ULTRAMAN RISING    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Japon tarzı ‘süper kahraman canavarlara karşı’ hikayesinden hayat dersleri...

Japon sinemasında büyük kalabalık şehirleri işgal eden dev canavarlara ‘kaiju’ denir. Bu canavarlar insanların bir hatasından ya da kusurlarından ortaya çıkarlar. Godzilla bunların en ünlüsüdür. Ultraman de 1960’larda yaratılmış ve daha çok bu ‘kaiju’larla çarpışan bir Japon süper kahramanı. Şimdiye dek her türlü dizisi, filmi, video oyunları ve çizgi romanları yapılmış durumda. Hatta Netflix yapımı ve şimdilik üç sezondan oluşan bir animasyon dizisi de mevcut. Ancak bu dizi şiddet sahnelerinden dolayı 13+ bir yapımdır.

Biraz daha küçük çocukların da izleyebileceği ama yine de içinde bir miktar şiddet sahnesinin olduğu “Ultraman: Rising” ise daha çok bir aile filmi olarak tasarlanmış. 

Kibirli bir beyzbol yıldızı olan Ken Sato, babasından Ultraman görevini devralmıştır. Aslında bu işi babası kadar tutkuyla yapmıyordur. Zaten annesi esrarengiz bir şekilde kaybolduğundan beri babasıyla da görüşmüyordur. Bir akşam savaştığı dev bir canavarın koruduğu bir küreye sahip çıkmak zorunda kalır. Kürede canavarın iri boyutlardaki kız yavrusu vardır. Ken annesiz kalmış bu 6 metrelik yavrunun bakımını üstlenmek zorunda kalır. Ama bu göründüğünden çok daha zordur! Bu arada askeri bir ekip de bebeğin peşindedir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film dizisindeki canavar savaşlarından ziyade sorumluluk almak, aile fertleri arasındaki iletişim, başka birini önemsemek gibi güzel temalarla hem anlamlı hem de heyecanlı bir macera sunuyor. Filmin başlarında Ken Sato oldukça kibirli, kendini beğenmiş bir genç adamdır. Kendisiyle röportaj yapmaya gelen bekar bir genç kadına da saygısızca davranır. Ancak daha sonra yolları tekrar kesişir ve ondan çocuk bakımı için bazı tavsiyeler ister. Onun sayesinde yavruyla doğru bir iletişim kurmaya başlar. Aslında bu sayede kendi babasıyla olan soğuk ilişkisi de düzelir yavaş yavaş. Ayrıca iyi bir baba olmak için birinin gerçek biyolojik babası olmanın da şart olmadığını anlar!

Tokyo şehrine saldıran ‘kaiju’lar çok vahşi, saldırgan ve yıkıcılar. Bu sahnelerde roketler atılıyor, binalar yıkılıyor. Finalde de gece yaşanan büyük ve gürültülü bir kavga sahnesi var... Ana karakterler birçok kez ölüm ve sakatlanma tehlikesi geçiriyorlar. Finalden önce ana karakterlerden biri bir süre ölmüş sanılıyor. Robot da olsa sevilen bir karakter ölüyor. Bu tip hassasiyetleri olan çocuklar için dikkatli olmalı. Ayrıca Ken birkaç sahnede içki içerken görülüyor. Netflix doğru bir şekilde filme 10+ sınıfı vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: ***

 


Yorum Yap

ULTRAMAN RISING   10 +

7.5 /10

Japon tarzı ‘süper kahraman canavarlara karşı’ hikayesinden hayat dersleri. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Shannon Tindle

Oyuncular: Christopher Sean (ses), Tamlyn Tomita (ses), Gedde Watanabe (ses), Keone Young (ses)

GARFIELD (2024)   7 +

4.0 /10

Yeryüzünün en keyfine düşkün kedisi Garfield, bu kez babasıyla tanışıyor. Devamı

Süre: 81 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mark Dindal

Oyuncular: Engin Alkan (ses), Harun Can (Ses), Chris Pratt (ses), Samuel L. Jackson (ses), Hannah Waddingham (ses)

FİL   7 +

7.5 /10

Yaşam dersleriyle dolu ve alabildiğine görsel bir büyüme belgeseli daha. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Alastair Fothergill

Oyuncular: Meghan Markle (anlatıcı)

KAPLAN   8 +

8.0 /10

Doğadaki yaşam döngüsünün en net şekilde görülebildiği, dokunaklı bir belgesel. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Mark Linfield, Vanessa Berlowitz, Rob Sullivan

Oyuncular: Priyanka Chopra Jonas (anlatıcı)