UNICORN STORE    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Rengarenk, hayal gücü yüksek genç bir kızın büyüme sancısı...

“Unicorn Store”, Captain Marvel olarak da izlediğimiz Brie Larson’ın ilk yönetmenlik denemesi. Film 30 yaşına yaklaşan ama hâlâ anne-babasıyla birlikte yaşayan, hayalperest ve büyümeyi reddeden Kit adlı genç bir kadının tuhaf hikayesini anlatıyor.

Anne babası aşırı ilgi ve sevgileriyle ona karşı biraz boğucu olabiliyorlar. Kit aslında sanatçı ruhludur ve çizim/tasarım konusunda yeteneklidir. Ama o zamana kadar henüz istediği başarıyı yakalayamamıştır. Bir gün gördüğü tv reklamı sayesinde bir ofis işine başvurur, işe kabul edilir.

Kit’in mitolojik bir canlı olan ‘tek boynuzlu at’lara karşı bir takıntısı var. İş yerindeki ortama uyum sağlamaya çalışırken masasında esrarengiz davetiyeler almaya başlar. Davetiyeyi gönderen kişi bir tek boynuzlu at mağazasının satış müdürüdür! Kit’e bir tek boynuzlu ata sahip olması için gerekli bazı şartları yerine getirmesini söyler. İlk şart, düzenli bir şekilde çalışarak para kazanması. İkinci şart ise evin bahçesinde ona uygun bir ev yapmasıdır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında bütün hikaye büyümeyi reddeden bir genç kadının hem çocuk ruhunu koruması hem de yetişkin sorumluluklarını edinmesi arasındaki dengeyi kurması... Kit sürekli renkli çocuksu eşyalar ve uğraşlarla yaşayan büyümemiş bir kız çocuğu gibidir. Ailesiyle bu konuda sık sık atışır. İşyerine gidince de bambaşka sorunlarla uğraşır, mesela hiç güven vermeyen  patronu onu sürekli yemeğe davet etmektedir. Alacağı tek boynuzlu atına kulübe yapması için tuttuğu genç marangozla da çok iyi arkadaş olmaya başlar. Tek boynuzlu at, Kit’in aşması gereken bir durumu temsil ediyor aslında. Çocukluğuyla kurduğu sıkı bağını simgeliyor. Onu bulduğunda da artık büyümesi gerektiğini anlayacaktır.   

“Unicorn Store” biraz tuhaf bir film. Bazen komik, bazen absürt, bazen gerçeküstü, sihirli gibi.. Ama özellikle de kız çocuklarının yaratıclığına gönderme yapan renkli bir film. Filmin bütün renk paleti gökkuşağı renkleriyle oluşturulmuş. Kit annesiyle arasını düzeltiyor, çocuk kalbini muhafaza ederek de yetişkin dünyasında daha fazla hayatın içinde olarak yaşanabileceğini anlıyor. Kit’in yaratıcılığı, enerjisi, kendine olan güveni ve parlak zekası ilham verici.

Filmin ana kahramanı Kit sonuçta bir yetişkin olduğu için bir yemekte şarap içerken görülüyor. Bunun dışında rahatsız edici bir görüntüye ya da duruma rastlanmıyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -Yorum Yap

PETE THE CAT   4 +

8.0 /10

Ünlü çocuk kitapları serisinden akıllıca uyarlanmış son derece renkli bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Jeff 'Swampy' Marsh

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Elvis Costello (ses), Diana Krall (ses), Don Was (ses)

CANAVARIN ÇAĞRISI   12 +

7.8 /10

Ünlü bir romandan uyarlanan film, 13 yaşında bir çocuğun ölmek üzere olan annesiyle yürek burkan vedalaşmasını anlatıyor. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: J.A. Bayona

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones , Liam Neeson (ses), Toby Kebbell

KÜÇÜK PRENS   8 +

7.5 /10

Ünlü klasikten uyarlanan animasyon, duygusal ve eğlenceli ama birkaç hususa dikkat. Devamı

Süre: 108 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Mark Osborne

Oyuncular: Jeff Bridges (ses), Mackenzie Foy (ses), Rachel McAdams (ses), Marion Cotillard (ses), Ricky Gervais (ses)

MR. HOLMES VE MÜTHİŞ SIRRI   12 +

8.0 /10

Temposu biraz yavaş olsa da; çok incelikli, duygusal, zarif ve etkileyici bir dram. Devamı

Süre: 104 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Bill Condon

Oyuncular: Ian McKellen, Laura Linney, Hiroyuki Sanada , Milo Parker