAR   11 +

7.0 /10

Sevilen gençlik kitabı serisinden başarılı bir uyarlama. Devamı

Süre: 40 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Jonathan E. Steinberg

Oyuncular: Walker Scobell, Leah Jeffries, Aryan Simhadri, Virginia Kull, Timm Sharp

ORION VE KARANLIK   8 +

7.5 /10

Popüler bir çocuk kitabından uyarlanan film çocukların korkularıyla yüzleşmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Sean Charmatz

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Ömer F. Çalışkan (ses), Fatih Özacun (ses), Alin Mordeniz (ses), Özlem Abacı (ses)

ÖRDEKLERİN GÖÇÜ   6 +

7.5 /10

Ailece izlenebilecek bir ‘aile’ animasyonu. Devamı

Süre: 83 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Benjamin Renner, Guylo Homsy

Oyuncular: Kumail Nanjiani (ses), Elizabeth Banks (ses), Danny DeVito (ses), Awkwafina (ses), Carol Kane (ses)