TIMPELBACH ÇOCUKLARI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fransız çocuk filmi aslında güzel bir anafikirle yola çıkıyor ama biraz şiddet içeren detayları var.

Bir Fransız kasabası olan Timpelbach’ın çocukları oldukça yaramaz, umursamaz ve yerinde durmayan tavırlarıyla sürekli kasabada kargaşaya yol açmaktadırlar. Ne anne-babaları ne de kasabanın okul yöneticileri, öğretmenleri, memurları bu duruma çare bulamazlar. Sonunda hep beraber bir karar alıp topluca bir günlüğüne kasabayı terkederler. Böylece çocuklar büyükleri üzdükleri için pişman olacak ve onlarsız bir hayatın düşündükleri kadar cennet olmayacağını anlayacaklardır.

Ancak beklenmedik bir durum yüzünden bu bir gün, birkaç güne uzar. Çocuklar ise başta kısa bir süre şok yaşasalar da, sonra kendi düzenlerini kurmaya çalışırlar. Büyükleri taklit ederek yaşamaya başlarlar. Barlar açılır, işyerleri açılır, daha önce büyüklerin kızdığı şeyleri daha rahat yaparlar. Ama iş düzen kurmaya gelince sorunlar çıkmaya başlar. Kasabanın çocukları ikiye ayrılır. Bir tarafta daha otokontrolsüz olan ve yavaş yavaş diktatörlüğe doğru giden bir yönetim, diğer tarafta daha sakin, düzenli ve eşitlikçi yaşamak isteyenler. Böylece iki grup arasında giderek dozu tırmanan bir gerilim ve savaş başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Timpelbach Çocukları”nın güzel ve ders dolu bir hikayesi var aslında ama kimi dengesizlikler de mevcut. Gayet doğal gibi görünen durumların içine fantastik bazı öğeler konuyor. Uçan robot kuşlar gibi. Çocuklar bazen birbirlerine çok kötü davranıyorlar, bol bol kavga ediyorlar ve birbirlerine hakaretler yağdırıyorlar. Zaten finalde olay birinin diğerini tüfekle vurmasına kadar gidiyor. Bir kızla bir oğlan da arada küçük bir romantik ilişki yaşıyorlar. Büyükleri taklit ediyor olmaları anlamlı tabi, mesela sigara ve alkol almayı da deniyorlar. Aslında böyle böyle iyice çığrından çıkıyorlar, çocukluk duyguları bozulmaya başlıyor.

Bir çeşit “Sineklerin Tanrısı” temasına doğru gidiyor hikaye ama maalesef onun kadar sağlam temeller üzerine yükselemiyor. Filmin en önemli mesajı elbette akran zorbalığının ne kadar kötü sonuçlara varabileceği. Ayrıca finalde yetişkinlerle çocuklar bir şekilde barışıyorlar ve bir orta yol bulunuyor. Ama bu tüfekle yaralama olayının bir sonucu olarak gösteriliyor en çok da. Kimse kendi hatasıyla gerçek anlamda yüzleşemiyor.

Film ülkemizde doğrudan DVD’ye çıkmış, 7+ 13A almıştı. Ama 10 yaş altı için açıklaması biraz zor olabilir. Digitürk’ten ve çeşitli internet sitelerinden izlenebiliyor.  * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

SIMPSONLAR: SİNEMA FİLMİ   11 +

7.0 /10

Dizisindeki gibi küçük edepsiz mizah anlayışını sürdürüyor filmi de. Devamı

Süre: 87 dk. Yapım Yılı: 2007

Yönetmen: David Silverman

Oyuncular: Dan Castellaneta (ses), Julie Kavner (ses), Nancy Cartwright (ses), Yeardley Smith (ses), Hank Azaria (ses)

TIMPELBACH ÇOCUKLARI   10 +

6.5 /10

Fransız çocuk filmi aslında güzel bir anafikirle yola çıkıyor ama biraz şiddet içeren detayları var. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: Nicolas Bary

Oyuncular: Raphaël Katz, Adèle Exarchopoulos, Léo Legrand, Lola Créton

SİHİRLİ DADI NANNY McPHEE   7 +

7.0 /10

Mary Poppins’in izinden giden; hırçın çocuklara iyi gelen esprili ve fantastik bir dadı hikayesi. Devamı

Süre: 97 dk. Yapım Yılı: 2005

Yönetmen: Kirk Jones

Oyuncular: Emma Thompson, Colin Firth, Angela Lansbury, Kelly Macdonald, Thomas Brodie-Sangster

BEBEK FİRARDA   7 +

6.7 /10

“Evde Tek Başına” sonrası yapılmış benzer temalı filmler içinde seyri hoş ama boş bir filmdir. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Patrick Read Johnson

Oyuncular: Joe Mantegna, Lara Flynn Boyle, Joe Pantoliano