TİMSAH ÇOCUK ARLO    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Biraz köşeli bir hikayeye sahip ama bol pozitif mesajları olan bir müzikal animasyon.

Gerçek ailesi tarafından daha bebekken bir şekilde terkedilmiş timsah çocuk Arlo, taşrada nehir kenarındaki kulübesinde yalnız yaşayan Edmee adlı bir kadın tarafından büyütülmüştür. Arlo hayat dolu, neşeli ve çok iyi huylu bir çocuktur. Edmee yeni doğum gününde Arlo’ya çok özel bir hediye verir. Arlo böylece aslında New York doğumlu olduğunu ve soyadının Beauregard olduğunu öğrenir. Ertesi gün babasını ve gerçek kimliğini bulmak için tek başına yola çıkar.

Yol sırasında toplumun dışına itilmiş ama birbirlerine tutunmuş, birtakım dolandırıcılık işleri de yaparak geçinmeye çalışan bir grup değişik karakterle tanışır. Bacakları olan bir balık, çok kısa boylu ve kuyruklu bir italyan, pembe bir kürk topu gibi karakterler bunlar. Dev bir kız olan Bertie de Arlo’nun bu yolculuğunda tanıdığı çok dışlanmış bir kızdır. Bu ‘farklı’ ekiple birlikte New York’a gelir. Arlo babasının çok zengin bir adam olan Ansel Beauregard olduğunu öğrenir. Ancak Ansel, Arlo’yu hemen sahiplenmez. Üstelik de nereden geldiğini unutmuş, yozlaşmış bir adamdır kendisi.

Bu arada Arlo’yu uyduruk sirklerinde pazarlamak için kaçırmaya çalışan bir kadın ve bir adam da peşlerindedir. Yanlarında da dev bir köpek vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında rengarenk, akıcı ve iyi müziklerle donatılmış keyifle izlenen bir müzikal animasyon “Timsah Çocuk Arlo”. Yeni nesil bir animasyon diğer yandan, yani bazı karakterlerin bildiğimiz çocuk hikayelerine göre ‘uyumsuz’ bazı hareketleri var. Mesela Arlo’nun karşılaştığı ekip geçinebilmek için küçük hileler yapan bir grup. Zaten tanışmaları da bu sayede gerçekleşiyor. New York’ta da Ansel’in doğduğu mahalleyi yenileme projesinin  tanıtım galasına katılan zengin kesim de yok edici, para düşkünü, görgüsüz insanlar olarak gösteriliyorlar. Ansel geçmişini anlatırken bazı çocukların ona nasıl kötü davrandığından da bahsediyor. Zorbalık yapan çocuklar görünüyor bu sahnede.

Arlo ve Bertie arasında zaman zaman duygusallaşan bir arkadaşlık yaşanıyor. Bazı sahnelerde diğerleri tarafından bu durum espri malzemesi de yapılabiliyor. Kahramanlarımızı kovalayan kötü insanlar bir tren vagonunu ararlarken bir inek ile kedinin gizlice dudak dudağa öpüştüklerine şahit oluyorlar (28:40) Diğer karakterlerin tuhaf olmaları aslında farklı görünen insanlara karşı yapılan zorbalıklara bir farkındalık yaratmak amacı taşımakta.  

Filmin pozitif mesajları çok anlamlı böyle bakınca. Kendi özünü inkar etmek ile özünü bulmak, kendinle ve farklılığınla barışık yaşamak gibi temaların yanı sıra dayanışma ve arkadaşlığın güzelliği gibi önemli mesajları da var filmin.

Netflix filmin güzel şarkıları dahil her yerini başarılı bir şekilde Türkçe dublajlamış. 7+ vermişler ancak yine de mesajların tam olarak algılanması açısından 9+ daha doğru bir yaş olabilir. Ayrıca Netflix aynı kahramanları içeren “I Heart Arlo” adlı bir animasyon dizisini de yakında çıkaracak. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap